4 minuty čtení

Hedgeové fondy minulý týden na kolapsu akcií Wirecard dokázaly vydělat přes 1,2 miliardy $

Zatímco banky, které bankrotující společnosti Wirecard půjčily peníze v domnění, že jde o zlatý důl, sčítaly miliardové ztráty a čeští klienti Twista zjišťovali, že jejich karty jsou najednou nefunkční kusy plastu, jiní rýžovali ve velkém.

Foto: Reuters

Hedgeové fondy dokázaly v minulém týdnu na skandálem zasažené FinTech společnosti Wirecard vydělat více než 1 miliardu dolarů, zatímco firma podala žádost o insolvenci a její bývalý CEO byl zatčen.

Mezi největší výherce se řadí dva z nejznámějších britských hedgeových fondů - TCI Fund Management, který řídí Chris Hohn, a fond Marshall Wace, jenž spravuje Paul Marshall.

Německá společnost zaměřující se na zpracovávání elektronických plateb už letos ztratila zhruba 97 % své původní tržní valuace ze začátku roku. Vše spustila zpráva auditorské společnosti EY, která na účtech firmy nedokázala najít 1,9 miliardy eur, jež byly zaneseny v účetnictví. 

Wirecard tvrdil, že chybějící peníze jsou na účtech dvou filipínských bank. Po intenzivním vnitrofiremním vyšetřování, při němž obě banky mimo jiné prohlásily, že s firmou nikdy nejednaly, minulé pondělí firma uvedla, že zmíněné peníze se nikam neztratily, ale spíš nikdy ani neexistovaly. Podezření z možného účetního podvodu způsobilo masivní výprodej akcií Wirecard.

Nyní bude následovat hledání všech možných viníků.

Fond TCI v minulém týdnu navýšil svou sázku proti německé společnosti z 1,04 % akcií na 1,53 % a vygeneroval na této spekulaci zisk 217 milionů dolarů.

Zakladatel shortovací společnosti Muddy Waters Carson Block slet hedgeových fondů okomentoval slovy: "Insolvence je v případě podezření na podvod s dluhy poměrně dobře předpovídatelný další vývoj událostí."

On sám se však k shortu nedostal, dle svých slov kvůli tomu, že na trhu nezůstaly žádné volné akcie na půjčení.

To investiční manažér David Greenspan z newyorské Slate Path Capital patřil k těm šťastlivcům, kterým se pozici proti Wirecard minulý týden podařilo včas navýšit (na 1,75 % akcií), což mu vyneslo zisk 247 milionů dolarů.

Aspoň někde byl o akcie Wirecard masivní zájem

Datová a analytická společnost Breakout Point, jež se zaměřuje na trackování toho, co na burzách dělají velcí investoři a zejména kde probíhají velké shorty akcií, oznámila, že 8 největších shortovacích pozic proti Wirecard v minulém týdnu vydělalo minimálně 1,23 miliardy dolarů.

Zatímco na jedné straně akcie Wirecard kolabovaly a nikdo je v žádném případě neměl zájem kupovat, na druhé straně trhu se tvořil obrovsky lukrativní trh, kde se však k těm stejným akciím byl velký problém dostat. Dle londýnské informační společnosti IHS Markit se akcie Wirecard v minulém týdnu staly jedněmi z nejdražších na půjčení v celé Evropě.

Uznávaný britský investiční manažér Paul Marshall proti německé platební společnosti vsadil už před dvěma lety. Minulý týden na této spekulaci jeho fond vydělal 168 milionů dolarů.

Další, kdo potvrdil, že držel velkou shortovací pozici proti Wirecard, byl newyorský hedgeový fond Coatue Management.

Pod masivní palbu kritiky se minulý týden dostal i německý Spolkový ústav pro dohled nad finančními službami (BaFin). Ten totiž před dvěma lety, kdy list The Financial Times poprvé informoval o podezřelých aktivitách ve Wirecard, dočasně zakázal shortování akcií společnosti, přičemž jako důvod uvedl ochranu firmy před možným kolapsem.

V té době BaFin rovněž zažaloval celkem 10 subjektů, jež měly Wirecard shortovat (pravděpdoobně i zmíněného Paula Marshalla), a zároveň dva novináře Financial Times, přičemž celou skupinu obvinil z možné tržní manipulace.

Minulý týden úřad přiznal, že celý skandál je "absolutní katastrofou" a je "velmi politováníhodné, že se něco takového stalo".

Block má v názoru na BaFin jasno: "Když je regulační úřad tak neschopný a zbabělý jako BaFin, pak se z německého trhu chtě nechtě musí stát ráj pro finanční zločince."

#wirecard #skandal #financnipodvod #ucetnictvi #insolvence #bankrot #short #hedgeovefondy #bafin 

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.