27.07.2020 4 minuty čtení

Apple, Microsoft, Amazon, Facebook... Je technologická bublina na prasknutí?

Mnoho odborníků se domnívá, že se bude opakovat scénář z roku 2000. Pojďte se podívat, proč.

Technologickým akciím se daří. Apple je blízko svého historického maxima, stejně tak Adobe nebo PayPal. Některé technologické firmy, které své IPO zažily teprve nedávno, také dosahují rekordních cen akcií. Vezměme si například Zoom, Cloudflare nebo Peleton. Index Nasdaq mezitím opět pokořil hranici 10 tisíc.

Mnoho odborníků se domnívá, že se jedná o iracionální nadšení. Tento termín použil třeba bývalý předseda Fedu Alan Greenspar v projevu před téměř čtvrtstoletím, aby popsal rozmach na akciovém trhu v roce 1996 a zejména nárůst velkých technologických akcií plus trend IPO neziskových internetových firem.

Technologický rozmach v letošním roce opravdu devadesátky až rok 2000 připomíná. Tehdy Nasdaq překonal 3000, 4000 a potom 5000 bodů jen měsíce předtím, než dosáhl svého vrcholu a v dubnu roku 2000 zkolaboval.

Bude se historie opakovat?

Letos v březnu se spolu se zbytkem akciového trhu technologické akcie otřásly v základech. Mezi 19. únorem a 23. březnem Nasdaq klesl o 32 %, než dosáhl svého minima.

Akcie se díky nemalému množství ekonomických stimulů Fedu a všech vlád po světě zase daly do pořádku, ale blesková rekonvalescence, která po stimulech následovala, vyvolává u odborníků znepokojení. Zvlášť když stoupají i akce firem, které peníze ve velkém krvácejí, jako jsou například Virgin Galactic nebo sázkovka DraftKings.

Ještě horší je, že i krachující společnosti jako Hertz se znovu pokouší bojovat poté, co podaly žádost o ochranu před věřiteli. V polovině loňského roku se cena akcií Hertz pohybovala kolem 90 dolarů za kus. V současnosti mají akcie hodnotu asi 1,58 dolarů za akcii. Předminulou středu akcie najednou stouply o 30 %.

„Investoři si sází na některé ze společností s nejhoršími výsledky, jen protože věří, že je současná politika udrží nad vodou,“ popisuje situaci stratég FXTM v reportu z minulého týdne. Dodává, že „to vede k vytvoření velké bubliny v ceně aktiv, která čím více roste, tím více škody napáchá, až praskne.“

Investoři od Fedu a Kongresu očekávají, že budou rozdávat další stimuly. A ozývají se znepokojené hlasy lidí, kteří mají za to, že stimuly v důsledku pomáhají jen Wall Street, ale nemají žádné pozitivní účinky na běžné lidi.

Globální ekonomka z The Economist Intelligence Unit Cailin Birch píše: „Riziko prasknutí bubliny se významně zvedá. Fed se zavázal k tomu, že bude i nadále usilovat o podporu dluhových trhů. Každopádně, pokud se nebude zároveň zlepšovat i skutečná ekonomika, mohlo by to rozšířit propast mezi finančními trhy a reálnou ekonomikou, což by vedlo k pádu cen aktiv.

Velké technologické firmy drží nad vodou celý trh

Samozřejmě existují značné rozdíly mezi současnou situací a situací před 20 lety. Velké technologické firmy jako Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook jsou v současnosti extrémně ziskovými tahouny trhů

Někteří lidé mají za to, že jsou na trhu ve skutečnosti až příliš dominantní, což zvyšuje obavy z dalších antimonopolních zásahů z Washingtonu. Ve skutečnosti by obava z velkých technologických korporací mohla být v Americe jednou z věcí, na které se shodnou republikáni i demokraté.

Proto by tyto firmy (i jejich výdělky a tržní ceny) mohly být po volbách pod tlakem, ať už znovu vyhraje Donald Trump, nebo ho pokoří demokrat Joe Biden.

To jsou špatné zprávy vzhledem k tomu, že těchto 5 obrovských firem má dohromady hodnotu skoro 6 trilionů dolarů – to je asi čtvrtina celkové hodnoty S&P 500. Znamená to, že jen hrstka akcií může svým vývojem zásadně ovlivnit širší trh a všechny pasivní indexové fondy, které vlastní mnoho investorů.

Což se ostatně děje už dnes, jelikož pokud sledujete vývoj na Wall Street, stačí, aby technologičtí velikáni v kterýkoliv den rostli a zpravidla vždy s sebou v závěsu táhnou i zbytek trhu.

„Velká část trhu se dá charakterizovat jako bublina,“ píší Vitali Klesnik a Ari Polychronopoulos, analytici Research Affiliates. Vyzdvihují především skutečnost, že rozdíl ve valuaci mezi růstovými akciemi a hodnotovými akciemi měřenými podle knižní hodnoty a hodnoty akcie je aktuálně větší než kdy dřív.

„Hodnotové akcie bývají mezi investory nepopulární, zatímco růstové akcie bývají mezi investory oblíbené. Bubliny jsou období extrémního mispricingu.“

Takže pokud cykličtější sektory jako bankovnictví, energie a zdravotnictví nepřevezmou zodpovědnost od technologických titánů, riziko prasknutí spekulativní akciové bubliny, jako jsme to viděli v roce 2000, se zvyšuje každým dnem.

Zdroj: CNN Business

#akcie #bublina #technologie #technologickeakcie #burza #krize #koronavirus #koronakrize #apple #microsoft #amazon #facebook

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Je pravda, že Nasdaq, respektive americké technologické powerhousy, teď Wall Street táhnou neskutečně. A taky u nich končí nemalá část oněch stimulů Fedu, dle odhadů a růstu jejich tržní valuace cca polovina všeho, co centrální banka tiskne a pumpuje do ekonomiky.

    0
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
8 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut