5 minut čtení

Kakébo - japonské umění ušetřit peníze, které si můžete osvojit i vy

Spoření spočívá ve správném utrácení, to říká deník Kakébo: Japonské umění ušetřit peníze. Pokud se mnou souhlasíte, že ušetřit peníze je těžké, čtěte dál. V tomto článku se naučíte 4 nejdůležitější lekce, které deník nabízí a ušetříte tak i čas.

Ať už se snažíte šetřit sebevíc, vždy vám před výplatou na účtu zbude zhruba stejná částka? Máte neřesti, které si nedokážete odepřít? Nakupujte v akci, čekáte na slevy a stejně máte pocit, že vaše úsilí je k ničemu? Věřte mi, že vás naprosto chápu.

Největší část vašeho výdělku padne na nájem, účty, benzín a další nezbytnosti, zbytek projíte. Je to to tak? A po několika letech, co v těchto zajetých kolejích žijete, vás začne nahlodávat vnitřní hlas, který říká: „Proč se vůbec snažíš šetřit? S takovouhle výplatou si dům stejně nikdy nekoupíš. Jeď na dovolenou, kup si ty boty, co se ti líbí, vyměň starou pohovku za novou, vždyť si to zasloužíš...“

Pojďte se se mnou podívat na kakéborozpočtový deník, který vás za pomoci čtyř klíčových otázek a náhledu do budoucnosti výdajů má naučit zacházet s penězi, když to neudělali vaši rodiče (protože to neuměli) ani vaši učitelé (protože to neměli v osnovách).

Kakébo je nejnovější japonský lifestylový trend, o kterém teď všichni mluví. V roce 1904 ho vymyslela – (ano, já vím, jupí, byla to žena!) Hani Motoko. Byla to první japonská novinářka ženského pohlaví. Cílem Hani Motoko bylo pomoci vytíženým ženám udržet si přehled o financích. 

V roce 2019 bylo konečně umění díky deníku autorky Fumiko Chiby, která byla přeložena do angličtiny, představeno celému světu.

Koncept je snadný: Na začátku každého měsíce si sednete na pár minut k deníku a rozplánujete si své finance. Kolik utratíte, kolik ušetříte a co potřebujete, abyste mohli dosáhnout svých cílů. 

Tohle jsou lekce, které vás deník naučí:

1. Soustředit se musíme na utrácení, ne na šetření

Kakébo nespočívá v šetření za každou cenu a soustředění se na to, abyste nepustili ani vindru nadarmo. Naopak. Učí nás, abychom správně utráceli a že díky tomu budeme i správně šetřit.

„Všichni pracujeme velmi tvrdě, abychom mohli žít a také si věci užívat. Je důležité na tento fakt při šetření nezapomínat,“ říká autorka deníku Chiba.

Jinými slovy, šetření není o tom, co nemůžeme dělat a co nemůžeme mít. Pokud ho tak vnímáme, začneme ho nenávidět a nejspíš s ním brzy sekneme. Ale jakmile se na něj začneme dívat z druhé strany – plánujeme, co můžeme dělat a mít, začne být pozitivní.

2. Zapisovat věci má cenu

Když žijete podle Kakébo, budete pozorně monitorovat své výdaje. Ale jen to nestačí. Nejdůležitější částí je opravdu si sednout a vše sepsat.

„Tolik věcí v našich životech spočívá v telefonech a počítačových monitorech. [Sledování financí online] kopíruje okamžitý způsob, kterým peníze utrácíme. Papírový deník nás z toho vytrhne a dá nám prostor a čas, abychom se na své výdaje podívali zblízka.“

Používání metody Kakébo není to samé jako používání mobilní aplikace. Jde v podstatě o praktikování mindfulness. „Náš svět je tak rychlý, že můžeme vše koupit a zaplatit během chvilky. Kakébo nám pomůže zpomalit a opravdu přemýšlet nad tím, co si kupujeme.“

Na začátku měsíce si tedy musíte sednout a zjistit, kolik peněz skutečně máte. Poté od toho odečíst fixní výdaje jako nájem nebo  energie a víte, na čem jste. Zbude vám částka, kterou se můžete rozhodnout buď šetřit nebo vědomě utratit.

3. Naučte se rozlišovat mezi „chtít“ a „potřebovat“

Kakébo funguje na principu rozdělení výdajů do různých kategorií – velmi specifických. Jedna z nich by například mohla být jídlo ve fast foodech. Normálně byste si koupili cestou do práce snídani v McDonald's a zapomněli byste na ni, jakmile by byla snědená. Ale pokud žijete podle Kakébo, to se nestane. Musíte si totiž výdaj zapsat.

Díky tomu se naučíte lépe rozlišovat mezi tím, co chcete a tím, co potřebujete. Jistě, všichni potřebují jíst. Ale není lepší si přivstat a udělat si snídani doma? Je to levnější, zdravější a také se pak nebudete muset zdržovat tím, že budete zbytečný výdaj zapisovat. To samé funguje například při nákupu nového oblečení. Když vidíte černé na bílém, kolik za co utratíte, pravděpodobně najdete oblasti, ve kterých můžete ušetřit spoustu peněz.

4. Na konci měsíce byste měli reflektovat své (ne)úspěchy

A ne, letmý pohled na bilanci vašeho bankovního účtu, opravdu nestačí. Kakébo vyžaduje, abyste se na konci každého měsíce ohlédli a zhodnotili, jak se vám finančně dařilo. Odpovíte si na otázku co jste udělali dobře, co špatně a stanovíte si cíle pro následující měsíc.

„Našla jsem radost v ušetření malé částky každý měsíc. V danou chvíli peníze vypadají zanedbatelně, ale vedou k většímu cíli,“ říká autorka deníku Fumiko Chiba v rozhovoru pro Refinery29.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#penize #finance #investice #setreni #usetritpenize #kakebo #kniha #denik #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.