Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

10.07.2020 5 minut čtení

Je pandemie ideální šancí zajistit si důchod? Tento trader zhodnotil 35 000 $ během 350 obchodů na 1 milion $

Příběhů, jako je tento, už se nepochybně letos pár událo. Těchto pohádkových zbohatnutí nebude víc než katastrofických zchudnutí, ale z logiky věci se při takových rally dějí. Co je pro tyto šťastlivce klíčové?

Proč se dnes internet hemží příběhy lidí, kterým se letos na volatilních trzích podařilo udělat zhodnocení, za které by se dlouhodobě nemusel stydět žádný profík?

U většiny z nich - a tento případ není výjimkou - stačí skutečnost, že do svého portfolia zařadili technologické jistoty jako Amazon či Apple. No a pokud je napadlo přikoupit si třeba nějakou tu call opci na Nikolu v hodnotě 30 $, bylo na "Pay Day" zaděláno.

Tenhle spekulant, jež zatajil svou identitu a vydává se pouze pod přezdívkou Mori226, se nyní online pochlubil svou vlastní "pandemickou rally", během které změnil své skromné důchodové úspory v solidní základ pro relativně bezstarostný život:

"Podařilo se mi dostat na sedm cifer a dokonce ještě o trochu výš. Začal jsem na konci únoru/začátku března s 35 000 $ z mého individuálního důchodového účtu (ROTH IRA). Z obchodního účtu už jsem si vybral 50 000 $, takže finální zůstatek je bez téhle částky."

A jak že se Morimu dařilo?

 

Spekulant se rovněž pochlubil grafem svého zůstatku, která ukazuje, jak jeho výše - podobně divoce jako trhy samotné - rostla. 

Za sebe bych na první pohled řekl, že to rozhodně nevypadá na dlouhodobě validní strategii a dokážu si představit, jak ta modrá čára podobně rychle pokračuje zase zpátky dolů.

Na rozdíl od řady jiných podobných příběhů, kde většinou anonymové zveřejní jen zůstatek na účtu vyfocený z mobilního telefonu, se Mori pochlubil i kompletním seznamem všech svých pozic, z nichž drtivou většinu pro zajímavost tvoří opční obchody.

Celkem za přibližně 4 měsíce udělal na 350 obchodů, tyto byly ziskové (všimněte si zmíněných CALL opcí Nikola, které mu samy o sobě přinesly zisk 220 000 $, přes 100 000 $ mu dále přinesly CALL sázky na Amazon, Fastly a Apple a PUT sázka na Disney):

 

Ziskových pozic bylo přirozeně víc:

 

A tyto byly ztrátové. Tady vidím další vykřičník, protože jak vidno, jeho nejméně povedené pozice jej dostaly do ztráty přes 50 000 $ (vzpomeňte si na původní hodnotu jeho účtu). Byť to byly opce, maličko to připomíná slušnou gamblerskou jízdu. Hlavně fakt, že i jeho třetí nejztrátovější obchod jsou opět CALL opce na Amazon. Rozum mi trochu zůstává stát i nad tím, že na jedné straně sázel na velký růst hromady firem (byť technologických) a na druhou stranu šel proti indexu S&P 500 viz jeho dva nejztrátovější obchody:

 

Mori přidal i výpis poplatků, které za své obchody investiční a brokerské společnosti @fidelityInternational zaplatil. Celkem ho komise za nákupy a prodeje opcí a dalších instrumentů vyšly na více než 14 000 $.

 

Na četné dotazy posléze nabídl i pár vlastních tipů k obchodování, jako: "Mějte vždy minimálně 50 % účtu v hotovosti, nevyčítejte si příliš nevydařené obchody, neukončujte ty ziskové příliš brzy, nikdy nedávejte více než 25 % účtu na jedinou pozici a své ztráty včas ukončete."

V těchto tipech jsou samozřejmě další OBROVSKÉ vykřičníky. Je z nich patrné, že tenhle člověk při vstupu do obchodu vlastně neví, kde bude vystupovat jak v zisku, tak ve ztrátě. Prostě se asi nějakým blíže nespecifikovaným "citem" snaží to, co roste, držet co nejdéle a doufat, že to poroste dál, zatímco u ztrátových obchodů se nějaký (blíže nespecifikovaný) čas modlí, aby se otočily... no a pak, asi když už mu ztráta přijde příliš velká, prostě se jich zbaví.

Pokud trefíte jednou za deset let výjimečný trh a v něm zároveň jackpot typu euforie okolo Nikoly, mohou pak vznikat takové příběhy. Můj odhad ale je, že pokud bude Mori tímhle stylem obchodovat i nadále, do konce roku bude v lepším případě zpět na svých 35 000 $.

Ideální by teď samozřejmě bylo udělat krok zpět a zanalyzovat si, co by se na téhle strategii dalo zlepšit. A především - intenzivně zapracovat na money managementu tak, aby mu série 10-20 neúspěšných obchodů celý účet nevyluxovala.

Mori zmínil, že nečte žádné knihy o obchodování a nesleduje žádné jiné obchodníky ani zprávy. Vlastně řekl, že se ani moc nedívá na grafy

Alternativu, že má zkrátka dar od přírody, takže to tam může sypat ze všech stran "od oka" a ono to prostě funguje, rozhodně zavrhnout nelze. Byl bych ale rád, kdyby se lidé tímhle stylem obchodování příliš neinspirovali. Aspoň ne, pokud plánují do trhů vrhnout naspořené statisíce v naději, že se z nich během pár měsíců stanou dolaroví milionáři. Nestanou.

#investovani #spekulace #pandemie #opce #zbohatnuti #akcie #strategie #moneymanagement #gamblerstvi #emoce

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
2 minuty
8 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut