Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se

Kdo by neměl zájem o bezrizikovou investici s návratností 20 % ročně?

Je jasné, že vás nemohl nadpis nechat chladnými, kdo by si nepřál bezrizikovou investici s 20% ročním zhodnocením. Něco podobného je však pouze nesplněným přáním řady naivů, ačkoliv se najdou „instituce“, které se vás snaží přesvědčit o opaku.

V minulém týdnu jsem četl zajímavý článek na Bloombergu, kde píše Matt Levin o tom, že spekulace na akciových trzích nejsou úplně nejlepším důchodovým plánem. V článku se rozepisuje o obyčejných lidech, včetně několika ve věku 60-80 let, kteří nakupovali tzv. ETN – Exchange-traded notes (komplexní finanční nástroje, které ke zvýšení výnosů využívají pákového obchodování, což samozřejmě přináší i vyšší riziko).

Poskytovatelé těchto ETN slibovali nepřiměřené výnosy a tito nešťastníci, kteří skočili na lep, následně přišli o své peníze díky vysoké volatilitě finančních trhů během posledních měsíců.

Sám Matt se v článku zmiňuje o finanční gramotnosti a já se s jeho názorem naprosto ztotožňuji. Absence výuky finanční gramotnosti se projevuje v přesně takových případech. Pokud by byla finanční gramotnost v rámci vzdělávání více probírána, pak by bylo přeci jasné, že pokud vám někdo nabízí 20% roční bezrizikový výnos, musí lhát. Toto pravidlo platí stejně pro Spojené státy jako pro Českou republiku.

Pokud vám někdo nabízí 20% roční bezrizikový výnos, musí lhát.

Zájemcům o ETN ve skutečnosti nebyl nabízen 20 % roční bezrizikový výnos, nýbrž velmi riziková spekulace. Nikomu však už nebylo řečeno, že se nejedná o pevnou úrokovou sazbu, ale o výnos z akciových „investic“, který je umocněn pákou. Možná, že by vyšší úroveň finanční gramotnosti pomohla řadě z „investorů“ ochránit svůj majetek a zhodnotit ho mnohem rozumnějším způsobem.

Co víme o akciovém trhu?

Akciový trh byl původně založen z čistě kapitalistických intencí, s cílem poskytnout podnikatelům, vynálezcům či vývojářům prostředky k získání potřebného investičního kapitálu k zajištění rozvoje či rozšíření podnikání. Zkrátka byly emitovány akcie, ty si koupili bankéři a další investoři a podniky investované peníze využily. Jakmile však začala společnost prosperovat a dosahovat zisku, vrátila peníze zpět majitelům akcií a ti je mohli použít k zajištění rozvoje dalších podniků.

V průběhu let však byla poslední část procesu zcela zapomenutá. Jak roky ubíhaly, makléři si rychle uvědomili, že dokážou snadno vydělat spoustu peněz na transakcích s akciemi. Stali se pouze prostředníky, kteří měli na starost zajištění toku kapitálu a vydělávali provizi za každou transakci.

Makléři si rychle uvědomili, že dokážou snadno vydělat spoustu peněz na transakcích s akciemi.

Jak můžeme vidět v současnosti, hra se už netočí hlavně kolem kapitálu a jednotlivých podniků, spíše jsme svědky toku peněz od jednoho investora k druhému, namísto od podniku k podniku. V tomto neřízeném toku hotovosti jsou investoři, kteří věří v 20% bezrizikové investice odsouzeni ke zkáze. Makléři a další zprostředkovatelé přitom vydělávají své provize i na takových osudech.

Podobně jako s ohněm musíte umět zacházet i s akciovým trhem. Pokud využíváte páku, akciový trh se podobá do značné míry kasinu. Jeden hráč (investor) může bohatnout na úkor dalších, pokud se však dlouhodobě hráči věnují spekulacím s pákovými obchody namísto regulérního investování, nakonec tratí všichni. A za vítěze, jak je zvykem, můžeme označit vždy kasino (makléře).

Volatilita trhů ve spojení s pákovými obchody je zabijákem vašich investic

Masivní pohyby akciových trhů oběma směry během roku jsou běžnější, než si myslíte. Navíc se zamyslete, pokud obchodujete s pákou 10, stačí vám pád akciového trhu o 10 %, aby vymazal vaše „investice“. Na trzích přitom dochází k nepředvídatelným pohybům bez zdánlivého varování.

Stojí za připomenutí několik málo pravd, které řada z investičních nadšenců ve své pošetilosti zapomíná a rovněž jsem je zmiňoval i ve svém investičním průvodci pro začátečníky:

  • Z krátkodobého hlediska nelze předvídat směr pohybu akciového trhu
  • Nelze dopředu odhadnout velikost pohybu akciového trhu
  • Není možné ani předpovědět, kdy se tržní pohyb zastaví
  • Chování akciového trhu může dávat smysl, ale také nemusí
  • Akciový trh má schopnost každého přimět čas od času chovat se pošetile

Co z toho všeho vyplývá? => NEPOKOUŠEJTE SE ČASOVAT AKCIOVÝ TRH

Hodnota indexu S&P 500 za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

V březnu vypadala situace na akciových trzích zoufale. Z maxima v půlce února se index S&P 500 propadl do 23. března o téměř 30 % (vzpomeňte si na všechny ty nešťastníky obchodující na páku). Nyní už situace nevypadá tak špatně, meziročně je zmiňovaný index pouze o 2-3 % níže. Co se stane dál, jde odhadnout těžko.

Nevíme, co přinese budoucnost a co je důležitější, nevíme to nikdy. Horší je, pokud si této nevědomosti nejsme ani vědomi.

Vystavíte-li své úspory neodhadnutelné volatilitě akciových trhů, z historie víme, že směrnice trendu trhu je kladná – vaše investice se bude z dlouhodobého hlediska zhodnocovat. Pokud tuto volatilitu navíc podpoříte obchodováním na páku s vidinou zázračného zisku, slibuji vám, že na to dřív nebo později dojedete.

#financnigramotnost #akcie #jakinvestovat #investovani #investice #howto #knowhow #pakoveobchody #spekulace

 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se