Na rozdíl od tradičního fyzického nezná online prodej hranic. Svými marketingovými aktivitami můžete oslovit téměř neomezené množství zákazníků a plynule bez bariér své podnikání rozšiřovat. Jakýkoliv nováček na e-commerce trhu by si měl tuto skutečnost uvědomovat, zároveň by ho ovšem neměla překvapit obrovská rozmanitost online prostoru
Je v pořádku, že na začátku řadu věcí nevíte, je ale velmi důležité věnovat čas studiu, výzkumu a případně se poučit z chyb vašich předchůdců. Abyste měli shánění informací o něco jednoduší, zpracoval jsem pro vás přehled, ve kterém jsem se snažil vydestilovat skutečně pouze to nejdůležitější.
1. Využijte služby řešení plnění objednávek
Firmy poskytující tuto službu vás zbavují nutnosti zabývat se přepravou, balením a dalšími důležitými prvky v procesu dodání objednávky, za poplatek. Pokud budete používat služby renomovaného poskytovatele služby řešení plnění objednávek, budete moci rozdistribuovat své skladové zásoby do celé řady míst, třeba po celé zeměkouli, budete-li chtít.
Druhou variantou pak je služba řešení plnění objednávek, která se obejde bez poplatku. Stanete se kolesem v soukolí distribuční sítě, kdy budete vyřizovat objednávky dalších členů sítě a oni naopak budou plnit vaše objednávky. Tento výměnný systém typu peer-to-peer vám může při zahájení podnikání v oblasti e-commerce ušetřit mnoho nákladů.
2. Najděte si svou tržní niku
Pokud jde o budoucí růst prodejů, nic nefunguje lépe než výběr správného tržního segmentu. Tržní niky obvykle představují nekonvenční a mírně specializované předměty, které nejsou snadno k nalezení běžně v kamenných obchodech. Najít vhodnou mezeru na trhu samozřejmě není snadný úkol.
Budete se potýkat s touhou začít prodávat produkt, který dobře znáte, což může být chyba. Doslova zlatým dolem může mnohdy být nudný a neatraktivní předmět, který si doposud neprorazil větší místo na trhu.
Při výběru vašeho jedinečného produktu byste také měli brát v úvahu typ dopravy, kterou bude třeba využívat a také velikost případných skladových ploch. Proto je třeba myslet na velikost i hmotnost produktů, které plánujete prodávat. Lehké a malé produkty jsou základem efektivního e-commerce byznys plánu.
3. Budování publika
Stejně jako pro úspěch v jakémkoliv jiném podnikání je třeba mít dostatečně velkou skupinu potenciálních zákazníků, které budete moci oslovit. Určitě nechcete prodávat své produkty úplně každému, to by vás donutilo vydávat obrovské částky na marketingových aktivitách bez skutečného ziskového potenciálu.
Ideálním publikem jsou spotřebitelé zajímající se o podobné produkty nebo služby, které se chystáte poskytovat. Nemusejí hledat přesně váš produkt, postačí podobný. Přesně takové zákazníky byste měli oslovit. Do takového publika se vyplatí investovat. Chcete zákazníkům nabídnout produkty, o kterých možná nikdy neslyšeli, přesto by o ně měli mít zájem, protože již projevili zájem o produkty podobné. Vyplatí se tak sledovat aktivity konkurence a pokusit se podobnými kampaněmi oslovit relevantní publikum. Víte, co tvoří vaše konkurence, což je vaší výhodou. Zapojte vlastní kreativitu a vytvořte ještě něco lepšího.
4. Zaměřte se na nejdůležitější stránku – landing page
Landing page je stránka vašeho webu obsahující informace, které umožní zákazníkovi se rozhodnout o nákupu vašich produktů. Jedná se o doslova vstupní bránu do vaší peněženky. Samozřejmě, že se váš web neskládá pouze s landing page, ta však tvoří velmi důležitý prvek vaší propagace, která je cílovou stránkou většiny vašich kampaní.
Landing page by měla obsahovat název firmy a logo. Nejdůležitější však je tlačítko s výzvou k akci a formulář, kam mohou zadávat vaši potenciální zákazníci své emaily. Vytvoření landing page byste neměli uspěchat, vypadá-li špatně nebo je nefunkční napáchá nevratné škody.
5. Mobilní funkcionalita webu
Před několika lety byste možná bez mobilní verze webu obstáli, dnes už nikoliv. Nejenomže bez mobilní verze webu můžete přijít klidně o 50 % zákazníků, kteří primárně nakupují prostřednictvím smartphonu, také budete penalizovaní ve výsledcích vyhledávání Google, který od letošního roku řadí výsledky dle kvality mobilní verze webu.
Mobilní verze webu je tak naprosto stěžejní, v obou případech by se její absence výrazně projevila na vašich ziscích.
6. Výběr správné platformy
Jakmile naleznete vhodný typ nikového produktu, který hodláte prodávat a promyslíte si způsob oslovení správného publika, je nutné začít hledat vhodnou platformu, prostřednictvím které byste mohli začít prodávat. Začátečníci často uvažují o Shopify, aby mohli co nejrychleji začít. Nápad to není úplně špatný, ale skýtá celou řadu nevýhod.
Především nebudete moci vyniknout v rámci konkurence, když jste na trhu s dalšími tisíci prodejců, kteří možná budou prodávat podobné produkty jako vy. Možná tak bude rozumnější se porozhlédnout po nějaké jiné fungující e-commerce platformě, které jsou mnohdy levnější a snadněji na nich vyniknete.
-------------
E-commerce prodej začíná ovládat obchod rychleji, než zvládají lidé reagovat. Je důležité, aby noví majitelé firem v oblasti online prodeje byli neustále informovaní o nejnovějších trendech a byli maximálně efektivní. Vyvarujte se tříštění energie na příliš mnoho činností a zkuste se více soustředit na kritické stavební kameny, které mohou zásadně pomoci vašemu podnikání růst.
Článek je velmi stručným přehledem, od kterého se můžete odpíchnout k vlastnímu studiu. Pokud byste měli zájem o hlubší rozpitvání jednotlivých bodů, dejte mi vědět do komentáře a není problém zpracovat další články na témata, která vás z oblasti e-commerce zajímají nejvíce.
#ecommerce #onlineprodej #eshop #podnikani #návod #howto #knowhow