Žijeme dlhšie, ako kedysi. A preto spolu žije, funguje a pracuje spoločne viac generácií. Vo firmách momentálne pracujú zástupcovia štyroch generácií (babyboomers, generácia X, Y a Z). Mileniál... generácia Y.... generácia Z...??? Máte v tom chaos? Dokonca aj odborná verejnosť definuje generáciu MILENIÁLOV rôzne. Pôvodne ňou nazývali generáciu Y, narodenú v rokoch 1981 až 1996, ale najmä tých, ktorí dospeli v roku 2000. Niekedy sa mylne nazýva aj generácia Z generáciou MILENIÁLOV. Sú to ľudia narodení po roku 1997 do roku cca 2012. Je pravdou, že táto generácia „mladých žijúcich s prstom na mobilných displeyoch“ už nastupuje do zamestnania a určite je veľmi dôležité poznať jej špecifiká.
MILENIÁLI... Akí sú? A prečo sú takí?
Citát v úvode nám naznačuje, aká je súčasná mladá generácia. Zaujímavé je, že autorom citátu nie je súčasný top manažér, ani dnešný moderný rodič. Je to Sokrates (5.st p.n.l.), ktorý v ňom nespomínal budúcu mládež, ale tú ktorú poznal v tom období. Neskôr mal podobné citáty aj Aristoteles.
Každá generácia je tá najlepšia. Aspoň podľa tej konkrétnej generácie. Kde je teda pravda?
Každá generácia má svoje silné aj slabé stránky. Generácie sú formované dobou, v ktorej žijú. Politikou, ekonomikou, vojnami, technológiami, prostredím...Ak niekto vyrastal počas druhej svetovej vojny, určite ho to ovplyvnilo. Ak v období hospodárskej krízy, tak je vplyv tiež jasný. A generácia Y? Vyrastala v období ekonomického rastu, rozvoja technológií, rozmáhajúceho sa internetu. Počítače sa presúvajú aj do domácností, zlepšuje sa dostupnosť služieb a tovaru. Sú to digitálni domorodci. Staršie generácie sú digitálni imigranti. Komunikácia je možná na akúkoľvek vzdialenosť, angličtinu ovláda čoraz viac ľudí, tovar k vám dorazí z druhého konca sveta za pár dní. Svet sa zmenšil.
Akí teda MILENIÁLI sú?
· Technológie im pomáhajú, sú globálne prepojení vďaka internetu.
· Sú veľmi flexibilní. O prácu sa neboja nájdu si ďalšiu.
· Nemajú radi hierarchiu a oceňujú flexibilnú pracovnú dobu.
· Chcú sa mať dobre. Spoliehajú na názor komunity.
· Sú dobrí „multitaskeri“.
· Radi zdieľajú, sú ochotní poskytovať rady a informácie.
· Nechcú nadčasy.
· Odmietajú pracovať na úkor svojich koníčkov, záujmov.
A čo ich lojalita a fluktuácia?
Základný rozdiel je v tom, že vnímajú lojalitu ako intenzitu vzťahu (k zamestnávateľovi) a nie ako dĺžku vzťahu. Sú ochotní dať zamestnávateľovi veľmi veľa, ale asi pri ňom nebudú 20 rokov. Neradi sa viažu a veľkú časť života chcú stráviť v odysseovskom veku, dlhší prechod do „dospelosti“. Nie sú viazaní na jedno miesto, vlastniť dom/ byt považujú za zbytočné. Tým pádom ľahšie menia mesto, krajinu, kontinent. Hovorí sa o nich, že nie sú vytrvalí a trpezliví. Možno sú, ale nie je to pre nich hodnota. A keď sa pozrieme na svet okolo nás... načo trpezlivosť, keď mnohé veci sa dajú dosiahnuť okamžite, takmer bez čakania. A tento svet sme im vytvorili my, „staršia“ generácia. My sme pre nich pripravili tieto podmienky, oni sa prispôsobili a teraz im to nevyčítajme. Ak rodič dá dieťaťu všetko a hneď, tak si na to zvykne a chce to aj v iných oblastiach života. Niektorí stále bývajú u rodičov. Mamahotel je opäť na vzostupe. Ale to sa netýka všetkých. Sú veľmi šikovní, vynaliezaví. Mnohí už majú vlastné podnikanie, startupy.
Sú nároční? Chcú veľa? Áno. Ale kto by nechcel. Svet ponúka stále viac možností a každá ďalšia generácia bude chcieť viac a viac. Hovorí sa tomu pokrok. Ak by sme chceli menej, tak sme stále v jaskyniach...Možno niektorí ani tam.
Pochopenie rozdielov a spoločných čŕt generácií je jedna zo základných zručností manažéra. A nestačí len poznať generácie, ale aj vedieť, ako s nimi komunikovať, ako ich motivovať a ako ich viesť. Už 10 rokov sa intenzívne venujeme tejto problematike, a neustále dopĺňame naše vzdelávanie o nové poznatky a tipy.
Inšpirujte sa u nás.https://fbe.cz/
Patrik Tóth, lektor a konzultant