Tento pár odešel díky pasivnímu příjmu ve 40 do předčasného důchodu. Má pro vás 5 rad

Amon a Christina Browning odešli do předčasného důchodu ve 39 a 41 letech. Stojí za tím 8 let, kdy hledali způsoby, jak snížit své životní náklady a šetřit až 70 % příjmů. Pojďte se podívat na 5 rad, které mají pro ostatní lidi se stejnými ambicemi.

Browningům se podařilo za méně než desetiletí nastřádat a investovat přes 2 miliony dolarů. Jejich úspěch spočíval podle jejich slov především v tom, že své šetření a investování peněz automatizovali. Využívali především vysoko-úrokové spořící účty, investice do nemovitostí a akcie.

Svůj příběh sdílejí se svými 140 tisíci odběrateli prostřednictvím YouTube kanálu Our Rich Journey a nedávno s nimi vyšel také rozhovor na CNBC Select, ve kterém prozrazují pár rad, kterými by se podle nich měl řídit každý, kdo chce jednou odejít do předčasného důchodu a také rozhovor na serveru Wealth Noir. Vybrala jsem z obou rozhovorů to nejzajímavější.

Browningovi byli unaveni z práce o devíti do pěti

Ve Wealth Noir Browingovi řekli, že se rozhodli usilovat o odchod do předčasného důchodu, protože byli psychicky i fyzicky vyčerpáni svým každodenním zaměstnáním. Dříve byli vládními zaměstnanci, neustále se stěhovali a měli pocit, že se zacyklili v začarovaném kruhu nekončící práce. Také chtěli moci trávit více času se svými dvěma dcerami, kterým je 11 a 13 let.

Svou první nemovitost koupili hned po vysoké

„Do první nemovitosti jsme investovali nedlouho poté, co jsme dokončili vysokou školu. V roce 2000 jsme bydleli v San Diegu a trh s nemovitostmi měl velký potenciál.“

Protože Christina tenkrát měla jen part-time job, nemohli šetřit závratné sumy peněz. Rozhodli se tedy pro nájemní smlouvu s opcí. Tu za pár let prodali za slušné peníze a spolu s úsporami jim peníze vydaly na vlastní byt. V něm rok bydleli a následně jej pronajímali, protože se odstěhovali do Španělska a zanedlouho poté ho prodali.

Od té doby vždy investovali do nějaké nemovitosti v ne úplně dobrém stavu, dali ji do pořádku a prodali. To udělali se třemi nemovitostmi. Všechny tři jim dohromady zařídily výdělek ve výši 400 tisíc dolarů. Většinu peněz investovali do akcií. Tady je 5 rad, které podle manželů Browningových pomohou lidem k finanční nezávislosti:

1. Před začátkem investování mějte jasný cíl

„Klíčem k finanční nezávislosti je finanční gramotnost. A každému, kdo je připravený na svou první investici, bychom poradili, aby si nejprve stanovil cíl. Je důležité pochopit, na co bude peníze potřebovat, jestli je třeba je investovat krátkodobě nebo dlouhodobě, jaký k nim bude mít v budoucnu přístup a tak dále. 

Jakmile máte cíl, potřebujete se vzdělat v oblasti finanční gramotnosti a pochopit, do čeho chcete investovat. Jako poslední si musíte vytvořit investiční strategii.“

2. Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu

Když si vytváříte krizový fond nebo si odkládáte peníze stranou na nějakou velkou koupi, musíte podle manželů Browningových nad penězi přemýšlet jako nad maratonem, ne jako nad sprintem.

„Když si vybíráte banku, musíte se ujistit, že si s ní umíte představit dlouhodobou spolupráci.“ Když konečně propojíte všechny své bankovní a investiční účty, nebudete chtít to samé za pár let dělat znovu s jinou bankou.

To samé platí pro všechny ostatní aspekty investování. Investice není spekulace. Přemýšlejte dlouhodobě.

3. Mějte pozitivní mindset

Browningovi říkají, že na cestě k finanční nezávislosti na vás číhá mnoho nástrah. Ale pokud je překonáte, bohatě se vám to vyplatí a s tím vám pomůže pozitivní mindset.

„Lidé budou čelit nejrůznějším překážkám, které za to ale nakonec budou stát. Možná že nevydělávají dost peněz, jejich investice nemají očekávanou návratnost, možná mají nějaké jiné problémy. Co odděluje lidi, kteří dosáhnou předčasného důchodu od těch, kteří ne, je jedna věc: pozitivní přístup k výzvám. Abyste dosáhli předčasného důchodu a finanční nezávislosti, musíte mít pozitivní mindset a být odhodlaní dotáhnout to do konce i přes překážky.“

4. Plaťte nejprve sami sobě

„Šetření a investování je investice do sebe a je klíčem úspěchu,“ shoduje se manželský pár. Manželé vzpomínají na doby, kdy seškrtávali nepodstatné výdaje a snažili se ušetřit každou korunu.

„Výdaje lidí jsou dobrovolné. Jakmile začnou méně utrácet za nepodstatné věci, začnou automaticky více šetřit.“

Browningovi udělali z investování peněz svou prioritu a doporučují to každému. Každý nákup nového telefonu nebo kávu v Starbucks byste si podle nich měli dobře rozmyslet.

5. Začněte v malém

Browningovi přiznávají, že když vypočítali, že mají v plánu za méně než deset let ušetřit přes 2 miliony dolarů, trochu je to vyděsilo. Tou dobou ještě nešetřili 70 % svých příjmů ani omylem. Opakují, že tenkrát neměli moc velké příjmy. Ale jejich rada zní: „Začněte tam, kde jste a každý měsíc se o procento zlepšete.“

Jinými slovy, pokud potřebujete ušetřit měsíčně 500 dolarů a jste schopni šetřit pouze polovinu, začtěte s 250 dolary a každý měsíc se pokuste spořenou částku navýšit o 1 %. Časem se dostanete ke svému cíli.

Stejně jako Browningovi, kteří jsou teď prý spokojenější než kdy dřív. 

„Trávení více času s dcerami je asi nejlepší věc na tom, že jsme šli do důchodu v tomto věku. Na druhou stranu se náš předčasný důchod netočí jenom kolem holek. Učíme se portugalsky, každý den cvičíme, chodíme do kaváren, setkáváme se s přáteli, s dalšími lidmi, kteří se snaží o předčasný důchod, chodíme do knihovny, prozkoumáváme město – naše dny jsou neustále v pohybu. Jinými slovy – je to vše, v co jsme doufali a ještě mnohem víc.

#predcasnyduchod #rentier #milionar #investovani #investice #akcie #nemovitosti #osobnifinance

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • To co mě většinou u takovýchto článků o finanční svobodě chybí je:
  1, Jaký měli příjem v průběhu let
  2, Kolik přesně spořili
  3, Jak nyní spravují peníze a kolik si měsíčně vyplácejí
  apod.

  6

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 968.

Zaregistrovat se