29.06.2020 4 minuty čtení

Ranní rutina, základ úspěšného dne: Co dělají Gates a Bezos po ránu, aby zůstali produktivní po celý den?

Dva nejbohatší muži světa jsou schopní být každý den velmi produktivní. Vede je k tomu na první pohled trochu překvapivá ranní rutina.

Osobně mám problém s ranním vstáváním. Vím, že jsem schopný pracovat dlouho do noci, pokud se ale rozhodnu pracovat druhý den třeba od 5:00, povede se mi to tak jednou z 10 pokusů. Po většinou zůstávám u nekonečného boje s vlastním budíkem. To ovšem neznamená, že bych nevěřil v důležitost ranní rutiny.

Jak mám možnost stále častěji zjišťovat, úspěšní lidé většinou stihnou v období od 5:00 do 7:00 řadu činností. Nezřídka kdy jsou v tomto období vůbec nejvýkonnější za celý den. K navození ranní rutiny přitom využívají tzv. zákona první věci. Jedna konkrétní činnost u nich napomáhá k navození produktivní a kreativní atmosféry. Jsem si jistý, že se bude jednat o opravdu účinný ranní „rituál“, když se zákonem první věci řídí i Bill Gates, Howard Shultz a Jeff Bezos.

Zákon první věci v podstatě říká, že to, co děláte po ránu jako první výrazně ovlivňuje vaši produktivitu po zbytek dne. V podstatě bychom mohli říct, že je třeba vstát pravou nohou. Nejedná se o zvlášť hlubokou myšlenku, pravdou ale je, že řadě z nejproduktivnějších jedinců na světě skutečně funguje. O to překvapivější pak možná bude, co je obsahem ranní rutiny zmíněných osobností.

Jak vypadají ranní rutiny nejúspěšnějších jedinců?

Bill Gates začíná svůj den na běžícím pásu sledováním vzdělávacích pořadů. CEO Twitteru Jack Dorsey říká, že po 30 minut nechává volný prostor pro své myšlenky a pouze přemýšlí. Až poté se vrhne na práci. Howard Shultz, CEO Starbucks Coffee, začíná svůj den cvičením nebo jízdou na kole, než začne s prací. Jeff Bezos zásadně nepořádá obchodní jednání před 10. hodinou.

Všímáte si, co mají všichni společného? Ani jeden se nevěnuje ihned po probuzení pracovním aktivitám. Nikdo z nich nevstává z postele s mobilním telefonem v ruce, aby okamžitě začal vyřizovat emaily, kontrolovat notifikace na sociálních sítích nebo pročítat zpravodajské kanály.

Vyzkoušejte si na pár dní ranní rutinu největších byznysových mogulů a už po pár dnech se dočkáte pozitivních výsledků. Namísto okamžitého vyřizování pracovní agendy a reagování na vnější požadavky, které tříští vaši pozornost si raději po ránu vyhraďte chvíli a věnujte se vlastní mysli či tělu.

Na tomto ranním úseku vašeho dne záleží možná více, než si myslíte. Cokoliv, co uděláte během dne jako první, určí směr, jakým se ten den vydáte. Pokud je touto činností reakce na „naléhavý“ e-mail od kolegy či podřízeného, můžete si natolik nabourat pracovní harmonogram, že už se nikdy nemusíte vrátit k důležitým úkolům, které jste měli ten den udělat.

Ranní rutina je obzvlášť důležitá, když pracujete na dálku, jako řada lidí v současné době. V takové situaci neexistuje žádná fyzická hranice mezi místem, kde žijete a vaším pracovištěm. Až příliš snadno tak může dojít k tříštění vaší pozornosti. Pokud se po ránu zaměříte na něco jiného, než je pracovní agenda, možná vás překvapí, jak moc vám tato činnost pomůže a kolik toho během dne zvládnete vykonat.

Jak jsem psal v úvodu, sám mám výrazný problém s ranním vstáváním potažmo nějakou rutinou. Pokoušet se o úspěch ovšem budu dál. Jak jste na tom s ranní rutinou vy?

#rannirutina #osobnirozvoj #uspech #lifehack #bezos #gates #shultz #dorsey

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.