Narazila jsem dnes na zajímavý průzkum společnosti Principal. Šlo o jednoduchý 8minutový dotazník, který probíhal dvoufázově, přičemž druhá fáze mezi 25. březnem a 1. dubnem 2020.
Skýtá nám tedy zajímavý náhled do mozků zhruba dvou tisíc Američanů v období krize COVID-19. Otázky se zaměřovaly na pocity a reakce respondentů ohledně tržní volatility, koronaviru a dalších aktuálních problémů.
Mezi respondenty patřili výhradně investoři a lidé, kteří mají důchodový plán (což jak také svým způsobem investice).
Lidé se bojí tržní volatility, ale poučili se z roku 2008
Respondenti většinou odpověděli, že se v současných podmínkách bojí volatility na trhu, ale obecně nedělají ve svých portfoliích žádné drastické změny (66 %). Jednou z příčin tohoto přístupu může podle autorů studie být to, že se poučili z velké recese v roce 2008 a tak jsou na současnou nejistotu více připraveni.
70 % dotázaných přemýšlí nad volatilitou dnes více než před rokem.
Někteří zaměstnanci a penzisté (30 %) odpověděli, že i přes současnou situaci věří, že v důchodu budou mít dostatek prostředků, aby mohli vést pohodlný život. Shodou okolností tato skupina lidí také častěji odpovídala, že má finančního poradce, je se svým životem spokojená, příliš se nestresuje volatilitou, má malé dluhy a krizový fond na 7 nebo více měsíců.
Pouze polovina respondentů má diverzifikované investice
Z průzkumu vyplynulo, že se v určitém aspektu z velké recese poučila jen polovina Američanů. Druhá polovina nemá své investice diverzifikované. (Otázkou zůstává, kolik z respondentů, kteří vypověděli opak, je má diverzifikované dobře.)
Tento překvapivý výsledek by mohl v probíhající ekonomické krizi přijít respondenty draho. Diverzifikace pomáhá snižovat riziko a zároveň vám dovoluje část peněz vložit do rizikovějších investic.
Pokud máte o své portfolio také strach, mrkněte na skvělý článek od @PatrikKudlacek:
Jaké jsou základní ingredience správně diverzifikovaného portfolia?
Na druhou stranu je zajímavé, že 45 % respondentů odpovědělo, že je velká recese na tržní volatilitu připravila alespoň po emoční stránce.
Dobré zprávy na konec?
Na přelomu března a května odpovědělo 67 % Američanů, že nebude muset sáhnout do svých investic nebo úspor, aby vyšli s penězi. Otázka je, jak by průzkum vyšel například dnes. Už tenkrát 26 % lidí řeklo, že na vynášení soudů je ještě brzo.
Dobrou zprávou každopádně je, že respondenti mají našetřeno. Rezervu na pokrytí výdajů na 3 měsíce a déle má 76 % dotázaných. Z toho více než třetina by z úspor vyžila dokonce déle než jeden rok. Větší podíl ale tvoří penzisté, mezi zaměstnanci má na rok a déle finanční polštář pouze čtvrtina.
Těžká doba každopádně nastává pro 9 % respondentů, kteří nemají žádné finanční úspory.
V České republice, jak vyplývá z průzkumu České bankovní asociace, by polovina respondentů se svými úsporami vyšla až půl roku, 18 % lidí by dokázalo z úspor přežít jen pouhý měsíc.
Za další pozitivní výsledek studie pokládám fakt, že 40 % respondentů, kteří mají finančního poradce, se na něj obrátilo, aby jim poradil s jejich investicemi a stejný počet respondentů vnímá svého finančního poradce jako skvělého rádce v současné krizové situaci.
Překvapením na závěr je fakt, že 33 % Američanů má za to, že až odejdou do důchodu, budou šťastnější. Pokud se i vy nemůžete dočkat, až nebudete muset chodit do práce, mrkněte na můj nedávný článek:
Tento pár odešel díky pasivnímu příjmu ve 40 do předčasného důchodu. Má pro vás 5 rad