15.07.2020 5 minut čtení

The Millionaire Fastlane: Nejlepší kniha o tom, jak se rychle stát milionářem (2/2)

V doslovném překladu „Rychlý jízdní pruh pro milionáře“ je dost možná jednou z nejlepších knih o financích a podnikání, které jsou na trhu. Napsal ji MJ De Marco – self-made milionář, který odešel do důchodu ve věku 33 let.

V tomto článku rovnou navážu na předchozí díl shrnutí knihy MJ DeMarca. Zrekapitulujme si, na jaké tři otázky kniha odpovídá:

  • Proč z vás vysoký příjem neudělá boháče,
  • proč byste neměli hledat výhru v loterii,
  • jaké je tajemství založení úspěšného byznysu.

Na první dvě jsme se zaměřili v minulém článku a teď se pojďme podívat na tu třetí.

5. Pokud se chcete stát milionářem, zapomeňte na „dělej, co tě baví“

Tuto floskuli jste slyšeli nejméně milionkrát. Dělej, co tě baví a peníze přijdou samy! Ano, někdy to ta může být, ale rozhodně to není pravidlem. Co všichni ti neznámí umělci, co lidé, kteří si otevřeli antikvariát nebo second-hand a krachují? Ti přece dělají, co je baví. A v tom je právě ten problém. Pravdou je, že zákazníky nezajímá, co vás baví. Zajímá je jen to, co váš byznys může přinést jim.

Skvěle to vystihuje jedno německé přísloví: Návnada musí chutnat rybě, ne rybáři.

Lidé si vaše produkty koupí jen v případě, že naplňují jejich touhy, potřeby nebo je nějak obohatí. Jedna věc, kterou si všichni musíme dříve nebo později přiznat, je, že každý člověk je ve své podstatě sobec a sleduje především svoje vlastní zájmy.

Co tedy hledáte? Hledáte produkt, který vyřeší problém, naplní potřebu nebo lidem nějakým způsobem umožní cítit se lépe. Nehledáte něco, co vás bude bavit. 

Hledáte problémy, které můžete vyřešit. 

Protože pokud chcete vydělat miliony děláním toho, co vás baví, bude to mnohem těžší a delší. A the Millionare fastlane hledá rychlý jízdní pruh. Přetavení vášně do podnikání je spíš „dál, ale zato horší cesta“.

6. Bohatství není to samé jako peníze

Když se řekne „bohatství“, většina z nás okamžitě pomyslí na peníze. Ale ve skutečnosti to slovo obsahuje mnohem víc. Bohatství je pocit naplnění, svoboda, vztahy, zdraví. V tomto kontextu byste jej měli chápat, pokud se o něj snažíte usilovat.

Finanční nezávislost neznamená jen dostatek peněz, ale to, čeho můžete díky dostatku peněz dosáhnout. Proto byste při budování byznysu neměli cílit na peníze, ale právě na všechno to, co vám peníze přinesou. 

Jakmile budete mít dostatek peněz, budete moci žít pohodlně a svobodně. Už nebudete muset vyměňovat čas za peníze. Takže konečným cílem je pro vás mít více času, ne více peněz. Budete svobodní. Budete moci cestovat, věnovat se koníčkům. To je způsob, jakým peníze mohou ovlivnit vaše bohatství. 

7. Byznys s potenciálem není pro každého a není zadarmo

Představte si, že vás kamarád láká na skvělou příležitost vydělat peníze po internetu. Všichni o tom teď mluví, je snadné na tom vydělat. Je to tak snadné jako sebrat peníze ze země. Zní to skvěle. Ale vám na tom něco nehraje. Vaše intuice vám říká, že to pravděpodobně nebude skutečné.

Pokud by existovala snadná cesta, jak vydělat peníze, pustili by se do ní všichni a byla na ní obrovská konkurence. Takže abyste v té oblasti mohli zbohatnout, museli byste být lepší než všichni ostatní. Dobré příležitosti vypadají jako pravý opak. Velmi náročně. Když je to náročné, nemůže to dělat každý a pokud se do toho přesto pustíte, máte šanci uspět.

Založení byznysu je sérií rozhodnutí a sérií úkonů, které musíte udělat. A ani rozhodnutí ani činy nejsou snadné. Proto to nedokáže každý. A v tom tkví vaše příležitost.

Co mám dělat, pokud se chci zařadit do rychlého pruhu? 

Velmi stručně: najděte díru na trhu a zaplňte ji. Vytvořte byznys, který bude vydělávat i když budete odpočívat. Zbohatněte. 

Příště až budete mít chvíli, naučte se něco nového, brainstormujte, povídejte si s ostatními, poslouchejte podcasty, čtěte noviny, knihy,... Zkrátka na sebe nechte působit okolní svět a snažte se vymyslet službu nebo produkt, který určité skupině vyřeší nějaký problém. Na zboží, které si kupujete, zkuste nahlížet perspektivou výrobců. Proč je úspěšné? Jaké potřeby naplňuje? Proč funguje jeho marketing? Díky tomu budete mít větší šanci vytvořit úspěšný produkt.

Toto shrnutí samozřejmě nepokrývá všechny lekce z knihy, ale myslím, že celkem obstojně shrnuje hlavní myšlenky MJ De Marca. Knihu doporučuji přečíst. Nezabere to moc času a dá vám mnoho podnětů k přemýšlení. 

Máte také tip na zajímavou knihu, která poskytuje něco jako „návod“ na to, jak zbohatnout? Podělte se o tipy do komentářů!

#knihy #kniha #podnikani #byznys #mjdemarco #demarco #bohatstvi

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.