8 minut čtení

Příběh firmy, která strhla lidi jedním směrem – rozhovor s CEO Axians

Způsobů, jak semknout lidi prostřednictvím společného cíle a sdílených hodnot, je určitě více. V tomto článku s vámi budeme sdílet pohled klienta, se kterým jsme se vydali na cestu firmy Úspěšnější díky lidem.

Více si o tomto leadership konceptu přečtěte zde.

Naše spolupráce s ICT společností Axians, spadající do holdingu Vinci Energies, začala na konci minulého roku. První schůzka s CEO společnosti, Jiřím Vytlačilem, byla velmi přímá a otevřená. Zaujala nás Jirkova orientace na lidi a firemní kulturu, stejně silná jako na výsledky. Věřím, že stejně přímý a otevřený bude i náš rozhovor. 

V jakém stavu byl řídící tým a plán společnosti, když jsi na konci roku 2018 převzal otěže firmy?

Řeknu to narovinu, management nebyl příliš seniorní a kromě ročního finančního budgetu, plán neexistoval. Axians je v Čechách mladý. Manažeři byli nadšení, ale neměli mnoho zkušeností. Mimochodem, průměrný věk ve firmě je 33 let na 150 lidí. Co bylo patrné a povzbudivé, byla firemní kultura, ve které se lidi k sobě chovali hezky. Když jsem však chtěl začít tvořit byznysovou strategii, upřímně řečeno, nebylo moc s kým. Většina team leaderů, kterých bylo v té době asi 15, byli spíše technický odborníci (guruové) než people manažeři s byznys orientací. To mě přivedlo k nastartování manažerské akademie, která byla zaměřená na situační leadership, feedbacky, typologii lidí, změnové řízení a podobně. Ještě v jejím průběhu se mi podařilo vtáhnout do týmu nové manažery s většími zkušenostmi. Po tři čtvrtě roce jsme byli připraveni začít pracovat na strategii.

To zní přímo učebnicově. Jak jsi se tedy dostal od byznys strategie k firemním hodnotám, kvůli kterým jsi nás oslovil?

Loni jsme narostli o 50 % a já viděl, jak se nám začíná rychle promíchávat firemní kultura. Cítil jsem, že si ji potřebujeme hlídat a udržovat. Udělali jsme s manažery workshop, abychom vydefinovali naše firemní hodnoty. V principu se nám to i podařilo. Všichni si uvědomili, že firma o 150 lidech už explicitní vyjádření hodnot potřebuje. Na druhé straně jsem s prvním výstupem nebyl spokojen. Dobrali jsme se k takovým obecným věcem jako otevřenost, respekt, inovace… 

Rozumím, takže jste chtěli mít hodnoty více autentické. A kromě toho, že dneska už takové hodnoty pojmenované ve firmě máte, jaké aha momenty sis z naší spolupráce odnesl? 

Mým prvním aha momentem byla struktura, kterou jsi mi nakreslil na naší první schůzce na papír a taky příběh, proč je potřeba zasadit firemní hodnoty do kontextu dalších částí. Najednou mi to začalo dávat takový smysl, že jsem o struktuře nemusel dále pochybovat a mohl jsem v ní začít rovnou přemýšlet a do té doby izolované plány přirozeně propojovat. To bylo na začátku pro mě asi to nejobtížnější, s čím jsem potřeboval pomoct. Byla to obrovská úleva, protože jsem si s tím dlouho lámal hlavu. To bylo pro mě nejvíc.

Obr. 1: Schéma Firemního DNA a navazujícího realizačního plánování

Druhý aha moment přišel, když jsem ucítil, že tým celou strukturu Firemního DNA pochopil, že všichni rozumí, co jdeme společně tvořit. To jsem měl fakt radost. Projevilo se to tím, jak aktivně a efektivně jsme to dokázali společně generovat. Jakmile jsme následně prezentovali DNA zbytku managementu a ostatním team leaderům, během dvou hodin jsme celé DNA odvyprávěli a vysvětlili. A oni se s tím plně ztotožnili! Za další dvě hodiny to byli schopni sami přeříkat. Ta adaptace byla fakt rychlá. Rozhodně i díky povedené vizualizaci – mapě.

Obrázek 2: Vizualizace Firemního DNA Axians (některé části strategie jsou přelepeny)

Také jsem si všiml a uvědomil, že nás necháváte věci kompletně naplňovat a tvořit samostatně, že pouze správně facilitujete samotný proces, hlídáte naši efektivitu, pracujete s našimi emocemi. Když to bylo tvořivé, tak jste nás nechali tvořit. Vstupovali jste nám do toho jen ve chvíli, když už jsme se dostávali do záseku, kterých na té cestě bylo mnoho. Nebo jste nás zastavovali tam, kde už jsme se trápili a nic to nepřinášelo. Diskusi jste v tu chvíli odložili, výstupy nechali dozrát a začali jinou oblastí, která nám v ten okamžik šla lépe. Dokázali jste stát stranou a třeba i těžší chvíle komentovat pozitivně. A já mám dneska pocit, že ty výstupy jsou opravdu naše.

Obrázek 3: Workshopová klasika, popsané flipcharty a zasloužený oběd

 Jak nyní pokračujete, jak v této situaci dostáváte DNA dále dovnitř firmy?

Kvůli pandemii jsme museli kompletně změnit celofiremní představení DNA a strategie. Místo townhallu s návaznými workshopy jsme natočili půlhodinové video, ve kterém vysvětlujeme celý kontext bez větších detailů. To se především díky vizualizaci myslím hodně povedlo a měli jsme velmi dobrou zpětnou vazbu. Návazné workshopy nad detaily proběhly taktéž online. Naštěstí, díky tomu, že máme více poboček a nadnárodní klienty, jsme na on-line mode relativně zvyklí. Těšil jsem se na ty emoce a reakce, které přes online nejsou takové, ale v březnu jsme nechtěli na nic čekat. Nyní pracujeme na tom, abychom DNA postupně dostali do našich procesů, např. do vstupních pohovorů, hodnocení zaměstnanců ne jenom dle výkonů ale i firemních hodnot. Zrovna včera jsme s HR upřesnili proces trainingu zaměstnanců tak, abychom více zaměstnance i teamleadery drivovali v rozvoji dle dlouhodobých strategických oblastí a ne prostě jen tak nějak.

Jirko, kdybys měl předat svou zkušenost dalším firmám, co by to bylo?

Já úplně cítím, jak náš management rozkvetl a jak je teď jednodušší probírat nějaké detailní ale i strategické kroky. Pořád máme před sebou vizualizaci našeho DNA a umíme se sebe navzájem ptát, jestli je to v duchu našich hodnot nebo v souladu s naší střednědobou strategií. A i manažeři mají náš směr před očima a pomáhá jim to v každodenním rozhodování a směrování svých týmů. Navíc, nyní jsem schopen v nastartované práci pokračovat s řídícím týmem, zcela samostatně, bez vás :)

A můj tip? Dostaňte lidi na jednu stránku – mám tím na mysli, abyste lidem ukázali komplexní strategii a popsali ji natolik jednoduše a srozumitelně, aby se vám vešla na jednu A3. Jak se ukázalo, ideální je použít vizualizaci. To cítím jako extra důležité. Často ve firmách nějaká prezentace se strategií je. Hodně jsem se ale setkal s tím, že například hodnoty nebyly takto explicitně pojmenované. A často to taky nefunguje jako celek, není to dotažené, firma tím nedýchá. A zadruhé – mějte dlouhodobou vizi, ne jenom roční cíle. My máme dneska výhodu, že vidíme celý kontext, máme dlouhodobou strategii včetně střednědobých cílů. 

Jirko, díky za fajn rozhovor, spolu-práci a taky odvahu své zkušenosti a postřehy sdílet.

Jiří Vytlačil

Jirka se nebojí dostávat rány a učit se z nich. Kromě volejbalu a chození po horách ho baví i thaibox. Dal nám to pocítit na workshopech, na kterých se dokázal před svým řídícím týmem bez okolků, zcela autenticky, obnažit. Říct já nevím a požádat o pomoc. Vytvořil tím prostor pro opravdovou spolupráci a zvednul energii týmu do horních pater. Není divu, že za 4 dny vytvořili komplexní firemní strategii, o které se jiným společnostem může jen zdát. Jirka se na poli informačních a komunikačních technologií pohybuje více než 20 let. Působil ve společnostech Servodata, Cleverlance, Telefónica O2. Nejvíce si váží spokojenosti a důvěry klientů a osobního rozvoje kolegů. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT v Praze se specializací na systémovou integraci, algoritmizaci a grafiku.

“Rád bych dodal nad rámec tohoto rozhovoru, že Magda s Petrem, je unikátní kombinace skutečně byznysových zkušeností s obrovským citem na lidi. Zopakuji to, co jsem už v rozhovoru vypichoval. Umí podpořit tým, správně facilitovat, vytáhnout z lidí, co si myslí. Výborně naslouchají a správně to pak pojmenovávají. My jsme hrubě vyjádřili své myšlenky a oni je pojmenovali a odfiltrovali. Málokdy člověk narazí na lidi, kteří tohle dokážou a kteří mají jak byznysovou tak i tu, jak to říct, psychologickou, empatickou, dovednost.”

Tak za tahle slova moc děkujeme!

A můžete si poslechnout rozhovor s Jirkou Vytlačilem v rámci podcastu Buduj značku, ve kterém o tvorbě a implementaci Firemního DNA hovoří. 

#podnikani #uspesnejsidikylidem #celostnistrategie #firemnidna  #firemnihodnoty #employerbranding2_0

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.