17.06.2020 4 minuty čtení

MacKenzie Bezos je na cestě k titulu nejbohatší ženy světa. Její jmění poprvé přesáhlo 50 miliard dolarů

Bývalá manželka šéfa Amazonu MacKenzie Bezos je novinářka, aktivistka, filantropka, ale také dollarová miiliardářka. Aktuálně na žebříčku nejbohatších žen světa drží čtvrté místo, ale mnoho odborníků se shoduje na tom, že by brzy mohla být jedničkou.

MacKenzie Bezos v roce 1922 vystudovala Priceton a šla pracovat jako administrativní síla pro hedgeový fond v New Yorku, kde ovšem vydržela jen od roku 1992 do roku 1994. To není náhodou, v roce 1993 se totiž provdala za Jeffa Bezose a společně se pustili do budování Amazonu.

Když se manželský pár po 26 letech rozvedl, okamžitě jí to přihrálo jmění ve výši 38 miliard dolarů, díky čemuž se tenkrát zařadila mezi nejbohatší lidi světa a byla 3. nejbohatší ženou na planetě.

Díky svému 4% podílu na společnost Amazon, který si odnesla z rozvodového řízení (to byla tenkrát čtvrtina Bezosova podílu) a vzhledem k raketovému růstu hodnoty Amazonu způsobenému mimo jiné pandemií COVID-19 její jmění 14. června přesáhlo 50 milionů dolarů.

To z ní v současnosti dělá čtvrtou nejbohatší ženu na světě. Před ní jsou:

  1. Alice Walton (54 miliard dolarů),
  2. Julia Flesher Koch (55 miliard dolarů),
  3. Francoise Bettencourt-Meyers (58 miliard dolarů)

 

Její čtyři procenta Amazonu se jen vloni zhodnotila o 12 miliard. Je téměř k neuvěření, že zatímco jsme poslední tři měsíce byli všichni zavření doma v izolaci, jmění MacKenzie se navýšilo o 2 miliardy dolarů.

MacKenzie se určitě nedá označit za zlatokopku

Hodí se totiž zmínit, že kdyby MacKenzie nevstoupila do života Jeffa Bezose, je možné, že by Amazon vůbec neexistoval, nebo by to minimálně nebylo největší impérium e-commerce na světě.

Příběh o tom, jak se MacKenzie s Jeffem dali dohromady, zní jako pohádka. Až na absenci „a žili spolu šťastně až do smrti“. MacKenzie a Jeff se poznali v práci. Oba měli vystudovaný Priceton a Jeff Bezos byl tou dobou zástupce ředitele společnosti. Byl to první člověk, ke kterému šla MacKenzie na pohovor. Když MacKenzie místo dostala, dostala spolu s ním i kancelář hned vedle Jeffa. Časopisu Vogue jednou řekla, že ho z kanceláře slyšela celé dny se smát a zamilovala se do jeho smíchu.

MacKenzie pozvala na rande Jeffa, ne naopak

Jako správná emancipovaná žena sebrala odvahu a pozvala Jeffa na oběd. O tři měsíce později už byli zasnoubení a jen o šest měsíců později se vzali. Takže až vám někdo řekne, že spontánní manželství nemůžou fungovat, tento příběh alespoň z části dokazuje opak. Bezosovým to fungovalo celých 26 let.

Jeff prozradil MacKenzie svůj záměr vybudovat Amazon až po svatbě. Když se MacKenzie stala účetní Amazonu, stala se i jedním z úplně prvních zaměstnanců společnosti.

Před svatbou nebyl miliardář ani jeden z nich. Měli oba slušná místa, kterých se rozhodli vzdát, aby mohli společně založit Amazon. Není tedy divu, že Jeff po rozvodu dostal 75% podíl a MacKenzie 25% podíl na Amazonu. Ceny akcií Amazonu jsou teď téměř na 2600 dolarech za akcii a nedávné poskočení hodnoty společnosti připsalo oběma ke jměním miliardy.

Stane se MacKenzie nejbohatší ženou světa?

Analytik Royal Bank of Canada tento týden předpověděl novou cílovou hodnotu akcií Amazonu – 3300 dolarů. Pokud by se jeho předpověď vyplnila, znamenalo by to, že bude mít MacKenzie jmění ve výši 64 miliard dolarů. Za současných podmínek by to znamenalo, že by MacKenzie Bezos předběhla všechny tři nejbohatší ženy světa a stala se jedničkou.

Pokud vás zajímá, co dělají zbývající nejbohatší ženy na světě, protože jste o nich třeba ještě neslyšeli, přečtěte si moje články o Julii Flesher Koch a Francoise Bettencourt-Meyers.

#bezos #amazon #jeffbezos #mackenziebezos #bohatstvi #uspesnezeny

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.