Dnes tento ambiciózní třicátník vlastní byznys v hodnotě 20 milionů dolarů – a to všechno jen díky své inteligenci a píli. Patelův nápad na byznys vzešel z jeho vlastních osobních zkušeností. Když byl mladý, potřeboval zvýšit své skóre na v Americe silně neoblíbených standardizovaných testech SAT.
Nakonec se mu díky neúnavné přípravě podařilo z průměrného skóre dosáhnout plných 2,400 bodů, kterých dosahuje pouze asi 0,02 studentů. Díky tomu bylo Patelovi nabídnuto 20 stipendií, obdržel cenu od firem jako Coca-Cola, Toyota nebo McDonald's a také se v rámci jednoho programu setkal s Georgem W. Bushem.
Na plném stipendiu vystudoval osmiletý medicínský program na University of Southern California a mezitím stihl ještě získat titul MBA z Yale School of Management a rozjet svůj byznys. I dnes Patel pracuje od pondělí do pátku jako lékař, ale kromě toho večery a víkendy už roky věnuje svému „přivýdělku“.
Shaan Patel svou firmu založil už v roce 2010 – nejprve jej všude odmítali
Patel svou firmu Prep Expert, která pomáhá studentům s přípravou na standardizované testy SAT a ACT, založil již před 10 lety. Se svou nabídkou, že napíše knihu, která bude studenty efektivně na testy připravovat, neuspěl u téměř stovky vydavatelství. Každé z nich ho odmítlo. Prý je na trhu příliš konkurentů a on není dostatečně známou osobností na to, aby se jeho kniha dobře prodávala. A tak Patel místo knihy přišel s kurzem.
„Nejprve jsem měl v plánu, že to bude jen letní brigáda, ale když rodiče slyšeli, jak se jejich dětem zvedlo skóre, mnoho z nich mě žádalo o další lekce. Rozhodl jsem se začít školit kvalifikované instruktory, aby můj materiál vyučovali a v kurzech pokračovat. Zrodila se firma 2400 Expert,“ řekl Shaan v rozhovoru z roku 2018 pro Humans of Shark Tank.
Patel získal peníze Marka Cubana v reality show Shark Tank
Patel se v lednu roku 2016 objevil v investiční reality show Shark Tank. Chtěl investici 250 tisíc dolarů za 10% podíl ve své společnosti. Investoři od začátku pochybovali nad tím, jak se Patelovi povede skloubit studium a řízení byznysu a proto byli vůči investování skeptičtí.
To se ale netýkalo Marka Cubana, který Patelovi 250 tisíc dolarů nabídl – pod podmínkou, že mu dá místo 10 % jednou tolik. Patel se Cubanovu nabídku snažil usmlouvat na 300 tisíc dolarů za 20 % firmy, ale Cuban byl neoblomný a tak si kluci plácli za Cubanových podmínek.
Jak je možné, že to Patel všechno zvládl? Nespal?
V současném článku, který publikoval na CNBC Make It píše, že svou firmu byl schopný řídit zároveň se studiem na dvou vysokých a plněním povinné lékařské praxe.
„Mnoho lidí se mě ptá, jak jsem byl schopný trávit svým přivýdělkem tolik času. Copak jsem nechodil do školy? Nespal jsem? Neměl jsem společenský život? Přísahám, že jsem tohle všechno stíhal. Vynalezl jsem si během těch let strategie, které mi pomohly dostat z času maximum a zároveň pracovat na firmě Prep Expert.“
Patel v článku pro CNBC Make It popisuje čtyři zásady, které mu pomohly s dokonalým time-managementem.
1. Začíná ranní power-hodinkou: Začátek dne je pro Patela chvíle, kdy je jeho mysl nejčerstvější. Proto jej využívá k tomu, aby se popral s nejtěžšími úkoly. Mezi ty patří psaní podkladových materiálů pro lektory v jeho kurzech. Díky tomu, že vždy ráno udělá to nejtěžší, po zbytek dne se cítí lehčí. „I pokud nejste ranní ptáčata, zjistěte, kdy je vaše mysl nejbystřejší a podle toho si zorganizujte den,“ říká.
2. Používá pravidlo 50/10: Ačkoliv se o to prý někdy pokouší, není schopen pracovat dvě, tři nebo čtyři hodiny v kuse. Proto si po 50 minutách práce zpravidla dává 10minutovou pauzu na sociální sítě nebo třeba na svačinu. Díky tomu se do práce vrací vždy odpočatý a je schopný celý den zůstat ve flow.
3. Odpojuje se od sítí: Stejně tak jako zbytek světa, i Patel se sociálními sítěmi snadno rozptýlí. Proto když pracuje, svůj telefon nechává ve vedlejší místnosti a na počítači si vypíná notifikace. Pokud nepotřebuje k úkolu internet, odpojuje se i od Wi-Fi. „Je to jednoduché, ale udivuje mě, o kolik produktivnější jsem bez rozptýlení ve formě sociálních sítí a SMS zpráv.“
4. E-maily nechává nakonec: Pokud na všechny e-maily odpovídáte okamžitě, podle Patela tím upřednostňujete ostatní před sebou samými a prací, kterou musíte udělat. „Ačkoliv tyto neurgentní e-maily nevyžadují příliš mentální kapacity, sežerou hodně času. Proto e-maily svůj pracovní den zakončuji. Abych neměl pocit, že na ně musím odpovídat ihned.“
Co vy? Také máte neměnná pravidla, která vám pomáhají s produktivitou? Podělte se o ně do komentářů.
#markcuban #podnikani #byznys #investovani #sharktank #investice