5 minut čtení

Tato Francouzka je nejbohatší ženou na světě. Je ale možné, že jste o ní dosud neslyšeli

Ačkoliv se v roce 2017 díky dědictví po své matce stala nejbohatší ženou světa, její život nebyl zrovna snadný. Françoise Bettencourt Meyers je vnučkou zakladatele firmy L'Oreal a kvůli jeho dceři prošla zdlouhavým a únavným soudním procesem.

Meyers je 67 let a svůj čas celý život věnuje především své spisovatelské kariéře a členství ve správní radě L'Orealu. Je vnučkou Eugene Schuellera, lékárníka, který v roce 1908 vynalezl novou recepturu barvy na vlasy, kterou pojmenoval L'Oreal. Měl obrovský úspěch a velmi brzo se z něj stal milionář.

Jeho dcera Liliane Bettencourt zdědila jeho jmění v roce 1957 a stala se z ní známá a prominentní osobnost. Za otce své dcery Meyers si zvolila Andrého Bettencourta, francouzského politika, který byl svého času ministrem a senátorem.

Na venek luxus a večírky, uvnitř to skřípalo

Bettencourtsova rodina byla ve Francii známá výstředními a velmi luxusními večírky. Bettencourt Meyers se ale podobného prominentního společenského života vždy zdržovala. Raději zůstávala doma a hrála na piáno nebo psala.

Ke své matce neměla Meyers zrovna blízko, především jako náctiletá. Vanity Fair její matka Liliane řekla, že její dcera je těžkopádná a pomalá a vždy krok za ní. V rozhovoru pro The New York Times ji zase nazvala chladnou. Nevraživost se vystupňovala, když  Meyers iniciovala soudní spor ohledně matčiných peněz.

Soudní spor, do kterého byl zapleten i Sarkozy

V žalobě, kterou podala v roce 2007, obvinila nejbližšího přítele matky fotografa François-Marie Baniera, že využil svou „platonickou milostnou aféru“, aby postarší ženu přiměl dát mu umění a nemovitosti ve výši téměř dvou miliard dolarů.

Liliane Bettencourt byla diagnostikována demence, ale nařčení své dcery se bránila a tvrdila, že se o svůj majetek s Banierem dělila dobrovolně. Bettencourt v dopise určeném pro Baniera popsala jejich vztah takto: „Cítím se jako matka, jako milenka, všechny ty pocity mnou prostupují, až se z nich třesu.“

V červenci roku 2009 řekla Meyers francouzským novinám, že záměr Baniera je jasný: Chce matku oddělit od rodiny, aby ji mohl využívat. Meyers tvrdila, že to nedopustí. 

Během dramatického vyšetřování přidala na seznam devět dalších obžalování a jeden z nich byl dokonce i francouzský prezident Sarkozy. K soudu se případ dostal v roce 2015.

Banier byl usvědčen ze zneužití slabšího, byl odsouzen na dva a půl roku ve vězení a musel Bettencourt zaplatit 158 milionů eur. Vztah dcery a matky tím byl už navždy poznamenán.

„Svou dceru už nevídám a ani si to nepřeji,“ 

vyjádřila se v rozhovoru pro Vanity Fair Bettencourt. 

Soud také odhalil mnoho dávno zapomenutých rodinných tajemství včetně spekulací o tom, že otec a dědeček Meyers sympatizovali s nacisty. Meyers byla kromě toho vyšetřována pro ovlivňování svědků.

Je to vážná intelektuálka, ale o L'Oreal se zajímá

Tak ji alespoň nazval Tom Sancton v článku pro Times. Meyers napsala knihy na různá témata od řecké mytologie po židovsko-křesťanské vztahy. Její nejnovější kniha je komentář k Bibli s názvem Regard sur la Bible a vyšla v roce 2008.

 

Jak už jsem zmínila, Meyers je členkou správní rady kosmetické firmy a zasedala také ve strategické komisi a komisi pro udržitelný vývoj.

V roce 2017 zdědila miliardy dolarů

Když matka Meyers v roce 2017 ve svých 94 letech zemřela, Meyers byla ten, kdo to oznámil veřejnosti. „Liliane Bettencourt zemřela včera ve svém domově. Moje matka odešla v poklidu.“

Bettencourt byla v roce 2011 omezena svéprávnost kvůli dlouhotrvající smíšené demenci a středně závažné Alzheimerově chorobě. Poté, co v roce 2012 odešla z předsednictva L'Orealu, už byla na veřejnosti spatřována jen zřídka.

Sídlo, ve kterém Bettencourt zemřela, bylo součástí dědictví Meyers společně s panstvím v západní Francii, dalšími nemovitostmi, uměním a aktivy.

Přes všechnu kontroverzi jmění Meyers roste

Ve srovnání s 45,9 miliardami dolarů, které Meyers měla před rokem, je 56,8 miliard dolarů, což bylo její jmění podle agentury Bloomberg na začátku roku 2020, obdivuhodné.

Hodnota akcií L'Orealu, z nichž Meyers vlastní třetinu, v první polovině roku 2019 podle Business Insideru vzrostla o 25 %. Dnes má jedna akcie hodnotu kolem 55 dolarů, v roce 2015 to bylo zhruba 35 dolarů. 

Vzhledem k tomu, že rostoucí cena akcií je z velké části způsobená rostoucí čínskou poptávkou po luxusním zboží, nám nezbývá než čekat, jak s hodnotou akcií zahýbe možná recese způsobená virem COVID-19.

Meyers si nenechává bohatství pro sebe

Patřila mezi francouzské miliardáře, kteří přispěli téměř miliardu dolarů na opravu požárem zničené katedrály Notre Dame v dubnu roku 2019. Ona sama přispěla na opravu 226 milionů dolarů.

Je také ředitelkou Bettencourt-Schuellerovy Nadace, kterou v osmdesátých letech založila. Nadace se soustředí na vypisování grantů v oblasti vědy a umění. Jedním z projektů je například podpora výzkumu HIV, autismu a poruch sluchu.

Patřila mezi francouzské miliardáře, kteří přispěli téměř miliardu dolarů na opravu požárem zničené katedrály Notre Dame v dubnu roku 2019. Ona sama přispěla na opravu 226 milionů dolarů.

Je také ředitelkou Bettencourt-Schuellerovy Nadace, kterou v osmdesátých letech založila. Nadace se soustředí na vypisování grantů v oblasti vědy a umění. Jedním z projektů je například podpora výzkumu HIV, autismu a poruch sluchu.

#Bettencourt #loreal #bohatstvi #akcie #penize #investice #podnikani #miliardar #miliardarka #uspesnezeny #podnikani #byznys #dedictvi

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • jí neznám ale znal jsem její babičku :-) ne osobně teda :-D to máte stejné jako kdyby Sam Walton zakladatel Wallmartu by byl dnes v TOP 5 a před nástupem Amazonu by byl dlouhá léta nejbohatším člověkem. Jeho potomci se pravidelně umisťují TOP 15 žebříčku FORBES. Dokonce podle FORBES jsou nejbohatší rodina světa :-)
    +4