23.07.2020 3 minuty čtení

Švédsko COVID-19 bere jako chřipku a zdá se, že současnou recesi díky tomu zvládá lépe než zbytek světa

Téměř žádná jiná země na světě k pandemickým opatřením nepřistoupila tak mírně jako Švédsko. Dle mnohých si Švédové zahrávají s ohněm. Zřejmě jim to ale nevadí, protože ekonomicky mají letos zatím našlápnuto k vítězství.

Skandinávská země se zatím vyhýbá zavádění jakýchkoliv striktních karantén či omezení pro obyvatele. Občané byli pouze požádáni, aby zůstali doma, pokud jsou nemocní, a aby na veřejnosti dodržovali společenské rozestupy. Bary, restaurace a obchody zatím letos nebyly zavřené ani jediný den, i když epidemie v zemi vrcholila.

Tento přístup si získal velkou mezinárodní pozornost, a to jak od obdivovatelů, tak od kritiků. Stojí totiž z většinové části na osobní zodpovědnosti a dobrovolné důslednosti každého jednoho člověka.

Zda je tato strategie z pohledu veřejného zdraví efektivní, je zatím stále brzy hodnotit. Švédsko dnes patří k několika málo zemím (Španělsko, Británie, Nizozemsko), jež v rámci svých dat nezveřejňuje počty aktivních známých případů ani počty uzdravených. Z ekonomického pohledu se ovšem zdá být stále jasnější, že Švédsko uvolněnějším přístupem uhodilo hřebíček na hlavičku.

Analytická společnost Capital Economics tento týden vydala zprávu, v níž uvedla, že švédská ekonomika je aktuálně pandemií a jejími hospodářskými dopady poškozena z celého kontinentu nejméně.

Byť se logicky ani Švédsku nepodařilo ekonomickým dopadům pandemie zcela vyhnout, zpráva podotýká, že šlo o jedinou velkou ekonomiku, která v letošním prvním kvartále dokázala růst.

"Švédské ekonomice se COVID-19 podařilo zvládnout dobře, a to zčásti proto, že vláda přistoupila k opatřením velmi odměřeně. Náš letošní odhad propadu celoročního HDP této země o 1,5 % je vysoko nad průměrem," píší v analýze ekonomové.

Severské ekonomiky všeobecně však zřejmě dokázaly COVID-19 zvládnout lépe a vyváznout s "menšími škodami" než zbytek světa.

"Kombinace rozhodných politických reakcí a strukturálních faktorů účinně limituje škody napáchané Covidem v severských ekonomikách - zejména ve srovnání se zbytkem eurozóny. Zákonodárci navíc nebudou usínat na vavřínech a zpřísňování opatření zatím vůbec není na pořadu dne," napsali ekonomové.

Není to ale tak, že si severní Evropa a zejména Skandinávie žádné následky neodnese, ekonomická aktivita bude muset nějakou tu ránu přijmout a dle Capital Economics do konce letošního roku zůstane pod úrovní před příchodem pandemie.

Zatímco v Dánsku či Norsku by ekonomický výkon měl klesnou nejvýše o 3 %, ve Švédsku autoři zprávy očekávají ještě nižší pokles. Jen pro srovnání, u nás se letos zatím očekává pokles ekonomického výkonu o 5,6 %. Tento odhad však pochází z dubna a nemá v sobě započítánu alternativu druhé vlny, která je možná na spadnutí. Reálně tak nakonec možná půjde ještě o vyšší číslo.

Stále asi brzy hodnotit, ale na katastrofu to zatím ve Švédsku nevypadá.

#pandemie #svedsko #opatreni #karantena #ekonomika #krize #recese #politika 

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
5 minut
2 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
8 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
5 minut
2 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
4 minuty