18.07.2020 5 minut čtení

Milionář Grant Cardone: Tohle je díky koronaviru největší investiční příležitost současnosti

Pokud se trochu zajímáte o bohatství a investování, na Granta Cardona a kult jeho následovníků jste pravděpodobně narazili. Jeho přednášky ve vyprodaných kongresových centrech možná vypadají jako sjezd mormonů, ale Cardone má co říct.

Cardone se bezpochyby řadí mezi nejznámější podnikatele a kouče obchodníků na světě a momentálně je CEO jednoho z největších soukromých nemovitostních fondů v Americe – Cardone Capital. Fond sám Cardone založil v roce 2018 a tohle jeho dítě vyrostlo rychle. Dnes fond spravuje aktiva téměř za 1,8 miliardy dolarů. Ještě působivější je ale fakt, že dokázal firmu vydupat ze země pomocí crowdfundingu. 

S Grantem Cardonem vyšel jen před několika málo dny na serveru Fool.com skvělý rozhovor, ve kterém odpovídá právě na otázku, jaká je v současné době největší investiční příležitost.

Reportér se Cardona zeptal, jestli vidí pandemii COVID-19 jako další dobrou příležitost k nákupu nemovitostí. Jeho odpověď vás možná překvapí. Podle něj jsou teď skvělou příležitostí nemovitosti – především byty, jelikož domy se mu v minulosti neosvědčily. Čím více jednotek najednou koupíte, tím nižší cena a samozřejmě také menší riziko, že vás zasáhne, když nebudete mít nějakou dobu naplněné kapacity nájemníků.

„Tohle je největší příležitost mého života“

„Na 100 %. Tohle je pravděpodobně největší investiční příležitost mého života. Jakmile nastala COVID situace, říkal jsem si, že se musím okamžitě připravit. Začít se soustředit na trhy, na kterých působím.“

Cardone v rozhovoru zmiňuje, že jsou teď všude k dispozici nemovitosti o 4, 8, 16 nebo 30 jednotkách. Na ty on se sice už dnes nesoustředí (kupuje komplexy o 300-500 jednotkách, takže ho „menší“ nemovitosti nezajímají), ale pro začínající investory do nemovitostí je to prý skvělá šance.

„Víc než kdy dřív se z nás stává národ nájemníků a COVID tento proces urychlí. Z ekonomických důvodů a také protože lidé nechtějí přijít o možnost volně se pohybovat tak, jako to kdysi chtěli jejich rodiče. Oni se chtěli usadit v domě. Usadit se a mít děti.

Dneska se tohle už neděje. Polovina národa jsou mileniálové. Asi 75 milionů mileniálů nechce přijít o mobilitu a máte tu ještě dalších 72 milionů baby-boomerů, kteří už mají usedlého života dost. Už vlastnili dům dost dlouho. Teď ho prodají a v budoucnu si pravděpodobně budou pronajímat byty.“

Akcie jsou teď příliš rizikové

Dalším důvodem, proč vidí Cardone v současnosti jako nejlepší investici nemovitosti, je rizikovost akciového trhu. Skoro bych se nebála říct, že jej vnímá jako jednu velkou bublinu.

„Ani lidé na Wall Street neumí vysvětlit, co se děje na Wall Street. Máte neuvěřitelné množství peněz, které teď do něj [do akciového trhu] od traderů proudí. Všichni vědí, co to znamená na druhé straně.“

Podle Granta by současná situace mohla předznamenávat nebezpečí. „Víte, že je konec blízko. Jestli se to stane za rok, za dva, za tři měsíce... Nevím. Nechci přijít o peníze.“

Nemovitosti jako investice, která nemůže zklamat?

Ano, takhle to Grant Cardone vidí.

„Když si koupím nemovitost pro více rodin, koupím deset jednotek a budu mít dobrou cash flow, i když bude těch 10 jednotek obývat 7 lidí, mám tu potenciál dalších tří jednotek. Jestli je to dobrá lokalita, jsou tam dobré školy, je blízko Whole Foods, Starbucks a Chipotle a takové věci... Mám 10 jednotek a můžu je pronajmout za 1200 dolarů 1100 dolarů měsíčně, záleží na tom, na jakém jste trhu. Tenhle obchod nemůže zklamat.

Pokud najdete dobrý obchod, jediné, co podle Cardona musíte dělat, je čekat. Čekat, až vyděláte peníze. A zatímco čekáte, dostáváte za to čekání zaplaceno. Vyděláváte nebo splácíte hypotéku. „Je to desetkrát lepší než koupit dům. Je to desetkrát lepší, protože máte 10 jednotek a také za ten dům neplatíte. Oni za všechno platí. Platí daně, energie, vodu, správu, všechno.“

Třetím důvodem, který Cardone používá jako argument, je, že velká část společností v současnosti pozastavila vyplácení dividend.

Přicházíte o peníze a vaše aktiva by mohla klesnout na hodnotě. Já mám kvalitní nemovitosti třídy A, platí se mi 5 % nebo 6 % za čekání na to, než to zdvojnásobí nebo ztrojnásobí svou hodnotu. I s COVIDem zůstala hodnota mých nemovitostí stabilní. Byli jsme na 94 % a na 94 % jsme zůstali během celého COVIDu.“

Nákupní střediska, maloobchod, kanceláře

Další potenciál vidí Cardone kromě bytových domů v nákupních střediscích, maloobchodě a kancelářích. To všechno jsou v současné chvíli poměrně odvážné rady.

 „Jak jsou kolem toho všichni skeptičtí, já bych nejdřív našel skvělou lokalitu s potenciálem a nemovitost zaplnil. Protože lidé zase začnou místa navštěvovat. A také bych se podíval na kanceláře. Myslím, že kanceláře nad COVIDem zvítězí. Nemyslím si, že lidi budou pracovat z domova způsobem, jaký navrhuje Facebook a Twitter.“ 

Cardone tuto svou hypotézu podkládá i vlastní zkušeností. Když otevřeli kanceláře, jeho 120 zaměstnanců se prý nemohlo dočkat, až se do nich vrátí. Zároveň si myslí, že by sociální distancování mohlo zapříčinit, že budou lidé mít zájem pronajímat si větší kanceláře, protože v nich na sobě lidé nejsou tolik namačkaní. 

To už je podle mě dedukce trochu „za roh“. Co myslíte vy? Budou mít kanceláře potenciál, nebo nám naopak COVID udělá standard z home office?

#cardone #grantcardone #nemovitosti #reality #investicedonemovitosti

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.