4 minuty čtení

OECD tvrdí, že koronavirus spustil nejhorší recesi za poslední století - čeká nás jeden z těchto dvou scénářů

Dlouhodobé hospodářské jizvy, pokles životních standardů, vysoká nezaměstnanost a oslabení investic. Byť to tak v tuto chvíli z našeho pohledu nemusí vypadat, měli bychom se dle této organizace připravit na jeden z těchto dvou krizových scénářů.

Pokud vám náhodou zkratka OECD nic neříká, jde o Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jež byla založena v roce 1961 a zahrnuje aktuálně 37 ekonomicky vyspělých členských zemí, jež vyznávají principy tržní ekonomiky a mají demokratické zřízení - Česká republika se členem stala 21.12.1995.

A tato organizace ve středu vydala prohlášení, v němž varuje, že pandemie COVID-19 spustila "nejhorší recesi za posledních téměř 100 let." Toto tvrzení OECD doplnila i o dva z jejího pohledu nejpravděpodobnější scénáře, které nás čekají vzhledem k tomu, jak se bude situace okolo koronaviru dále vyvíjet a ovlivňovat globální trhy.

"Jelikož je šance na hromadnou distribuci vakcíny ještě letos minimální a čelíme ve vztahu k budoucnosti bezprecedentní nejistotě, OECD se poněkud netradičně rozhodla prezentovat dva různé scénáře, které považujeme za shodně pravděpodobné - jeden, v kterém se nám virus podaří dostat pod kontrolu, a jeden, v kterém se ještě letos dočkáme vypuknutí druhé epidemie."

Dva scénáře, podle kterých se ekonomicky odehraje zbytek letošního roku

OECD předpovídá, že světová ekonomická produkce by v případě té horší varianty, kdy dojde k druhé epidemie, mohl letos propadnout o 7.6 %.

"Pokud se objeví druhá vlna a vrátí se vládní protipandemická opatření, pak světová produkce letos ztratí 7.6 %, načež by v roce 2021 mohla stoupnout o 2.8 %. Členské státy by tím pádem mohly zároveň očekávat na úplném vrcholu až 50% nezaměstnanost ve srovnání s obdobím před vypuknutím původní pandemie s tím, že v příštím roce by se trh práce mírně zotavil."

V případě, že se už druhé vlny nedočkáme, očekává OECD menší pokles globální ekonomické aktivity, a to konkrétně o 6 %.

Tento scénář by rovněž znamenal, že nezaměstnanost ve 37 členských státech by stoupla na 9.2 % (v roce 2019 to bylo 5.4 %), což sice není málo, ale rozhodně je to méně katastrofická předpověď než "dvojnásobek ve srovnání s obdobím před pandemií" v případě druhé vlny.

Dopady na HDP budou napříč světem různě velké

Součástí výhledu OECD je i vývoj HDP v hlavních globálních regionech v případě, že se jeden, nebo druhý scénář stane skutečností.

Vzhledem k tomu, že Evropa si už jednu vlnu striktních a relativně dlouhých karantén užila, byla by pro ní druhá taková vlna "mimořádně krutá" a pravděpodobně by se Evropy ekonomicky dotkla hůř než jakékoliv jiné oblasti na světě.

Organizace očekává, že eurozóna by v případě druhé vlny epidemie ztratila 11.5 % ze svého HDP, bez ní by to i tak letos mělo být mínus 9 %.

HDP Spojených států by druhá vlna srazila dolů o 8.5 %, pokud se jí dokážou vyhnout, bude jejich hrubý domácí produkt tratný 7.3 %.

"Ekonomiky typu Brazílie, Ruska nebo Jihoafrické republiky mezitím čelí specifické výzvě v podobě přetíženého zdravotnictví, která doplňuje komplikace způsobené kolapsem cen komodit a s tím spojeným propadem jejich ekonomik v letošním roce o 9.1, 10 a 8.2 % v případě, že je koronavirus zasáhne dvakrát, a 7.4, 8 a 7.5 % v případě jednorázové epidemie."

Kde OECD očekává výrazně menší dopad koronaviru na hospodářství, je v Asii, konkrétně v Indii a Číně, kde její výhled činí pokles HDP obou zemí o 3.7 a 7.3 % při druhé vlně a mnohem mírnějších 2.6 a 3.7 % v případě, že první vlna byla i poslední.

Ať tak či onak, cesta k obnově bude dlouhá a trnitá

Bez ohledu na to, který scénář se nakonec vyplní, organizace zdůraznila, že obnova na úrovně před příchodem koronaviru bude rozhodně dlouhodobá.

"Tato krize za sebou zanechá dlouhotrvající jizvy - pokles životních standardů, vysokou nezaměstnanost a slabé investice. Ztráty pracovních pozic v nejhůře zasažených sektorech, jako je turismus, ubytovací služby a zábavní průmysl, se pak dotknou především nezkušené, mladé a externí pracovníky."

Hlavní ekonomka OECD Laurence Boone si myslí, že abychom se dokázali udržet na "tenkém laně vedoucím směrem ke zotavení," bude zapotřebí provést výjimečné politické kroky.

Jednou z výzev, které například vidí pro současné státní podpory a záchranné balíčky zaměřené na nejhůře poškozené sektory, je nutná adaptace těchto opatření tak, aby případně pomohly firmám a pracovníkům přesunout se k novým činnostem v rámci své branže.

#koronavirus #recese #pandemie #druhavlna #hdp #evropa #ekonomika #trhy #hospodarstvi 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • No.. ne zrovna, že bych při čtení tohoto článku skákal radostí :D ale je potřeba se podívat na věci i reálným pohledem. :)
    +1
    • Čím dříve to lidem a politikům dojde a přestanou dělat hloupostí, tím dříve se na to můžeme začít připravovat. Osobně čekám, že paní Aleně nakonec ani těch 500 miliard schodku stačit nebude a do konce roku přijde ještě jednou a bude chtít 800 miliard nebo rovnou bilion. To budeme teprve koukat.
      0