Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 20 202.

Zaregistrovat se

24.05.2020 7 minut čtení

Jakou cenu má dnes globálně úspěšný podcast? Joe Rogan pravděpodobně dostal 100 míčů v dolarech na dřevo!

Některým lidem jméno Joe Rogan nic neříká. Někteří si ho pamatují jako toho týpka, který v TV uváděl ten nechutný pořad Fear Factor. Fandové MMA ho znají jako komentátora UFC či stand-up komika. Jeho majstrštyk ale leží jinde.

Pokud čistě náhodou netušíte, co je to podcast Joe Rogan Experience, pak vězte, že vám uniká významná součást dnešní moderní kultury. Právě díky němu je totiž Joe Rogan jedním z nejmocnějších lidí zábavního průmyslu ve Spojených státech.

Skrz svůj online pořad dokáže ovlivňovat volby, dělat lidi slavnými, či jejich kariéry během pár chvil posílat k ledu, nebo třeba donutit Elona Muska, výkonného ředitele DVOU veřejně obchodovaných společností, aby si s ním během živě natáčeného vysílání dal jointa.

Všechno tohle si Joe Rogan může bez problémů dovolit díky gigantickému podcastovému brandu, který si v rámci Joe Rogan Experience vybudoval.

A každý, kdo si občas rozhovor s nějakým zajímavým hostem zapne nebo sleduje spíš zajímavé tématické klipy z jednotlivých rozhovorů, přesně ví, kam vyrazit - YouTube nebo iTunes.

Čísla, za která se nemusí stydět

Roganův podcastový YouTube kanál má dnes téměř 8,5 milionu odběratelů a i jeho nejméně sledované podcasty zákonitě jen na YouTube přesahují milion zhlédnutí. Vedle toho má ještě kanál JRE Clips, kde jsou krátké, několikaminutové až několik desítek minut trvající úryvky z podcastů, jež se točí okolo konkrétního tématu. 

Před pár týdny dorazil na již druhý pokec Elon Musk, u něj aktuálně svítí 13 milionů zhlédnutí, čímž se zařadil mezi jeden z nejsledovanějších Roganových podcastů. Rozhovor s Danem Bilzerianem z roku 2016 má téměř 16,7 milionu zhlédnutí

březnový rozhovor s mezinárodně uznávaným epidemiologem Michaelem Osterholmem má přes 14,6 milionu zhlédnutí 

a přes 10 milionů zhlédnutí se mimo jiné dostal i první podcast s Jordanem Petersonem. A připomínám, že toto jsou jen čísla z YouTube.

Velké popularitě se navíc logicky těší i jednotlivé klipy. Opět dva týdny starý příklad - než aby se lidé, které zajímá, proč Musk své dítě pojmenoval X Æ A-12 nebo proč prodává všechen svůj majetek, museli prokousávat dvouhodinovým podcastem, pustí si několikaminutové video a jdou dál. 

Z Muskova rozhovoru vzniklo celkem 7 podobných klipů, které dohromady nasbíraly dalších téměř 9 milionů zhlédnutí.

 

Velké stěhování

Milovníci Roganova podcastu na YouTube si však budou už brzy muset začít zvykat na změnu. Čeká ho totiž stěhování exkluzivně na Spotify, kterému se tento talent podařilo získat jen pro sebe.

Od 1. září letošního roku se už veškeré nové epizody budou objevovat pouze na této populární hudební streamovací platformě a především - do konce roku zmizí celý archív Joe Rogan experience z YouTube i iTunes a přesune se rovněž na Spotify.

Dává to logiku, jelikož Rogan svůj podcast dělá už 11 let, během kterých vzniklo více než 1400 dílů a řada z nich je tak skvělá, že se k nim lidé pravidelně vracejí, nebo je objevují stále noví posluchači a diváci. Je tak prakticky jisté, že Joe s sebou na Spotify přitáhne hromadu nových platících uživatelů, kteří dnes platformu nepoužívají, ale budou muset začít, aby mohli nadále jeho podcasty pohodlně poslouchat bez nutnosti je nějak krkolomně pirátit.

Aby bylo jasno (z některých clickbait titulků online to zrovna nevyplývalo), Joe Rogan svůj podcast nikomu NEPRODAL. Kdepak, pouze podepsal na několik let dopředu licenční dohodu, která mu ponechává nad celým podcastem a jeho obsahem plnou kontrolu jako doposud. Kluci ze Spotify nejsou hlupáci, takže vědí, že začít do téhle show jakkoliv kecat by byla fatální chyba.

Takže vše zůstane při starém, jen se změní kulisy, v nichž budou miliony fandů podcast konzumovat.

Že Rogan takové stěhování dobrovolně podstupuje, není nic překvapivého. Jak The Wall Street Journal, tak agentura Bloomberg ze svých zdrojů zjistily, že Joe za něj od Spotify obdrží 100 milionů dolarů. Nebál bych se tvrdit, že to bude ještě víc. Hodně záleží na tom, na kolik let ve skutečnosti smlouva je. Dva roky? Pět let? Deset let?

Silně pochybuji, že by se Rogan upsal na celou dekádu za sto milionů. Proč? Protože jeho podcast je konzistentně tím nejsledovanějším na celém světě. A byť rozhodně nejde o žádnou za vlasy přitaženou komerční show, kde vám každou chvíli vyskakují reklamy a Joe pózuje s dalším propagovaným produktem, je podcast skrz různé spolupráce a reklamy na YouTube schopen ročně generovat 20-30 milionů dolarů jen sám o sobě.

Pokud byste jakožto soukromník vydělávali 20-30 milionů dolarů, kolik by vám museli nabídnout, abyste se dobrovolně vrhli do náruče korporátu? Abyste všechen svůj obsah odstranili z volně přístupných online platforem, které vás během let dostaly tam, kde jste dnes?

Můj odhad by byl tři roky. Dva, pokud Rogana Spotfiy chtělo za každou cenu (není žádným tajemstvím, že Spotify má ambici stát se nejen v oblasti hudby, ale i dalšího audio obsahu tím, čím je Netflix ve světě vizuálního obsahu).

Za další tři roky by Rogan teoreticky na svém podcastu vygeneroval 60-90 milionů dolarů. Vzal by místo toho 100 milionů a celé online stěhování? Proč ne. Zvlášť pokud peníze, nebo jejich drtivou většinu dostane dopředu.

Smlouva jako pro sportovní superstar

Tenhle člověk si určitě může diktovat podmínky a Spotify na 99 % přišlo za ním, takže odhaduji, že kdyby mu chtěli diktovat, za jakých podmínek a při jaké poslechovosti peníze dostane, práskl by jim dveřmi, nebo bychom se museli bavit o více než 150 milionech dolarů na stole za 2-3 roky.

Ale dokážu si představit, že Spotify mu za 3 roky exkluzivity nabídlo 100 milionů dolarů dopředu, v hotovosti a rovnou na jeho účet.

Jen pro srovnání, letos v únoru Spotify koupilo síť podcastů a mediální společnost Billa Simonse The Ringer za 200 milionů dolarů. Zároveň streamovací platforma souhlasila, že bude v následujících letech pokrývat veškeré náklady na všechny zaměstnance, jež dělají 50 milionů dolarů ročně.

V době prodeje The Ringer generoval na příjmech 15 milionů dolarů ročně. Joe Rogan je sám o sobě bez masivního zástupu zaměstnanců se svým podcastem schopen generovat dvojnásobek.

Proto si myslím, že 100 milionů dolarů za tři roky Joe Rogana na Spotify, přičemž má peníze dopředu jisté, nebo je rovnou dostane, zní jako nabídka, na kterou by pravděpodobně mohl kývnout.

 

Pro zbytek světa je to jen další ukázka toho, jak masivní se tahle podcastová zábavní branže v posledních letech stála. Ústup klasické televize, media patřící soukromníkům s vlastními zájmy a všudypřítomné fake news dělají z kvalitních podcastů pro stále více lidí primární zdroj informací, jelikož je tam dostanou přímo od lidí, kteří je znají, či jsou jejich autory. A není divu, že podcasty mají rádi i hosté - mohou mluvit prakticky tak dlouho, jak chtějí a říct vše, co mají na srdci, aniž by se je nějaký vykutálený novinář snažil někam tlačit, nebo jejich slova před publikováním umně přežvýkal a vyzobal tak, aby vyzněly jinak, než měly.

Zkrátka další Win/Win a zcela zásadní win je tohle pravděpodobně pro Rogana. Spotify má nakročeno k tomu stát se globálním neohroženým podcastovým králem a právě své snaze nasadilo pomyslnou korunu.

#aktuality #joerogan #podcast #youtube #spotify #licence #deal #podcasty #zabavniprumysl #informace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
3 minuty
2 minuty
6 minut
3 minuty
1 minuta
4 minuty
5 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
5 minut