27.07.2020 3 minuty čtení

Jsme v recesi. Co teď dělat s penězi – splácet dluhy, šetřit, investovat?

Už je to jasné – Česko je kvůli pandemii v recesi a spolu s ním i celý svět. Co teď?

Teď je nejlepší čas převzít kontrolu nad svými financemi. A tím „teď“ nemyslím teď teď, ale současnost obecně. Ať už je recese nebo ne, musíte se o své finance starat v přítomnosti, ne se babrat v minulosti nebo doufat, že v budoucnu bude vaše finanční situace lepší. Pokud nic neuděláte, nebude. Pandemie to mnoha z nás připomněla. 

Ačkoliv recese nikdy není pro finanční zdraví občanů dobrá zpráva, existuje spousta správných finančních rozhodnutí, která právě teď můžete udělat, abyste odolali tomu, jak si vede světová ekonomika. Konec konců, vaše činy řídíte vy sami a ne nějaké ekonomické cykly. To je dobrá zpráva! Pokud máte úspory na správném místě, recese se na ně nedostane.

Měli byste během recese splácet dluhy?

Odpověď zní: Rozhodně ano, pokud to jen trochu jde. Jediná chvíle, kdy byste měli zvážit odklad splácení hypotéky nebo dluhu, je když jste ve vážných potížích. Například když onemocníte nebo přijdete o práci. To je situace, ve které se řítíte do průšvihu a musíte si v ruce udržet tolik hotovosti, kolik jde. 

Recese by vás naopak měla motivovat k tomu, abyste ze svého života dluhy vymýtili. Představte si o kolik klidnější byste byli, kdybyste se v recesi nemuseli strachovat o pravidelnou splátku půjčky.

Měli byste v recesi šetřit?

Ano, cíle úspor nejsou nikdy špatné, ani v recesi. Pokud dokážete šetřit víc než před recesí, není to k zahození. Není nic víc uklidňujícího, než moci se uprostřed recese podívat na krizový fond a vědět, že jste na problémy připraveni.

Pokud takový fond nemáte, hádejte co? Recese taky doba, kdy ho můžete vytvořit. Měli byste cílit na nouzový fond alespoň ve výši 3-6 vašich měsíčních příjmů.

Měli byste v recesi investovat?

Ano, rozhodně, na sto procent. Možná, že jste v pokušení během recese své investice stáhnout a vybrat hotovost. Ale časem ověřená poučka zní: Je to blbost. Recese je na nic, všichni ji cítíme. Ale pokud i během recese dokážete investovat, sklidíte plody toho, když se ekonomika zase zregeneruje.

Historie nám ukazuje, že se to stává znovu a znovu. Stalo se to po velké hospodářské krizi, stalo se to po velké recesi a dokonce i po útocích z 11. září 2001. Ekonomika se zase vyšvihne nahoru. A tajemství zní: Jakékoliv ztráty, které během recese zaznamenáte, vás neovlivní, pokud peníze nevyberete. Kdybyste se zalekli a v době volatility přestali investovat, nemohli byste se radovat, až ekonomika poroste.

Zachovejte klid, zůstaňte soustředění a zůstaňte na investiční horské dráze. Vaše budoucí já na jejím konci vám poděkuje.

Nepotrvá to věčně

Zvučné slovo recese evokuje něco opravdu znepokojujícího, co bude trvat aspoň sto let. A pokud budete příliš koukat na zprávy, budete se bát. Důležité je ale uvědomit si, že to nebude trvat věčně. Obnova ekonomiky po covidu bude běh na dlouhou trať, ale ne nekonečný.

Hlavně tedy nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí. Neprodávejte akcie, nemovitosti, nepanikařte. Bude to brzy za námi.

#krize #recese #penize #investice #krize2020 #koronakrize 

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.