26.06.2020 8 minut čtení

Jak si zapamatovat 2x více informací v polovičním čase? Odložte smartphone

Kdy jste se naposledy podívali na váš smartphone? V posledních 5 minutách? V minutě? Průměrný Američan tak učiní 58x za den. Kromě negativních vlivů na vaši pozornost, jednoznačně neprospíváte ani vaší schopnosti si pamatovat.

Celosvětově se miliony lidí spoléhají na mini počítače ve svých dlaních, aby za ně vykonaly značnou část aktivit. Od vyhledávání informací, přes upozorňování na důležité události, až k ukládání pracovních úkolů.

Z velké části se jedná o velmi užitečný nástroj. Smartphony organizují naše dny, průběžně nás informují o novinkách a umožnují nám komunikovat s lidmi, kteří nejsou v našem fyzickém dosahu. Budeme-li hovořit o ukládání a vybavování vzpomínek, pomáhá nám technologie, nebo nás spíše zraňuje?

Pokud jde o naši paměť, pravdou je bohužel často druhá varianta. Podle studií z Oxfordu, King’s College London, Harvardu i University of Western Sydney se ukázalo, že smartphony narušují schopnost mozku uchovávat v paměti důležité detaily.

Smartphony narušují schopnost mozku uchovávat v paměti důležité detaily.

Zjednodušeně řečeno výzkum říká, že se lidé až přespříliš spoléhají na zařízení, která si pamatují důležité informace za ně, ti pak často selhávají, když si na ně chtějí vzpomenout sami. Nerozvíjíme paměť pro vyvolávání informací, spíše trénujeme mozek, aby se spoléhal na externí nástroje, které nám dokážou s naší nedostatečnou schopností si pamatovat pomoci.

Pokud sedíte na vedoucí pozici, pak toto zjištění stojí za pozornost. Paměť je pravděpodobně jedním z vašich nejcennějších aktiv, na kterých můžete postavit svůj pracovní úspěch. Přestože je důležité se etablovat jako spolehlivá a důvěryhodná osoba, paměť je pro rozvoj podnikání ještě důležitější. Pomáhá vám vytvářet a udržovat základy každého úspěšného podnikání – vztahy se členy týmu, zákazníky i klienty. Zapomětlivost působí jako eroze, která postupně rozežírá vztahy. Ať už někoho oslovujete nesprávným jménem, zaměňujete titul nebo zapomenete na pozvání na schůzku, opomenutí takových malých detailů může způsobit velké problémy. Dokonce se ukázalo, že pocit opomenutí způsobuje v mezilidských vztazích velké škody. Jak z toho ven?

Zapomětlivost působí jako eroze, která postupně rozežírá vztahy.

Zjistěte si, jaký jste učící typ

Výzkumy ukazují, že způsob, jakým lidé nejlépe absorbují informace, se liší v závislosti na tom, jakým jsou učícím typem. Jeden z nejznámějších modelů VARK, rozděluje styly učení na vizuální, sluchový (auditivní), čtecí/zapisovací a kinestetický. Vyplnění jednoduchého dotazníku vás může nasměřovat k vaši vlastní preferenci stylu učení. Díky těmto informacím následně můžete upravit své interakce s ostatními a optimalizovat tak vaši schopnost zapamatovat si podrobnosti o nich, o jejich práci i životech.

Osobně mi test potvrdil mou domněnku a zjistil jsem, že jsem sluchový typ. Nejlépe si tak pamatuji a vzpomínám na informace, které slyším nahlas. Jak může dopadnout váš test lze však těžko předvídat.

Kdybych měl osobně shrnout, co mi nejvíce pomáhá se zapamatováním důležitých informací pak to bude následující:

  • Časté opakování jmen v konverzaci, pokud se s někým setkám poprvé. Díky tomu se mi jméno vryje hlouběji do paměti.
  • Během schůzek nechávám odložený notebook stranou. Vytváření poznámek na počítači mě odvádí od uchování informací v hlavě.
  • Škola hrou, jak bych řekl J. A. Komenský, pak funguje i zde. Proto se snažím se svou pamětí hrát. Pokud pracujete například v kanceláři, zkuste si zapamatovat všechna jména zaměstnanců o patro nad vámi. Taky se snažím pamatovat si data narození všech mých spolupracovníků na oddělení, byli byste překvapeni, jakou mají radost, když si vzpomenu.

Vizuální typy mohou upřednostňovat diagramy a grafiky.

U neauditivních studijních tipů budou fungovat jiné taktiky. Vizuální typy mohou upřednostňovat diagramy a grafiky. Jiní zjistí, že čtením a zapisováním informací si je zapíšou i do paměti, což může být pro jiné zase nepřijatelné. Kinestetici pak potřebují praktické zkušenosti s modely či činnostmi, které zapojují i jejich části těla.

Pečlivě vybírejte, kterou práci budete delegovat

I když jsou už dnes kontakty plně digitalizované, zadávejte si nové informace do smartphone nebo CRM systému sami.

I když muže být lákavé delegovat tento zdánlivě podřadný úkol na někoho jiného, zvlášť pokud musíte řešit dalších milion věcí, bylo by to velmi krátkozraké. Při zadávání informací přemýšlejte o tom, kde a kdy jste se s danou osobou setkali. Tato praxe podpoří váš cíl budování vztahů a stane se nezbytnou součástí vaší rutiny pro posílení paměti.

Každopádně to neznamená, že byste měli od delegování úkolů opustit. Spíše byste měli mezi úkoly vybírat a pravidelně vyhodnocovat, zda vám úkoly, které delegujete přinášejí skutečně dostatek užitku. Úkoly, které vám pomáhají zopakovat a vyvolat důležité informace konsolidují vaši paměťproces při kterém se krátkodobé vzpomínky mění na dlouhodobé. Opakované studium informací posiluje neuronové sítě, které vytvářejí vzpomínky, později si tak budete schopni vybavit detaily vašich vzpomínek s vyšší přesností.

Úkoly, které vám pomáhají zopakovat a vyvolat důležité informace konsolidují vaši paměť.

Upřednostňujte nejnovější informace namísto důležitých

Může to znít trochu kontraintuitivně ale upřednostnění nových informací na úkor starých a důležitých skutečně funguje. Studie naznačují, že je efektivnější si uložit novou informaci do paměti, jakmile jste se o ní dozvěděli, namísto toho, abyste se šli přednostně věnovat nějaké jiné činnosti. Důvodem je, že když posunete své soustředění pouze o malý kousek vedle, výrazně zpomalíte ukládání nové informace do paměti.

Ať už se pokoušíte uchovat tváře nebo fakta, zaměření se na nové informace pomáhá dlouhodobě udržet v paměti čerstvější detaily.

Namísto toho abyste se ptali: „Jak je důležité, co si mám zapamatovat?“, se raději zeptejte: „Co mohu udělat hned, abych si to pamatoval i později?“. Tato praxe se ukazuje jako zvláště důležitá, pokud si chcete zapamatovat na ráz celou řadu jmen či obličejů. Pokud nastoupíte do nové práce na manažerskou pozici všichni ocení, že si rychle zapamatujete jména svých podřízených.

Zaměření se na nové informace pomáhá dlouhodobě udržet v paměti čerstvější detaily.

Všichni víme, že špatní šéfové jsou jedním z nejdůležitějších faktorů nedostatečného výkonu podřízených. To je důvod, proč se vyplatí si nová jména ihned zapamatovat a až později přistoupit k jiným činnostem.

Rychlé ukládání informací se vám z dlouhodobého hlediska velmi vyplatí. Pro zlepšení této schopnosti můžete využít následující techniky:

  • Vyhledávejte lidi, které potkáte, online. Zobrazení jejich jmen v různých kontextech vám pomůže si je v budoucnu lépe vybavit.
  • Ptejte se při osobních setkáních na mnoho otázek. Ačkoliv už možná znáte odpověď na otázku z vašeho online výzkumu. Opakování informací vám pomůže si je lépe pamatovat.
  • Při konkrétním setkáním s novými klienty nebo uchazeči o zaměstnání, dejte po setkání s vaším týmem hlavy dohromady a konsolidujte informace. Projděte si seznam lidí, se kterými jste hovořili a ověřte si navzájem informace. Co si pamatují ostatní může pomoci v budoucnu vyvolat i vaše vlastní vzpomínky.

------

Výše uvedené tipy se mohou zdát z počátku náročně aplikovatelné, ale časem se vám bohatě vyplatí. S odstupem času zjistíte, že nemusíte používat smartphone k zaznamenání všech podstatných informací. Častěji budete zjišťovat, že si pamatujete informace, které potřebujete – což je dovednost, která vám pomůže zlepšit mezilidské vztahy a následně i vaše podnikání či práci.

#pamet #podnikani #vztahy #osobnirozvoj #knowhow

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.