16.07.2020 2 minuty čtení

Firmy a podnikatelé v krizi. Zlá a nemilosrdná doba pokoronavirová

Krize má vždy tři hlavní témata. Prvním je, že se obvykle jedná o sled náhlých a rušivých událostí poškozujících firmu, buď jen její část nebo celek.

Druhým je, že obecně nastává ve velice krátké době, i když částečné signály – symptomy již mohly být někým detekovány dříve. Třetím tématem jsou spojené emoce, vyvolává u zaměstnanců pocit strachu a hrozby, což může být osudné.

Vnímejte krizi jako součást DNA podnikání…„Krize jsou součástí DNA kapitalismu.“ — Nouriel Roubini

Když je cítit smrad krize ve vašem podnikání

Prvním krokem je, že je třeba se rozhodnout: „Co by se přesně mělo dělat?“ Dále je nutné určit rozsah tak, že se zeptáte: „Kde?“ Další krok zahrnuje interní implementaci akce „Jak?“, například převod zaměstnanců z mimo prodejních funkcí na prodejní sílu, sled akčních kroků atd. Způsob komunikace akcí je další klíčovou součástí procesu implementace řešení, která může výrazně ovlivnit její účinnost. Dále je nutné odhadnout dopad akce na tržby, marže, příjmy, náklady, zisky a likviditu. A také rychlost dopadu „Kdy?“ Nakonec se doporučuje nepřetržité monitorování a controlling.

V první řadě by se každá společnost měla vyhnout velkým chybám. V dobrých časech mohou být takové chyby odpuštěny, ale během krize a po ní mohou by mohly být fatální. Mezi nejnebezpečnější chyby patří neefektivní řízení likvidity. Hotovost je král, tedy spíše královnou během krize. Přijímání unáhlených kroků bez pochopení situace jsou nešťastné.

Model 5P a potřebné manažerské dovednosti v krizi

Pro doplnění k tomuto tématu bych si vypůjčil model 5P strategie od Henry Mintzberga. Tento model v sobě zahrnuje pět P, jsou jim pozice, PLAN – plán, PLOY – manévr, PATTERN – šablona, POSITION – postavení, PERSPECTIVE – perspektiva. Myslím si, že každá společnost se nyní potýká s tím, že některá tato P jsou stále ještě nejasná, protože stav není ještě zcela stabilizovaný, aby se dal posoudit finální stav po nouzovém stavu, jde především o perspektivu, neboť nikdo a vlastně i nikdy nevlastní křišťálovou kouli. 

Celý článek: https://www.kmosek.com/firmy-a-podnikatele-v-krizi-zla-a-nemilosrdna-doba-pokoronavirova/

#dobapokoronavirova #ekonomickakrize #krizepodnikani #firmavkrizi #crisismanagement #crisisleadership #coronacrisis #coronaimpact

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.