Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 354.

Zaregistrovat se

13.06.2020 5 minut čtení

Ray Dalio prozradil 3 věci, které byste měli udělat se svými úsporami během koronavirové recese

Akciové trhy se sice vzpamatovávají a více a více států otevírá hranice, ale je jasné, že koronavirus zanechá na světové ekonomice nemalý šrám. Je si toho vědom i král hedgeových fondů miliardář Ray Dalio. Pro všechny má tři rady.

Dalio se nechal slyšet, že očekává ekonomickou krizi, která by mohla být horší než velká hospodářská krize.

„Nevrátíme se do normálu,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Make It a tvrdil, že obnova ekonomiky ve tvaru V se nekoná.

Přemýšlejte nad virem jako nad tsunami. I když se úplně vytratí a nikdy se nevrátí zpátky, pořád způsobí finanční škody. Lidi přijdou o příjmy, [podniky] mají pošramocené rozvahy, je potřeba provést restrukturalizaci. To vše bude zotavení činit obtížným.“

Dalio má na paměti všechny tyto aspekty a radí Američanům, kteří se strachují o své úspory, co by měli udělat.

Z průzkumu společnosti Bankrate z roku 2019 vyplývá, že 21 % Američanů není schopno ušetřit ze svých platů jakoukoliv finanční částku. Pro ty ostatní má Dalio strategii, která by podle něj měla jejich peníze v tomto náročném období ochránit.

Zjistěte, na jak dlouho vám finanční rezerva vydrží

„Nejdřív se musíte pozorně podívat na své úspory a vypočítat, kolik potřebujete, abyste byli v bezpečí a bez starostí.“

Dalio radí, abyste na základě svých současných úspor vypočítali, kolik měsíců nebo let byste z nich mohli vyžít se stejnou životní úrovní. Tím pádem musíte spočítat vaše základní měsíční výdaje. To zahrnuje splátky hypotéky, potraviny a další výdaje, které nemůžete omezit nebo vyškrtnout. Díky tomu zjistíte, kolik peněz potřebujete, abyste přežili ztrátu příjmů.

„Abyste pokryli základní výdaje, nemusíte si žít v luxusu,“ říká Dalio.

„Když jste přepočítali, na jak dlouho máte našetřeno, vydělte to dvěma, buďte konzervativní. Protože vzhledem k daním, inflaci a případným ztrátám v portfoliu se z nich možná půlka stát může.

To je podle Dalia krok číslo jedna. Musíte vědět, že když všechno půjde do kopru, X měsíců o vás a vaši rodinu bude postaráno.

„Chci, abyste si představili nejhorší přijatelný možný scénář a připravili se na něj, protože jakmile to uděláte, všechno se změní a vy můžete být v klidu, jste připraveni na riziko.“

Diverzifikujte své investice

Daliův druhý tip se týká ostatních peněz, které máte. Ty, které nejdou do nouzového fondu, musíte dobře diverzifikovat. Rozptylte své investice do aktiv, na které se standardně dá při ekonomické krizi spolehnout.

„Musíte diverzifikovat držením aktiv, která si povedou dobře i v období růstu i v období poklesu. Měli byste diverzifikovat investováním do globálních i lokálních aktiv.“

Dalio neústupně trvá na tom, že by v závodě investoři měli „vsadit na oba dva koně“. A tím závodem myslí obchodní válku mezi USA a Čínou a rostoucí rivalitu v oblasti hospodářského růstu, která mezi těmito dvěma supervelmocemi v posledních letech eskaluje.

„Věřím, že čínské společnosti jsou konkurencí pro americké společnosti i další společnosti po světě a proto byste měli vsadit na oba koně, pokud chcete diverzifikovat.“

Dalio rovněž v současnosti nesouhlasí s investováním do měn nebo státních dluhopisů. Má strach z toho, že by jim v budoucnosti mohla ublížit inflace. „Hotovost není dobrou investicí. Ve vztahu k inflaci pravděpodobně ztratíme 2 % za rok nebo možná víc.“

Jako zajímavější parkoviště pro peníze Dalio vnímá zlato. „Myslím, že trochu zlata byste v portfoliu mít měli,“ říká.

Nesnažte se načasovat trhy

Poslední Daliovou radou je, abyste se nesnažili všechny přechytračit. Dalio už v minulosti opakovat, že „největší chyba, které se většina lidí dopouští, je snaha předpovědět budoucnost podle historické výkonnosti.“

Načasování trhů je něco, s čím mají problémy i profesionálové, proto to pro průměrného člověka je téměř nemožné.

„Abyste to dělali dobře, musíte trumfnout profíky, kteří to často sami  neumí.“

Pro méně zkušené investory je pravděpodobně lepší dlouhodobé držení diverzifikovaného portfolia. Vzpomeňte si na historii investování a zamyslete se – trhy už tolikrát udělaly něco, co téměř nikdo nepředpokládal, proč by se to nemohlo stát znovu? Určitě nechcete dopadnout jako investoři, kteří ostrouhali na splasknutí internetové nebo realitní bubliny.

Přesto Dalio patří mezi investory, kteří na medvědím trhu rádi nakupují. CNBC Make It v minulosti řekl, že by se investoři měli mít na pozoru před přístupem „trhy jsou na tom špatně, nic s nimi nechci mít.“ Medvědí trh může být samozřejmě skvělá příležitost nakoupit kvalitní akcie ve slevě.

Vždyť i společnosti jako třeba Amazon za sebou mají chvíle, kdy jejich akcie ztratily většinu své hodnoty. Investoři, kteří tenkrát vytrvali, jsou dnes vítězové. Pokud ale ve světě investování nejste jako ryba ve vodě, raději se takových rizikových investic zdržte.

#investovani #investice #dalio #raydalio #akcie #dluhopisy #krize #recese #koronavirus #covid19

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut