Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
12.04.2020 4 minuty čtení

Cuban aktuálně burzám nevěří: Lidé naivně ignorují, co teprve přijde, osobně se snažím navýšit svou hotovost

Poslední týden byl vážně bizarní. Zatímco podnikatelé sčítají masivní škody a některé podniky už zavřely navždy, americké i evropské akciové indexy si spokojeně rostly, jako by se nic nedělo. Někteří investoři či ekonomové však před nákupem varují.

Ty důvody růstu jsou různé: Někteří mají pocit, že už klesající trhy našly své konečné dno a teď už opět poletí jen vzhůru, hnány pohonem centrálních bank pumpujících do ekonomik miliardy a miliardy dolarů. Neboli že už je celá krize vlastně téměř u konce a vše bude brzy jako dřív. Jiní si myslí, že další pořádný pád nás teprve čeká, ale zároveň se jich zmocňuje chamtivost a snaha získat z netradiční doby maximum, a tak se pokoušejí svézt navzdory očekávané globální recesi nahoru a nakupují.

Nejen ve svém okolí, ale nyní i v zahraničí u různorodých zkušenějších spekulantů či investorů, kteří nejsou známí tím, že by dokázali úspěšně vyluxovat své obchodní účty, však vnímám jisté snížení obchodní aktivity. Někteří trhy pouze sledují a čekají, jiní obchodují nanejvýš intradenně a své pozice zavírají před koncem obchodní seance, aby je nějaká nečekaná novinka druhý den neposlala skokově do velké ztráty. Zkrátka všudypřítomná opatrnost.

Zároveň nepopíratelné známky přicházející recese znamenají, že majetnější lidé, kteří mají ve svém portfoliu likvidní aktiva a mohou si začít "v matraci" budovat volný kapitál (hotovost), tak pomalu a jistě začínají činit, protože velmi brzy očekávají dobu velmi levných nákupů.

Jedním takovým je i známý investor a miliardář Mark Cuban, který se k aktuální burzovní situaci vyjádřil v tom smyslu, že současný růst v něm rozhodně nevzbuzuje žádnou naději a už vůbec si nemyslí, že trhy již své definitivní dno v rámci této krize našly.

Jeden z investorů amerického pořadu Shark Tank, jehož obdobou byl u nás Den D, si myslí, že investoři aktuálně ve velkém nakupují pouze na základě nepodložených fám a zároveň se veřejnosti snaží prodat obrázek světlé budoucnosti, kterou mají demonstrovat každodenní zelená čísla.

"Myslím si, že lidé jsou aktuálně ohledně trhů přirozeně optimističtí. Jenom mám obavu, že zároveň naivně ignorují vše, co teprve přijde a co uvidíme na druhé straně, [až se s pandemií vypořádáme]."

Majitel basketbalového týmu NBA Dallas Mavericks sice věří, že z dlouhodobého pohledu se trhy dokáží vzpamatovat, v krátkodobém horizontu ale rozhodně vidí šanci na další výrazný propad. Cuban dodal, že z tohoto důvodu v posledních týdnech žádné akcie nenakupuje a místo toho se "snaží navýšit svou hotovost".

Na dotaz, jak nyní vypadá jeho portfolio a zda se nějak snaží hedgeovat možnou skutečnost, že situaci čte špatně a že trhy už opravdu pouze porostou, odpověděl, že z větších investic nadále drží Netflix a Amazon.

"Pokud se mýlím a trhy budou v současném růstu pokračovat, mým hlavním investicím v Netflixu a Amazonu se bude dařit dobře. Celkově jsem v portofoliu nic zásadního neměnil. Nic jsem nepřidával ani se ničeho nezbavoval," popsal Cuban stav svých aktuálních akciových investic, které se o jisté míry shodují s radami burzovních expertů či analytiků (nebo Warrena Buffetta), kteří radí v současné době nic houfně nevyprodávat a naopak své dosavadní akciové pozice držet.

Na současnou nevyzpytatelnou volatilitu ukazuje i fakt, že po historických výprodejích na akciích či ropě a růstu zlata na nová historická historická maxima nyní vidíme opětovný všeobecný rapidní růst a snahu o korekci. Na jak pevných základech ale tato korekce stojí? Někteří ekonomové varují před tím, že nás čeká recese, která svým rozsahem předčí i tu z roku 2008. Jiní jsou optimističtí a tvrdí, že v řádu dvou měsíců by se ekonomiku mohlo podařit restartovat a naplno rozjet.

Problém je, že současná situace je zcela nová a nikdo doopravdy neví, jak budou následující 3 nebo 6 měsíců vypadat. Když se ale člověk rozhlédne okolo sebe, nedokážu si představit, že i kdybychom od 1. května otevřeli úplně všechno a znovu rozjeli ekonomiku, že se jako mávnutím kouzelného proutku poptávka i kupní síla vrátí tam, kde byla letos v lednu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #akcie #koronavirus #pandemie #krize #recese #korekce #volnykapital #hotovost #cuban #indexy

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Osobne doufam, ze trhy spadnou, abych mohl levne nakoupit. Ale nespoleham na to a investuju pravidelne. Jen historie ukaze. 

  2
 • Přesně škody se teprve budou sčítat, až přijde doba potom... slight_smile

  2
  • Souhlas Jardo, otázkou je, kdy akciovým spekulantům dojde, jak velké ty škody reálně budou a probudí se do reality.

   1
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
5 minut
2 minuty
4 minuty
7 minut
3 minuty
4 minuty
6 minut
7 minut
5 minut
2 minuty