23.07.2020 6 minut čtení

Základy diverzifikace v kostce: 6 úrovní diverzifikace portfolia

Diverzifikace investičního portfolia je základním kamenem úspěchu každého investora. Existuje hned 6 úrovní diverzifikace, s postupně klesajícím významem, jak se pohybujete v seznamu níže. Pojďme se na tyto úrovně ve stručnosti podívat.

Úroveň 1 – Jednotlivé třídy aktiv  

Nejdůležitější poměr ve vašem portfoliu je poměr akcií vůči dluhopisům. Tento podíl bude mít vliv na nejméně 70 % výkonnosti vašeho portfolia. Pozor na časté doporučení alokovat své investice stoprocentně do akcií. Protože se jedná o nejdůležitější úroveň diverzifikace, nulový podíl dluhopisů v portfoliu doslova diverzifikaci zpochybňuje. Mezi další významné třídy aktiv patří nemovitosti, drahé kovy, komodity atd.

Úroveň 2 – Více cenných papírů

Druhá nejdůležitější úroveň diverzifikace. Spočívá v tom, že prostě vlastníte více různých cenných papírů. Pokud přestane společnost Wirecard fungovat nebo dojde ke státnímu defaultu Argentiny, asi nechcete být tou osobou, která vlastní právě akcie Wirecard nebo dluhopisy Argentiny… Ve skutečnosti klidně akcie či dluhopisy podobného typu držet můžete, pokud však bude tento cenný papír pouze jedním z mnoha, pak nebude mít ani selhání tohoto typu významný vliv na vaše portfolio a zejména na dosažení vašich finančních cílů.  

Úroveň 3 – Druhy cenných papírů

Co si máte pod tímto pojmem představit? Myšleno tím je více tříd aktiv – americké akcie, české akcie, akcie rozvinutých trhů nebo akcie rozvíjejících se trhů. Dále lze akcie dělit následovně: mohou být finanční, energetické, průmyslové. V případě dluhopisů se pak může jednat o korporátní, státní a protiinflační dluhopisy. Nemovitosti mohou být pozemky, byty, bytové domy, komerční nemovitosti, sklady. Stejně tak lze více dělit komodity, drahé kovy apod. Smyslem třetí úrovně je opět vyhnutí se výběru cenných papírů stejného druhu. Pochopte, pokud vlastníte 50 různých akcií a všechny budou z finančního sektoru, příliš o diverzifikaci mluvit nemůžeme.

Úroveň 4 – Tržní hodnota vážených aktiv  

Nyní se už dostáváme na marginální úrovně diverzifikace. Dle paretova pravidla bychom je mohli i zanedbat. Velký počet investorů věří názoru, že nejrozmanitější diverzifikace dosáhnete, pokud budete vlastnit všechny cenné papíry v dané třídě aktiv vážených dle tržní kapitalizace. Jedná se o investici do indexového fondu či ETF jehož jednotlivé cenné papíry jsou váženy v závislosti na celkové tržní hodnotě jejich akcií. Každý den, jak se mění hodnota jednotlivých samostatných akcií se změní i hodnota indexu. Lépe pochopitelný bude asi příklad z praxe – například index S&P 500 je tvořen pěti sty akciemi, jejich podíl ale není stejný. Kupříkladu akcie #Apple, #Amazon, #Microsoft, #Facebook a #Google tvoří v součtu asi pětinu celého zmiňovaného indexu.

Úroveň 5 – Větší počet správců  

Pokud využíváte v rámci vašeho portfolia aktivní správy, možná budete chtít, aby ji provádělo více manažeru. Může se ukázat, že jeden z vašich manažeru je opravdu nezkušený nebo dokonce zloděj. Pokud používáte pasivní (obvykle indexové) fondy spravované většinou konkurenty, není to problém.

Úroveň 6 – Více obchodníků/obchodních platforem

Často se zamýšlím nad tím, zda je bezpečné mít všechny své peníze u jednoho obchodníka nebo raději využít vícero společností. Ačkoliv jsou vaše vklady do jisté míry pojištěné a potenciální krach seriózních brokerů je velmi nepravděpodobný, je vhodnější své investice rozdělit mezi více platforem. Zároveň existují asi společnosti, u kterých podobné uvažování řešit nemusíte, pokud vás ale trápí, že byste mohli přijít najednou o vše, pak je rozumným řešením využití právě více obchodníků. Každopádně už jsme se prokousali až na 6. úroveň diverzifikace, to hovoří za vše.

Nadměrná diverzifikace

Existuje něco jako nadměrná diverzifikace? Samozřejmě, že ano. Čím více manažerů, společností, a cenných papírů jste do svého portfolia zapojili, tím více starostí budete řešit v běžném životě. Také je rozdíl mezi nadměrnou diverzifikací a falešnou diverzifikací. Termín falešná diverzifikace vystihuje situaci, kdy nakupujete podíly v 15 velkých různých aktivně spravovaných investičních fondech s vysokou kapitalizací. Ano, využíváte pro správu svého portfolia 15 různých manažerů, všem ale nezbývá nic jiného než kupovat stejné akcie.

Do podobného problému se dostávají „investiční sběratelé“, kteří si nechali poradit od špatně vyškoleného finančního poradce. Ten je schopný vám nabídnout portfolio čítající 31 podílových fondů, 16 individuálních akcií, 5 protiinflačních dluhopisů, tři peer-to-peer půjčky, Bitcoiny, a ještě vám k tomu přilípnou životní pojistku. To není portfolio, ale spíše nepořádek.  

Rychlé řešení diverzifikace?

Všechny zkratky a rychlá řešení často vzbuzují nedůvěru, opravdu však dilema diverzifikace lze vyřešit poměrně rychle. Řešením je vlastnit levný, široce diverzifikovaný mix akciových, dluhopisových a nemovitostních indexových fondů. Získáte tak hned první tři úrovně diverzifikace, které vytváří drtivou většinu rozdílů.

Pokud se chcete dostat dále na úroveň 4 dokupte index S&P 500. Chcete-li postupovat ještě víc do hloubi, můžete použít více správců prostřednictvím jedné platformy, více paranoidní investoři pak mohou využít i jiné platformy.

Tak a máme diverzifikaci ukončenou. Ano stále můžete ztratit peníze v průběhu medvědího trhu, tyto ztráty však budou omezené, dočasné a poměrně snesitelné, protože víte, že dodržujete přiměřený investiční plán. Jediné, co musíte provádět je rebalancing, nadále investovat a užít si opět cestu vzhůru.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #dluhopisy #komodity #diverzifikace #alokace #fondy #ETF

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Díky za super článek.😊 Jenom se ještě zeptám. Nedoporučil by jste nějakou literaturu nebo nějaké praktické postupy při sestavování diverzifikovaného portfolia?

  0
  • Dobrý den @DavidFenderl, díky za pochvalu. Kníhy mohu doporučit na základě čtení 😁... co se týče přímo diverzifikace, asi jsem knihu nečetl, spíše články... Načtené mám spíše knihy o hodnotovém investování, analýza akcií a pod a tam určitě můžu doporučit (určitě znáte) Inteligentního investora od Bena Grahama. Z českých autorů určitě dvě knihy od @DanielGladis : Naučte se investovat a Akciové investice a knihu od Petra Čermáka: Investice do akcií. 

   +1
  • @PatrikKudlacek Dobrý den, díky za tipy. 👌 Asi mě přeceňujete, začal jsem knihou od Bena Grahama. 😃

   0
  • Tak to jste si asi vybral největší investiční klasiku 😊 Včera jsem rozečetl novou českou knížku: Stát se investorem od Mikuláše Splítka, tak uvidíme, jestli dostane taky doporučení 😁

   0