Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 942.

Zaregistrovat se

Glosa: S těmi tech akciemi jsme to trošku přehnali, ne?

U některých firem masivní nárůst akcií v důsledku pandemie a s ní spojených změn pro lidstvo chápu, u jiných se ale očividně někdo nechal zatraceně unést do země jednorožců a vzdušných zámků.

Že akcie Amazonu od vypuknutí pandemie poskočily o 50 %, tomu více než rozumím (byť i tohle je mírně euforický výsledek). To samé platí pro takový Microsoft (+30 %) a vlastně třeba i pro Apple (cca +20 %).

Poptávka po službách těchto technologických firem letos vypálila vzhůru jako raketa, jelikož lidé zavření doma začali místo riskantních cest do kamenných obchodů raději nakupovat od Amazonu online, společnosti začaly nesrovnatelně víc využívat cloudové služby či službu Teams od Microsoftu a home office znamenal nespočet nově prodaných notebooků, aby zaměstnanci mohli i z domova odvádět adekvátní práci, třeba právě pomocí MacBooků.

To jsou za mě všechno společnosti, kde si můžeme sednout, racionálně se podívat na jejich čísla i současný stav ve světě a říct si "jo, to asi dává smysl".

Pak je tady ale druhá skupina technologických firem, která ani zdaleka nedosáhla tak masivního nárůstu poptávky a příjmů jako zmínění tech giganti, ale i přesto jejich akcie z nějakého důvodu letos přidávají klidně i trojciferná čísla v procentech.

Do téhle škatulky řadím firmy jako Spotify, Fastly, Twilio, Shopify, Square nebo Tesla.

Třeba Spotify od půlky května vzrostlo o nějakých 73 % a meziročně už sahají po 100% zhodnocení. Proč? Jejich Q1 bylo ekonomicky úspěšné, ale žádný rekordní, revoluční výsledek to rozhodně nebyl. Kromě toho letos od nich nějaký větší buzz vyvolaly jen dvě zprávy - že tam své podcsasty exkluzivně budou mít Joe Rogan a Kim Kardashian.

Ok, to jsou bez diskuze top úlovky

Mám-li být upřímný, třeba příchod Joe Rogana příliš nevítám. Zvlášť pokud bude Spotify tlačit zejména audio verzi jeho podcastu, jelikož ta video verze, které se už léta tak skvěle daří na YouTube, je zkrátka ikonická a bez ní bychom neměli řadu nezapomenutelných virálních momentů, jako byl Musk zkoušející jointa atp. A druhé upřímné konstatování - jakožto každodenní uživatel Spotify jednoduše nemám pocit, že za poslední dva měsíce se stalo něco tak zásadního, že by to hodnotu celé firmy mělo katapultovat o 70 %.

Někdo se očividně uklikal na tlačítko BUY

Spíš mi přijde, že takoví ti burcovači davu začali až příliš sebevědomě šermovat tvrzením, že "Spotify je nový Netflix", který začne za stovky milionů dolarů skupovat vše, na co dostane chuť, takže rychle naskočte, dokud jsou akcie levné. Realita? I po tomhle nesmyslném růstu je Netflix stále 4x větší než Spotify, které navíc považuju za slušně nadhodnocené.

Ještě dál tenhle bublinu připomínající růst dotáhlo takové Fastly, jež za poslední dva měsíce vyrostlo o skoro 300 %!

 

Shopify? +150 % od první poloviny dubna.

 

Graf Tesly určitě mnozí moc dobře znáte. Téměř +170 % od druhé půlky března.

 

Pokud odhlédneme od Muska a celé té "cool" aury okolo jeho elektromobilů, máme tady situaci, kdy je s přehledem nejhodnotnější automobilkou světa výrobce, který od dubna do června prodal 90 650 vozidel.

Má to Tesla do budoucna náramně rozehrané? Nepochybně. Je jisté, že bude za 5 let dominovat globálnímu trhu a dodávat miliony vozidel? Ani náhodou. Realita totiž není zdaleka tak růžová, jak by se z grafu mohlo zdát.

Ony ty auta vypadají hezky, mají dechberoucí akceleraci a třeba nový model X se těší v online recenzích (jež si jsou tradičně podobné jako vejce vejci) samé chvále. Když ale to pozlátko obejdete a vydáte se třeba na fóra majitelů těchto aut, zjistíte, že Tesly se ve skutečnosti docela kazí. A že třeba u modelu X se nejčastěji kazí zrovna ty úžasné nahoru se vyklápějící se dveře, které na první pohled každého zaujmou.

Aby taky ne, když Elon dle uniklé interní komunikace poslední roky nedělá nic jiného, než že všechny burcuje, aby ven sypali auta ještě rychleji než před měsícem. A ještě rychleji. A ještě rychleji. O kvalitě ani slovo. Otázkou je, jak moc nad těmito faktory přemýšlejí zástupy spekulantů, kteří ženou cenu Tesly nahoru, jako by to byla raketa SpaceX.

---

V žádném případě neříkám, že by tyhle společnosti růst neměly, řada z nich má ve svém segmentu velmi zajímavou pozici a jejich potenciál do budoucna je hodně lákavý. Teď a tady je to ale zatím stále jenom potenciál, nic víc.

Kdo jsou lidé, kteří mají chuť nakupovat akcie, jež během dvou měsíců přidaly 200 %? Z logiky věci musí jít o někoho, kdo napůl netuší, co dělá a napůl reaguje na něco, co si někde přečetl, nebo mu někdo druhý řekl.

Problém je, že tihle menší investoři nebo euforické ETF si žádné dlouhodobé výkyvy cen dovolit nemůžou. Takže až jednoho krásného dne dojde k otočce a cena začne padat, bude padat hodně podobným tempem, jakým nyní roste. Ty chytřejší začnou z pozic vykopávat jejich blízko posazené stop lossy, ty hloupější sami brokeři, jakmile jejich účty narazí na nulu.

Pokud jste se na těchto i řadě jiných euforických růstů náhodou svezli a hezky si vydělali, z celého srdce vám to přeju. Jen bych byl rád, kdyby bylo jasno v tom, že tenhle růst je z velké části virtuální a stojí spíš na emocích a nudě než na realitě a racionalitě. Což znamená, že aktuálně nemůžete být s těmito akciemi dostatečně opatrní.

Je možné, že letní dovolenkový spánek žádnou divočinu směrem na jih nepřinese, ale nejpozději ke konci léta, s blížícím se podzimem a Q3 výsledkovou sezónou bych byl maximálně ostražitý. Jakmile totiž ztratí fanatičtí nákupčí iluzi pevné půdy pod nohama, začnou (dobrovolně, či nedobrovolně) z přebujelých trhů mizet rychlostí světla a někdo celý tenhle mejdan na konci bude muset zaplatit.

#glosa #investovani #technologie #pandemie #bublina #spotify #tesla #fastly #shopify #square 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 942.

Zaregistrovat se