10.10.2020 5 minut čtení

Ukázkový leadership! Letuška vylila nápoje na šéfa firmy, ten ji svou reakcí naprosto překvapil

Ať se člověk snaží jak chce, občas se mu v práci prostě něco nepovede. Své už o tom ví také letuška American Airlines, která za celé více než 4 roky nepolila jediného pasažéra. A když se tak najednou stalo, byl to ten snad nejméně vhodný člověk.

Práce letušky není nikterak jednoduchá a kromě komunikačních dovedností je také občas potřeba umět balancovat, ať už při prudkých pohybech letadla nebo třeba nepozornosti pasažérů.

Jenže tomu, co se stalo letušce Madison Peters na palubě American Airlines, by pravděpodobně nezabránil ani zkušený žonglér. Když Madison obsluhovala pasažéry první třídy na trase z Phoenixu do Dallasu, překvapilo ji prudké zastavení pasažéra, který procházel uličkou těsně před ní.

Jelikož právě nesla v ruce tác plný nápojů, měla si pravděpodobně nechat trochu větší odstup, jenže to neudělala a záda dotyčného pasažéra se srazila s jejím nákladem. Jak popisuje na svém Instagramu, nápoje se okamžitě rozletěly a polovina z nich dopadla na ní a ta druhá nešťastně přímo do klína vedle sedícího pána. K jejímu zděšení tím pánem nebyl nikdo jiný, než CEO aerolinek Doug Parker.

Asi každý si dokáže představit, jaké zděšení u ní muselo nastat, když si to uvědomila. Jak sama píše u svého příspěvku, měla chuť na místě okamžitě umřít, protože otázka, zdá je vůbec ještě zaměstnaná, se zdála být zodpovězena negativně.

Jenže k jejímu příjemnému překvapení se CEO zachoval tak, jak by se při chybě zaměstnance měl zachovat každý šéf. Vzal to naprosto sportovně a když se dal trochu do pořádku, ještě si s ní chvilku povídal a o celé situaci vtipkoval. A když vystupoval z letadla, řekl jí, že na ní nikdy nezapomene.

Madison je z jeho přístupu nadšená a co víc, dělá skvělou reklamu American Airlines. Tak přesně takto se získává respekt zaměstnanců a přízeň zákazníků.

 

Inspirace pro Korean Air

Reakce Douga Parkera byla naprosto ukázková a mohla by sloužit jako inspirace pro mnoho nervově labilních šéfů. Pro konkrétní případ ani není potřeba chodit příliš daleko. Příběh o makadamových oříšcích v první třídě Korean Air se totiž stal legendárním.

Když se 5. prosince 2014 připravovalo letadlo Koren Air na svůj odlet z letiště JFK v New Yorku, obsluhovaly letušky pasažéry v první třídě. A mezi cestujícími byla shodou okolností viceprezidentka a dcera CEO korejské firmy Heather Cho. Ta si v jednom okamžiku všimla, že letuška roznáší makadamové ořechy v původním obalu, namísto tradiční misky.

Heather Cho letušce okamžitě vynadala a nechala si zavolat jejího nadřízeného. Tomu nařídila, aby si před ní klekl a prosil o odpuštění, zároveň ho celou dobu mlátila okrajem tabletu přes prsty, aby ho nakonec na místě vyhodila z práce.

Jenže to nebylo všechno, Cho zároveň nařídila, aby se letadlo vrátilo k odletové bráně, aby mohla už tak zostuzeného Park Chang-jina vyhodit úplně. Letadlo s 250 pasažéry na palubě mělo nakonec kvůli tomuto incidentu zpoždění více než 20 minut.

Heather Cho, dnes už bývalá viceprezidentka Korean Air

Vězení je lék. Nebo ne?

Celé situaci nepomohlo ani to, že aerolinky se nejdříve snažily s vyhozeným zaměstnancem domluvit, aby o celém incidentu mlčel. Jenže když se Park Chang-jin dozvěděl, že se ho Heather Cho snaží ve firmě ještě více pošpinit pomluvami, rozhodl se podat oficiální stížnost.

Událost okamžitě získala silné mediální pokrytí a odezvu mezi veřejností. Objem pasažérů Korean Air za prosinec 2014 byl nakonec o 6,6 % menší, než rok předtím. Naopak makadamové ořechy si získaly na oblibě a jejich prodej vzrostl o 250 %. Navíc se také ukázalo, že způsob servírování, který praktikovala letuška v onen kritický den, byl podle návodu aerolinek v pořádku, protože se pravidla několik měsíců před tím měnila.

Netrvalo dlouho a Heather Cho stanula před soudem za narušování letecké bezpečnosti tím, že měnila svými kroky letecký plán a harmonogram letů. Čelila navíc žalobě zmíněného Park Chang-jina, který se dožadoval kompenzace za fyzickou a psychickou újmu a také za snahu aerolinek ovlivnit jeho rozhodnutí o podání stížnosti.

Výsledek? Heather Cho byla odsouzena k jednomu roku ve vězení a Korean Air musely bývalému zaměstnanci vyplatit kompenzace ve výši 50 milionů jihokorejských wonů, tedy asi milion českých korun.

Cho si nakonec odseděla jen pět měsíců, ale k polepšení to pravděpodobně nevedlo. Aktuálně se s ní soudí její manžel kvůli fyzickému napadání jeho a jejich dvou malých dětí.

#leadership #inspirace #vedeni #ceo #pokora 

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.