11.07.2020 9 minut čtení

Vít Endler: Finanční nezávislosti může dosáhnout inženýr i dělník, ale má to háček

S bývalým šéfem Mall Vítem Endlerem jsme si povídali o cestě k finanční nezávislosti, o tom, jak jeho byznys a investice ovlivnil koronavirus nebo třeba o tom, proč své know-how sdílí s lidmi na webu Finanční samuraj.

Vít Endler strávil přes 20 let života jako zaměstnanec a dalo by se říci, že v této oblasti dosáhl vrcholu. Roky praxe na manažerských pozicích vedly dokonce k postu generálního ředitele společnosti Mall. Po přečtení knihy Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho se ale změnil jeho pohled na peníze a on začal investovat. Nejprve do akcií, potom do investičních nemovitostí a do svého byznysu. 

Zároveň se finanční nezávislost snaží přibližovat lidem skrze svůj blog a podle jeho slov by rád „navedl na cestu k finanční nezávislosti co nejvíce lidí“. Téma finanční svobody je pro komunitu Warengo jedním z nejzásadnějších, proto jsem měla velkou radost z toho, že mi finanční samuraj Vít Endler odpověděl na pár otázek.

Na svém webu o finanční gramotnosti Finanční samuraj píšete: „Věřím, že díky nemovitostem dokážu dosáhnout finanční nezávislosti do mých 45. narozenin.“ Do této mety vám zbývá poslední rok. Jak to vypadá? Myslíte, že by koronakrize mohla vaši časovou osu posunout? Jak vlastně koronavirus ovlivnil vaše investice a podnikání?

Finanční nezávislost má několik fází. Pokusil jsem se to popsat na svém webu v článku zde. Nám, tedy mně a mojí rodině, se podařilo dosáhnout finanční nezávislosti (naše pasivní/semipasviní příjmy pokrývají naše výdaje) cca před 2 lety. Zároveň ale dále podnikám a investuji, protože mě to baví a protože chci mít pokryté nejen výdaje, ale také chci získávat ze svého pasivního/semipasivního příjmu peníze na další investice. 

V prvních cca 2 týdnech koronakrize jsem si nebyl jistý, jak to bude s mou finanční nezávislostí vypadat. 

V podstatě ihned se 50% našich nájemních nemovitostí ocitlo prázdných a co se týče podnikání, nevěděl jsem, jaké budou reakce a kam se podnikání posune. 

Nemovitosti se nám podařilo rychle obsadit i za cenu malé ztráty a podnikání máme on-line a nakonec mu naopak koronakrize pomohla. Náš on-line Virtual try on plugin, tedy zjednodušeně virtuální zrcadlo pro e-shopy Virtooal, koronakrize nakopla a v dubnu se nám zdvojnásobil počet klientů, tento trend i nadále pokračuje. 

Ve fintechovém podnikání Fingood jsme si nebyli jistí, jestli naši investoři budou ochotní investovat do našich podnikatelů. Ale naštěstí se tak nestalo a díky menší ochotě bank půjčovat peníze se k nám dostávají k financování velmi zajímavé projekty. 

Pravda je, že jsme museli v nemovitostech i v podnikání výrazně zrychlit a za poslední 3 měsíce jsem pracoval víc než předtím. Jsem ale přesvědčen, že se to vyplatilo a z koronakrize a i z ekonomické recese, která nás ještě čeká, vyjdeme silnější a lepší než dřív. 

Vzhledem k tomu, že jste v rozhovoru pro Forbes řekl, že litujete, že jste o finanční nezávislost nezačal usilovat dříve, zajímala by mě vaše rada pro mladé lidi jako jsem já. 

Řekněme dvacetiletý člověk, který zrovna vstoupil na pracovní trh, vydělává něco málo přes 20 tisíc a na nájem a ostatní výdaje padnou dvě třetiny jeho příjmu. Nic nezdědil, ani to nemůže v příštích několika desetiletích očekávat. Jak by takový člověk měl začít cestu za finanční nezávislostí?

Většina finančně nezávislých lidí nic nezdědí, ačkoli je to jedna z prvních věcí, která lidi napadně, pokud se o finanční nezávislosti mluví. 

V první řadě by si ten, kdo se rozhodne se finančně nezávislým stát, měl nastavit, kolik peněz potřebuje pro svou finanční nezávislost. Je rozdíl, pokud potřebujete peníze jen pro svou potřebu, anebo živíte rodinu, je rozdíl získat měsíční pasivní/semipasivní příjem 40 tisíc, anebo 400 tisíc...

I to je potřeba do plánu zahrnout. Pak by měl následovat plán, který bude zahrnovat příjmy a výdaje a jejich modelace v čase. K tomu si nastavit cash flow plán, sledování svého „šetřícího %“, tedy kolik peněz dokážu ušetřit ze svých příjmů a následně je investovat a sledovat aktiva do kterých jsem investoval. 

Také je důležité se rozhodnout, jestli se nechám zaměstnat, tedy budu se držet rozšířeného vzorce – zaměstnání, anebo začnu podnikat. V zaměstnání bude příjem vždy omezen, v podnikání je možné, že na začátku mohou být příjmy nižší, ale limit příjmu je omezen pouze schopnostmi podnikatele a může tedy být v budoucnu násobně vyšší než příjem ze zaměstnání. 

Peníze, které ušetříte, musíte investovat, aby došlo k jejich zhodnocení a tento proces dál opakovat. Je tedy potřeba si vybrat správné aktivum do kterého budete své investiční prostředky vkládat. Mohou to být papírová aktiva (akcie, dluhopisy), nemovitosti, měny, kryptoměny, komodity, nebo třeba crowdfundingové financování. Je ale nutné tato aktiva nastudovat a sledovat je, kvůli minimalizaci možnosti ztrát a správnému výběru a načasování, kdy nakupovat a kdy třeba i prodávat. 

Doporučuji si také určit nějaký časový horizont, tzn. kdy plus mínus chcete finanční nezávislosti dosáhnout. Jeden rok nehraje roli, pokud si někdo nastaví, že chce finanční nezávislost dosáhnout například ve 40 letech, ale podaří se mu to až ve 42, svět se nezhroutí.

Čím kratší doba to bude bude, tím víc je nutné šetřit a více investovat. Existují lidé, kteří odešli „do důchodu“ už ve 30 letech, ale to vyžaduje extrémní šetření. Čím dřív se ale začne, tím lépe. Pokud se rozhodnete, že ve 20 se vydáte na cestu k finanční nezávislosti, tak je pravděpodobné, že se vám to podaří a třeba ve 35-40 letech. Znamená to se tomu věnovat 15-20 let, znamená to si na tyto roky přeprogramovat svůj život. 

S tím souvisí i moje další otázka. Je podle vás finanční nezávislost něco, čeho může eventuálně dosáhnout každý, nebo pro ni musí člověk mít nějaké předpoklady? Ať už ve formě kapitálu nebo třeba povahy?

V našem západním světe, nebo jakkoliv nazveme naši „vyspělou“ demokratickou společnost, může finanční nezávislost dosáhnout prakticky kdokoli. Bohužel ale jako vše, to má háček a finanční nezávislost není pro každého. 

Cesta k finanční nezávislosti je poměrně dlouhý proces, který zabere většinou min. 10 let. Zde tedy dojde k prvnímu rozřazení. Ten, kdo není vytrvalý, velmi pravděpodobně neuspěje. Zároveň je nutné získat soubor několika dovedností, jako je disciplína, ochota se neustále vzdělávat, schopnost získat investiční peníze, pracovat správně s dluhem atd. více o tom píši zde

Dobrá zpráva ale je, že vše se dá naučit a nerozhodují zde tituly a diplomy. Na cestu k finanční nezávislosti se tak může vydat manuální dělník, stejně jako raketový inženýr. 

Proč jste se rozhodl své know-how sdílet s ostatními a pomáhat lidem k dosažení finanční nezávislosti?

Když jsem začal o tomto tématu mluvit se svým okolím, tak jsem zjistil, že mě nikdo nechápe. Většina lidí, kterým jsem říkal, na jakou jsem se pustil cestu, čeho chci dosáhnout, mi nerozuměla. 

Když jsem říkal, že chci v 45 odejít do důchodu (původně to bylo 40, nakonec se mi to podařilo ve 42), první otázka většinou byla: „A co jako budeš dělat?“. 

Zároveň jsem cítil velkou míru nedůvěry. Zjistil jsem tak, že většina mého okolí zná jen jeden model, a to: Absolvuj školní systém, najdi si práci, postupuj v kariérním žebříčku, získej vyšší plat, kup si své bydlení, splácej hypotéku, v 65 odejdi do starobního důchodu (nebo má generace spíš později) a doufej, že dostaneš od státu nějaký důchod a budeš mít do té doby hypotéku splacenou. Dokonce na začátku ani má žena příliš nevěřila, že je možné pracovat výrazně méně než 40 hodin týdně a přesto mít dostatek peněz k životu.  

Snažil jsem se to tedy mému okolí vysvětlit a nejlepší způsob byl se z toho vypsat. Chtěl jsem, aby mé okolí mohlo také využívat benefitů získaného času a nemuselo žít jen o víkendech, kdy má volno od práce. Nakonec jsem sestavil i trénink, který zahrnuje mé zkušenosti s cestou k finanční nezávislosti díky nákupu a pronájmu rezidenčních nemovitostí a učí, jak na tuto cestu nastoupit. 

Je známým faktem, že cesta za finanční nezávislostí není posetá růžemi. Vyžaduje hodně dřiny a sebekontroly. Kdybyste měl komunitě Warengo sdělit jeden důvod, proč to za to stojí, jaký by to byl?

Důvod je obsažen již v názvu. „Nezávislost“. To je podle mě hlavní důvod, proč se na cestu vydat. 

Člověk získá svobodu, svobodu nad svými financemi, svobodu nad svým životem, může se sám rozhodnout, jestli bude pracovat anebo s kým a na čem bude pracovat. Může se rozhodnout cestovat, pomáhat s neziskovými projekty.

Nebude se cítit svázaný, hypotékou, leasingovými splátkami na auto, ledničku, pračku, nebude muset chodit do práce, kterou nemá rád. Jeho život získá úplně jinou kvalitu. Bude se moct soustředit na sebe, na své zdraví a také na své vztahy, v rodině, s přáteli. To jsou hlavní důvody proč tuto cestu podniknout. Paradoxně v tom peníze hlavní roli nehrají, ale jsou pro dosažení cíle potřeba...

Děkuji Vítovi za rozhovor a vám za jeho přečtení! Pokud vás téma finanční nezávislosti baví, určitě sledujte @vendler na Warengo.

#financninezavislost #vitendler #financnisamuraj #investovani #realitniinvestice #investovanidonemovitosti

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.