5 minut čtení

A takhle investování vypadat nemá 02: Je to jako kasíno, popsal nováček cestu z 15 000 $ na milion a zpět na 0

Jakého největšího hříchu se dnes dopouštějí brokerské firmy, jež veřejnosti nabízejí obchodování na burzách? Snaží se celé investování/spekulování prezentovat jako tu nejsnadnější věc pod sluncem. A pak to dopadá takhle.

Velmi nepříjemnou - a draze zaplacenou - zkušenost si z pandemických trhů odnáší jistý Richard Dobatse, s kterým minulý týden udělaly rozhovor i The New York Times.

Proč takový zájem o dalšího z tisíců euforických spekulantů, kterým to na trzích nevyšlo? Možná proto, že vývoj jeho účtu spíš než obchodování s akciemi připomíná týden strávený v kasínech Las Vegas mezi ruletou a blackjackem

O jeho přístupu k trhům ostatně vypovídají i jeho vlastní slova: "Vykreslují to lidem, kteří o akciích neví vůbec nic, jako něco nesmírně jednoduchého. A tak to zkusíte a začnete velmi rychle ztrácet peníze. Je to jako kasíno."

Dobatse je (nečekaně) uživatelem aplikace Robinhood, která se spekulování s akciemi a využívání komplexních investičních produktů (jako třeba opcí) pro jejich obchodování snaží prezentovat jako takovou zábavnou hru.

A ona to zábava být může, jak se přesvědčil i sám Dobtse. Jeho první účet s 15 000 $ (které si tenhle blázen půjčil na svou kreditní kartu) začal rychle ztrácet hodnotu, a tak si vzal ještě další dvě americké hypotéky - každou na 30 000 $. Jeho vstupní investice tak byla 75 000 $.

V letošním roce se na něj však i díky pandemii usmálo štěstí a během několika měsíců dokázal zvýšit hodnotu svého účtu na 1 milion dolarů.

Představte si, že si půjčíte 75 000 Kč, vložíte je do akcií, moc to nejde a pak najednou máte za 3 měsíce na účtu 1 000 000 Kč. Co uděláte? Ano správně, pojmete podezření, že jste skrytý obchodní génius, který má trhy pod kontrolou, a budete ve spekulacích pokračovat.

Jen pro informaci - génius by si v první řadě vytáhl zpět těch 75 000 a zaplatil veškeré dluhy, než by si začal dál s trhy hrát.

To ale Richard neudělal. A jak to dopadlo? V minulém týdnu, kdy rozhovor poskytoval, měl jeho účet hodnotu 6 956 $. Na splacení dluhů, aby se dostal aspoň zpět na nulu, mu tak chybělo 68 044 $. Hodně štěstí...

"Když obchoduje s akciemi, nechce ani jíst," popsala eskapády tohoto amatérského obchodníka jeho manželka a matka jeho tří dětí. "Míval i noční můry."

Přečtěte si také: A takhle investování vypadat nemá 01: Italský trader přišel o "veškeré úspory" sázkou na jedinou firmu

Syndrom zlaté horečky

Tohle jsou typické projevy někoho, kdo by měl okamžitě dostat zákaz v jakémkoliv obchodování pokračovat, protože to očividně emočně nezvládá a s vysokou pravděpodobností ani netuší, co dělá. Nebo tuší, ale odmítá si přiznat, že jeho strategie zkrátka nefunguje.

Původně jsem si myslel, že je Richard další mladý znuděný klučina. Ale on je to ženatý člověk s třemi dětmi. Jak někoho takového napadne se ve velkém stylu zadlužit, aby vyrazil gamblovat s akciemi, jde mimo mě. 

Vlastně nejde. Když tady máme kretény typu Dave Portnoy, kteří denně online vykřikují, že obchodování je "ta nejsnazší hra," jaká existuje, je téměř jisté, že slabší povahy podlehnou chamtivosti a vyrazí to taky zkusit. Stačí ostatně kouknout na komentáře k jeho tweetům a budete si připadat, jako že se znovu koukáte na film Vlk z Wall Street, kde se zrovna ve velkém slaví, hází se liliputány a vykřikuje "Let's get rich!!!". Trochu to připomíná novodobý syndrom zlaté horečky.

Problém s fenoménem arogantních, chlubících se vítězů je ten, že jsou díky sociálním sítím až příliš moc slyšet. Přitom jde o naprostou a bez nadsázky raritní výjimku. Za každým z nich stojí stovky a tisíce lidí, kteří během intradenních seancí ve stylu kasína přicházejí o tisíce dolarů (často navíc půjčených).

"Tyhle firmy lidi lanaří, aby se vykašlali na svá dětská kola s pomocnými kolečky a sedli rovnou na motorku," popisuje dnešní situaci Scott Smith z finanční poradenské firmy Cerulli, který detailně sleduje chování brokerských společností. "Z dlouhodobého pohledu je to pro tyhle lidi jako snažit se porazit kasíno," dodal pro Timesy k rozhovoru s Dobtsem.

No a pak je tady ještě názor, který razí zakladatel a co-CEO společnosti Robinhood Vlad Tenev. Podle něj je dnes pro mileniály větším rizikem než investování do trhů neúčastnění se této aktivity. Právě skutečnost, že příliš neinvestují, podle něj "v konečném důsledku přispělo k tak obrovským nerovnostem v bohatství, jaké dnes ve společnosti vidíme".

Nakonec by si ale lidé jako Richard Dobatse měli uvědomit, že za jejich situaci nemůže ani mobilní investiční aplikace, ani reklama na Robinhood, ani nějaký mamlas křičící na internetu, jak je to všechno snadné. Všichni tihle lidé v důsledku jenom nabízejí či vnucují. Abyste se ale do problémů mohli dostat, musíte rovněž přiložit ruku k dílu, natáhnout k nim tu svou a vzít. A to už je svobodná volba každého.

#atakhleinvestovanivypadatnema #spekulace #zacatecnik #riziko #robinhood #hra #emoce #chamtivost #kasino #dluhy

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.