25.07.2020 5 minut čtení

Chcete ušetřit peníze? Zkuste 30denní finanční výzvu

Pojďte se se mnou podívat na 8 kreativních způsobů, jak můžete po dobu 30 dnů šetřit peníze a třeba si u toho osvojit nové návyky.

Jistěže chcete ušetřit víc peněz, kdo by nechtěl? A aby se vám to podařilo, ani to nemusíte brát tak vážně jako milionářka, která nakupuje v sekáčích a na WC nesplachuje, o níž jsem nedávno psala. 

Jak ušetřit peníze?

Možná že splácíte dluh, chcete víc investovat nebo prostě jen snížit své životní náklady. Skvělým a zábavným způsobem, jak těchto cílů dosáhnout, je zkusit 30denní finanční výzvu. Má hned několik výhod – zaprvé díky ní ušetříte, zadruhé lépe porozumíte svým finančním návykům a zatřetí to bude zábava. Tady je 8 nápadů na finanční výzvy, které vám ve výsledku pomohou osvojit si zdravější finanční návyky – osvojení si návyku totiž běžně trvá kolem 21 dní.

1. Udělejte si oběd do krabičky

Dokážete si celý měsíc dělat do práce oběd předem, abyste nemuseli během polední pauzy utrácet za jídlo v restauraci? Do výzvy se může zapojit celá rodina a můžete se tak ve vaření vystřídat. Pokud vám to zní moc přísně, můžete si výzvu přizpůsobit a udělat si například jednou týdně „cheat day“.

2. Neutrácejte za zábavu

Zkuste 30 dní nezaplatit za žádnou zábavu – kino, divadlo, koncert. Knížky si půjčujte v knihovně a bavte se tím, co už máte. Stolními hrami, domácím kinem, skládáním puclů nebo tak. Namísto do fitka si jděte zaběhat. Díky této výzvě možná objevíte nové koníčky a místa, což nikdy není k zahození.

3. Zapisujte své výdaje

Zapisujte si každou korunu, kterou jste za cokoliv utratili. Vašemu deníku nesmí uniknout ani káva v automatu. Na konci měsíce své výdaje zhodnoťte. Podívejte se, za co utrácíte zbytečně a zkuste příště finance alokovat lépe. Pokud hledáte inspiraci, jak své finance efektivně sledovat, mrkněte na můj starší článek:

Kakébo - japonské umění ušetřit peníze, které si můžete osvojit i vy

4. Žádné nakupování oblečení

Pokud už teď nepatříte, co se oblečení týče, mezi minimalisty, tato výzva vám může prospět. Udělejte si detox a měsíc si nekupte žádný kus oblečení. Vsadím se, že zvládnete dělat parádu i s tím, co aktuálně máte. Také je to skvělá příležitost pročistit šatník a zajít na jeden ze swapů (výměnných bazarů), které se všude po Česku pravidelně konají. Odnést nepotřebné oblečení a přinést si domů nějaké nové kousky zdarma. Pokud byste to raději řešili online, zkuste třeba server Vinted.

5. Prodejte 10 věcí, které nepotřebujete

Během této třicetidenní výzvy musíte vytřídit ze svého domova 10 věcí, které nepoužíváte nebo už je doma nechcete a prodat je. Zkuste Marketplace, Bazoš nebo třeba Aukro a vydělejte si díky tomu nějaké peníze.

6. Každý den jezte maximálně za stovku

Tato výzva je trochu extrémnější. Frugalistka Vilma ze článku, který zmiňuji výše, utrácí za jídlo 100 dolarů měsíčně (v přepočtu asi 2300 Kč). Pokud to ona zvládne v Americe za 2300, vy v Česku to zvládnete za 3000. Klíčem je nakupovat potraviny v supermarketech, ve velkých baleních, nejlépe ve slevě a každý den si vařit. Pokud byste nechtěli tak pevné hranice, můžete si dát výzvu ve stylu „jez za co nejméně“ a zkusit třeba soutěžit s kamarádem nebo se zkusit překonat následující měsíc.

7. Plaťte jen v hotovosti

Finanční guruové jako Dave Ramsey doporučují, abyste platili v hotovosti, protože podle studií díky tomu utratíte méně peněz. Hotovost je méně imaginární než číslo na bankovním účtu, a proto to funguje. Zkuste tedy příští měsíc platit pouze v hotovosti.
TIP: Ještě lépe prý funguje, když máte v peněžence velké bankovky. Nebude se vám je totiž chtít rozměňovat například kvůli „zbytečné“ kávě.

8. Měsíc nekupte nic značkového

Známe to – u značek občas platíte za kvalitu, ale většinou za značku. Až si budete kupovat kávu, namísto do Starbucks zamiřte do lokální kavárny, při nákupu jídla kupte místo Chocapic levnější alternativu cereálií, které vyrábí obchodní řetězec. Možná, že si oblíbíte levnější verze některého zboží a budete díky výzvě utrácet méně peněz i po ukončení výzvy.

30denní finanční výzva je jen začátek

30denní finanční výzva je stejně jako třeba 30denní cvičící nebo zero waste výzva jen jedním ze způsobů, jak se nakopnout a osvojit si zábavně nové návyky. Samozřejmě to u ní nemusí skončit. A hlavně si nesmíte vyčítat, pokud výzvu třeba jednou za měsíc porušíte. Myslete na to, kolik peněz jste ušetřili oproti běžnému měsíci. Hodně štěstí.

#vyzva #challenge #penize #setreni #frugalismus #minimalismus

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Asi jsem na nejlepší cestě stát se multimilionářem, protože kromě bodu 5 dělám všechno - a to dokonce déle než 30 dní! Akorát si nejsem jistý: budu za to tady pochválen nebo odsouzen?

  A co Vy, Natálie? Dodržujete těchto 8 bodů? ;-)

  +3
  • Určitě pochválen! Přiznám se, že ortodoxně žádný, ale výdaje se samozřejmě omezovat snažím. :)

   +4
  • Jupííí, myslel jsem, že jsem blázen a teď čtu, že je nás víc ;-) díky. Jak dlouho jste Dalibore na cestě? ;-) 

   0
  • Většinu bodů dodržuji už dlouhodobě, na dny bych to těžko spočítal. Občas samozřejmě dojde k výjimce. Třeba když jednou za čas se kolegové z práce rozhodnou jít všichni na pivo, tak neřeknu "ne, je to neekonomické", ale jdu s nimi a netrhám partu. Nebo kdybych se měl setkat se zajímavým člověkem (např. Natálie Schejbalová :-), tak bych jí určitě neřekl "v rámci úspor se napijeme vody z pítka", ale pozval bych ji na drink. (V tomto případě by se to snad mohlo brát i jako dobrá investice ;-)

   0
 • Tak tuhletu výzvu už praktikuji pěkně dlouho. Ne že bych si něco občas na sebe nekoupil, ale třeba značkové věci nevidím důvod platit šílené částky za to abych výrobci dělal reklamu. Neměl by platit on nám když ty věci nosím nebo konzumuji?

  +1
 • Díky za inspiraci! 

  0
Doporučené příspěvky
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
7 minut
7 minut
9 minut
8 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
7 minut
7 minut
9 minut
8 minut
6 minut