James Altucher: Žádný miliardář nevyniká svými schopnostmi. Jde o myšlení

Manažer hedgeového fondu, spisovatel a podnikatel, který založil nebo spoluzaložil před 20 společností, si myslí, že přišel na to, proč se z některých milionářů stanou miliardáři a z jiných chudáci. Podle něj jde především o mindset.

První vyhrání z kapsy vyhání

To platilo i pro samotného Altuchera, který na začátku své kariéry úspěšně prodal několik firem a měl za to, že vyhrál. Začal rozhazovat a užívat si a ve velmi krátkém časovém horizontu přišel o všechno. Jak řekl v únorovém rozhovoru pro Scribd, rozhodl se přijít na to, co ho tenkrát odlišovalo od miliardářů jako je třeba Richard Branson a napsat o tom knihu. Proto udělal rozhovory s bezpočtem úspěšných lidí a přetavil je v knihu Think like a billionaire

 

Už v samém úvodu rozhovoru Altucher říká: 

„Myslím, že žádný miliardář nevynikl nad ostatní díky dovednostem. Například Sarah Blakely, která založila Spanx neměla žádné zkušenosti v módním průmyslu. Ve skutečnosti byla 8 let před založením Spanxu podomní prodejkyní faxů.“

Jako další příklady miliardářů, kteří začali podnikat v něčem, čemu plně nerozuměli nebo v tom neměli téměř žádné zkušenosti Altucher jmenuje Marka Cubana, Richarda Bransona. 

„Téměř nikdo neměl zkušenosti v tom, na čem vydělal miliony, ale všichni měli podobné meta-dovednosti. Jednou z nich je zvědavost.“

Miliardáři často mají charakter hrdiny

Tuto tezi Altucher ilustruje na skvělém příběhu Richarda Bransona. Kdysi měl Branson letět z Karibiku do Portorika, kde se měl sejít se svou přítelkyní. Jeho let byl zrušen a on se do Portorika opravdu zoufale chtěl dostat. Branson tedy na letišti našel někoho, kdo měl soukromý tryskáč a rozhodl se, že si ho pronajme. Sice u sebe neměl dost peněz, ale řekl majiteli tryskáče, že je to v pořádku, že peníze má a zaplatí mu za chvíli. Dostal totiž skvělý nápad.

 

Vrátil se do vestibulu letiště s cedulí v ruce a sehnal všechny lidi, kterým byl také zrušen let do Portorika. Jeden lístek prodal za 49 dolarů, peníze zaplatil majiteli tryskáče a letělo se.

To je podle Altuchera příběh, který je jasným příkladem hrdinského mindsetu. Tento mindset použil Branson i při zakládání své vlastní letecké společnosti. Všichni mu říkali, že British Airwaves mají monopol a že nemá šanci založit v Británii další úspěšnou aerolinku. Ale on se rozhodl jinak. 

Jelikož neměl na to, aby si koupil letadlo, rozhodl se si ho od Boeingu na rok pronajmout, od letišti Heathrow a JFK si zase pronajal dvě přistávací dráhy. Najednou měl vlastní aerolinku. S ní přišly další problémy jako jak bude přistávat v dalších městech a tak dále.

„A to je cesta hrdiny. Problémy jsou větší a větší, dokud nevyřešíte největší problém ze všech a nezačnete vyprávět svůj příběh.“

Připravit, start, pozor

Ano, přečetli jste to správně. Podle Altuchera je dalším rozdílem v mindsetu miliardářů a všech ostatních to, že se svým podnikatelským záměrem nejdřív zkrátka začnou a problémy řeší až cestou.

„Založí byznys, najde zákazníky a vše, co potřebuje a až potom to řeší. To je vzorec, který jsem objevil u mnoha lidí, které jsem zpovídal.“

Altucher nikomu neradí, aby si půjčil letadlo za miliony dolarů nebo ručil domem svých rodičů, aby mohl začít podnikat. Co ale svými příběhy chce lidem říci, je následující: „Jediné místo, kde můžete uspět je to, kde si všichni ostatní myslí, že by pohořeli. Zní to skoro jako klišé, ale je to pravda. Pokud to dělají všichni, pokud je to pro každého snadné, nečeká tam na vás miliarda dolarů.“

#jamesaltucher #altucher #miliardar #milionar #uspech #bohatstvi #podnikani #byznys

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Naty skvělý článek!
    Jamesovo povídání mě upřímně velmi zaujalo a u poslední myšlenky - „Jediné místo, kde můžete uspět je to, kde si všichni ostatní myslí, že by pohořeli. Zní to skoro jako klišé, ale je to pravda. Pokud to dělají všichni, pokud je to pro každého snadné, nečeká tam na vás miliarda dolarů.“, mi proběhl mráz po zádech.
    Vždycky vše bývá hlavně v hlavě. Zkušenosti se pak dostaví, ale pokud nejsme na určitou činnost mentálně naladěni, je těžké uspět.

    0

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 338.

Zaregistrovat se