4 minuty čtení

PŘIZNEJTE SE!

Nabyli jste v roce 2018 nemovitost? Pak se Vás týká daň z nemovitých věcí. Prosím, nepleťte si to s jednorázovou daní z nabytí nemovitých věcí, kterou již máte pravděpodobně uhrazenu a byla ve výši 4%.

Nabyli jste v roce 2018 nemovitost? Pak se Vás týká daň z nemovitých věcí.

Prosím, nepleťte si to s jednorázovou daní z nabytí nemovitých věcí, kterou již máte pravděpodobně uhrazenu a byla ve výši 4%. Tedy pokud jste nesplnili některou z výjimek, kdy se na Vás daňová povinnost nevztahuje, nebo jste nemovitost nabyli v posledním kvartálu roku 2018 a daň se teprve chystáte uhradit.

Koho se daň z nemovitých věcí týká?

Všech vlastníků nemovitostí, což jste tedy nyní i Vy. Před převodem nemovitosti hradil tuto daň předchozí vlastník. Změnou majitele tedy došlo i ke změně poplatníka a je nutné podat daňové přiznání do 31.1.2019 což připadá na čtvrtek.

Druhým důvodem pro podání daňového přiznání z nemovitých věcí je případná „změna okolností rozhodných pro stanovení daně“ (např. rozšíření stavby horizontálně nebo vertikálně… přístavba další místnosti nebo podlaží).

Daň z nemovitých věcí se hradí každý rok a vždy na rok následující, tedy na rok dopředu. Nedojde-li v průběhu vlastnictví k dalším změnám, na základě kterých by jste měli opět podávat nové daňové přiznání, budou Vám v následujících letech chodit složenky již automaticky a daň bude vyměřována dle letošního daňového přiznání.

Jak podat daňové přiznání?

Bez formuláře se to neobejde. Ten je možné získat na každém finančním úřadu, vytisknout si jej na webových stránkách finanční správy, nebo použít elektronický formulář. Do formuláře v tištěné podobě je třeba uvést patřičné hodnoty a informace o daňovém subjektu a nemovitosti. Výhodou elektronického formuláře je „průvodce“, který Vám pomůže dosadit relevantní koeficienty, provede Vás přiznáním krok po kroku a ve finále udělá i výpočet.

V případě tištěných formulářů je možné zanést přiznání na příslušný finanční úřad osobně. Lze jej poslat také poštou a nebo prostřednictvím právě elektronického formuláře. Výjimkou jsou poplatníci s datovou schránkou, kteří jsou povinni podat přiznání prostřednictvím „datovky“.

Koupili jste nemovitost na konci roku 2018 a v katastru ještě není zapsána?

Tato situace může nastat například tehdy, bylo-li podán návrh koncem roku 2018, ale k zápisu dojde až v lednu nebo později roku 2019. Dle katastru nemovitostí jste nemovitost nabyli zpětně v 2018, ale oficiálně jste se to prostřednictvím „Vyrozumění“ dozvěděli až ve 2019. I v tomto případě se Vás samozřejmě daň z nemovitosti týká, jen s tím rozdílem, že termín pro podání daňového přiznání se Vám oddaluje  o tři měsíce od měsíce, ve kterém došlo k provedení zápisu do katastru nemovitostí.

Jak to funguje v praxi?

Setkávám se převážně se třemi typy klientů. Zkušenější zvládnou daňové přiznání vyplnit a podat sami nebo mají svého účetního či poradce, který jim s přiznáním pomůže. Mladší generace využívá převážně on-linu a podává daňové přiznání elektronicky popř. si informace nastuduje např. na webu finanční správy. A zatím nejčastěji klienti využívají osobní jednání na finančním úřadu. Zkrátka si tam v úředních hodinách zajdou s občanským průkazem a listem vlastnictví, poprosí úřednici o pomoc s vyplněním a během deseti až patnácti minut mají hotovo. Nebojte se toho, úřednice na úřadech bývají příjemné. Po podání daňového přiznání pak můžete během května očekávat složenku, kterou je třeba uhradit v termínu, abyste předešli případným sankcím.

Více informací z realitním trhu můžete sledovat také na mých stránkách www.matouskozumplik.cz případně na sociálních sítích Facebook a Linkedin.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.