Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 262.

Zaregistrovat se

Kauza Wirecard může zničit životy mnohem více lidem než jen zatčenému ex-CEO společnosti. Kdo všechno zapláče?

Tenhle miliardový skandál zřejmě nebude možné celý hodit jen na jediného člověka. Je totiž vysoce pravděpodobné, že o něm vědělo mnohem víc osob nejen uvnitř, ale i vně firmy. A všem nyní hrozí klepeta. O koho všeho jde?

Dnes už bývalý CEO Wirecard Markus Braun; Foto: © REUTERS

Pokud vás zatím kauza Wirecard nějaký zázrakem minula, krátká rekapitulace: Wirecard byla ještě na začátku minulého týdne vážená veleúspěšná německá firma, která své finanční služby a technologie prodávala do celého světa a měla na seznamu klientů více než 7000 společností.

Zároveň šlo o jeden z výstavních klenotů proslaveného německého finančnictví, jež si (podobně jako to rakouské či švýcarské) velmi zakládá na své pověsti a serióznosti.

Vše ale doslova vzhůru nohama obrátil rutinní audit loňského účetnictví společnosti, v němž se externí najaté firmě nepodařilo dohledat 1,9 miliardy eur, které měla Wirecard dle dokumentů mít na účtu. Jenže neměla. Podrobnější pátrání po zmíněném obnosu navíc přineslo indicie, že daná částka zřejmě nikdy fyzicky ani neexistovala a šlo jen o umělé nafouknutí finančních výsledků společnosti.

Během několika dní o největším účetním skandálu, jaký se v Německu v posledních letech udál, informovaly všechna světová media, dosavadní CEO společnosti Markus Braun v pátek rezignoval a toto pondělí večer byl zatčen poté, co se po vydání zatykače sám dostavil na policii. Rozhodl se však zaplatit kauci ve výši 5 milionů eur a bude tedy vyšetřován na svobodě.

O místo už přišli i další členové managementu a firma je nyní pod drobnohledem vyšetřovatelů finančních podvodů, které moc zajímá, jak se zmíněné téměř 2 miliardy eur v účetnictví objevily a především - jak je možné, že si takto velké neexistující částky doposud nikdo nevšiml.

Byť media celou věc prezentují jako kauzu, za kterou by mohl pykat zejména bývalý výkonný ředitel společnosti, ve skutečnosti jsou nyní mezi podezřelými mnozí další manažeři, bankovní úředníci či dokonce regulační úřady:

Braunova pravá ruka

Braun, který již opakovaně odmítl jakékoliv obvinění z podvodu, může být pouze prvním z řady manažerů Wirecard, na které si úřady během procházení účetnictví společnosti v blízké budoucnosti posvítí.

Toto pondělí společnost vyhodila rovněž svého dosavadního COO Jana Marsalka, klíčového stratéga firmy a blízkého spolupracovníka Brauna, aniž by uvedla jakýkoliv oficiální důvod. Sám Braun jeho pracovní úvazek ihned po odhalení chybějící částky dočasně pozastavil.

Do firmy nyní nastoupil James Freis, bývalý vyšetřovatel finanční kriminality při americkém Ministerstvu financí, který má jediný úkol - vyčistit společnost od všech podvodníků. A bude muset jednat rychle... asi nějak takto:

O tom, že Wirecard s největší pravděpodobností nemá čisté svědomí, svědčí i skutečnost, že mimo najmutí investiční banky Houlihan Lokey, která má firmě pomoci s další finanční strategií, o čemkoliv jiném zatím více méně mlčí.

Nepozorný finanční regulátor

Prezident německého Spolkového ústavu pro dohled nad finančními službami (BaFin) Felix Hufeld se nyní ocitl v první linii pod palbou validních otázek od tazatelů, které zajímá, jak je možné, že země, která si všeobecně zakládá na pořádku, dopustila, aby se jí přímo pod nosem zrodil takto velký skandál.

Hufeld v pondělí vydal veřejnou omluvu, v níž přiznal, že jeho úřad patří k institucím, jež jsou za tuto "absolutní katastrofu" ve Wirecard rovněž odpovědné, neboť selhaly ve svém poslání hlídat zdraví německého finančnictví.

BaFin čelil kritice ve spojení s Wirecard už loni. Deník Financial Times tehdy obvinil německou společnost z potenciálního podvodu, načež úřad sáhl k velmi netradičnímu, podezřelému kroku a dočasně zakázal shortování akcií firmy. Hufeld tento krok bránil s tím, že BaFin měl k tomuto kroku legálně právo poté, co vyšetřovatelé prohlásili, že ve Wirecard existují možné indikace naznačující manipulaci s trhem včetně insider tradingu.

Zároveň se část případné viny pokusil hodit i na druhé, když prohlásil, že vedení Wirecard stejně jako "zástupy auditorů" si buď nevšimli, co se děje, nebo na to nijak nereagovali.

Podezřelé audity

Němečtí partneři auditorské a účetní firmy EY prováděli pravidelně audity ve společnosti Wirecard již po více než celou dekádu - ani oni však až do minulého týdne, kdy odmítli schválit účetnictví Wirecard za loňský rok, na nic podezřelého neupozornili.

Auditorská společnost byla rovněž podle všeho zodpovědná za dohled nad operacemi Wirecard v Dubai, jež měly být středobodem domnělého podvodu. Sama navíc od začátku června čelí žalobě za svou spolupráci s Wirecard. Její hlavní sídlo navštívila kvůli podezření na tržní manipulaci policie a dle německé žaloby EY ignorovala první podezřelé finanční machinace už v roce 2018, kdy v účetnictví Wirecard "létala" jedna miliarda eur.

EY v tiskové zprávě oznámilo, že analyzuje všechny informace a učiní "adekvátní reakci". Dalších komentářů k celé kauze se však kvůli podepsané mlčenlivosti firma zdržela.

Nervózní věřitelé

Nadšení okolo rapidního růstu Wirecard až na vrchol německých veřejně obchodovaných společností během let přilákalo řadu investičních bank, jež se na růstu chtěly svézt, přičemž většina jejich financování proběhla formou půjček.

Wirecard aktuálně vyjednává o prodloužení stávajících půjček se zhruba 15 věřiteli včetně Commerzbank, ABN Amro Bank nebo ING. Třeba Bank of China naopak údajně zvažuje, že svůj úvěrový penězovod s německou firmou zkrátka odstřihne a celou půjčku odepíše jako ztrátu.

Jako na trní jsou také majitelé dluhopisů Wirecard, kteří budou s napětím sledovat, zda se firmě podaří s najatými poradenskými firmami One Square a Kirkland & Ellis dojednat smysluplný plán restrukturalizace, nebo přikročí k "hrozicí insolvenci".

Věřitelé se však nacházejí v komplikované situaci. Většina z nich by ráda splátkový kalendář Wirecard prodloužila, aby se vyhnuli negativním dopadům skandálu na své vlastní účetnictví. Protahování těchto závazků by však mohlo zavánět vědomým oddalováním insolvence, což je dle německých zákonů ilegální.

Věční býci v řadách analytiků

Další podivnou skutečností, na níž bylo upozorněno, je fakt, že většina jinak spíš medvědích analytiků měla u akcií Wirecard po většinu poslední dekády striktně napsáno "BUY". Tento jejich názor navíc nezměnily ani obvinění z tržní manipulace ze strany shotrujících spekulantů z roku 2016, ani ty ze strany Financial Times z loňského roku. 20 z 35 analytiků, které sleduje Bloomberg, mělo doporučení nakupovat aktivní až do začátku letošního dubna. Někteří z nich dokonce na kritiky slovně zaútočili a ve svých vyjádřeních jejich důkazy označovali jako "fakce news", přičemž integritu Wirecard bránili skoro až s fanatickým zápalem.

Tato neutuchající víra začala dostávat první trhliny po letošním speciálním auditu firmy KPMG, jež odhalil ve financích Wirecard první nejasnosti. Zcela pak zmizela po událostech minulého týdne, kdy počet doporučení k nákupu spadl na nulu. Celkem 18 analytiků buď Wirecard ze seznamu svých sledovaných akciových titulů bez komentáře rovnou smazalo, nebo je označili jako "under review", což zdůvodnili nedostatkem fundamentů. Drtivá většina dříve nadšených analytiků se však ani slůvkem nezmínila o tom, že by jejich analýzy v posledních letech, zejména v tom loňském a letošním, obsahovaly jakékoliv chyby.

-----------

Je vcelku jisté, že tato kauza hluboce otřese německým finančním sektorem, a pokud se poštěstí, odnese ji celá řada prohnilých korupčníků nejen z řad Wirecard, ale i z řad dalších externích subjektů, jež měly podezřelé machinace celé roky před očima, ale z nějakého důvodu na ně nijak nereagovaly. Pokud se poštěstí...

#wirecard #skandal #financnictvi #ucetnictvi #nemecko #podvod #zaloba #markusbraun #audit

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 262.

Zaregistrovat se