09.06.2020 3 minuty čtení

Jeff Bezos: „Tohoto zákazníka rád ztratím“. Co šéfovi Amazonu tak hnulo žlučí?

Zakladatel a CEO Amazonu Jeff Bezos se nebojí přijít o zákazníky, pokud jejich názory nejsou v souladu s jeho morálními hodnotami. Dokázal to, když na Instagramu v neděli sdílel naštvaný e-mail, který mu od jednoho takového zákazníka přišel.

E-mail, který Bezosovi poslal muž jménem Dave, kritizoval miliardáře Bezose za to, že podporuje hnutí Black Lives Matter, jež se snaží upozorňovat na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.

Bezose e-mail natolik pobouřil, že se rozhodl jej sdílet se všemi 2 miliony lidmi, kteří ho sledují na Instagramu, se slovy „to je ten druh zákazníka, kterého rád ztrácím.“ Sklidil za to vlnu podpory a tisíce komentářů ve stylu:

„Sbohem Dave.“

„Rád ke své zítřejší objednávce něco přidám, abych vám vynahradil ztrátu tohoto zákazníka.“

„Jak se jmenuje Dave příjmením? Rád bych ho pozdravil.“

Reakce Bezose vyvolala vlnu souhlasných reakcí

 

Nespokojený zákazník si v e-mailu nebral servítky

„Jsi absolutní kre*én. Očividně nejsi idiot, jinak bys neměl takový finanční úspěch, jaký máš. Zrovna jsem dělal objednávku u tvé firmy, když jsem zjistil, co jsi řekl na podporu Black Lives Matter. Příslib podpory takovým bezcenným nickám zničí tvou společnost. 

Bílé Americe už je z těhle sra*ek zle. Svou objednávku jsem zrušil a jsem si naprosto jistý, že nebudu jediný. Udrž si tenhle postoj a my budeme jenom sledovat pokles tvých zisků a smát se. Můj obchodní vztah s tebou je u konce. Jdi do pr*ele, kre*éne.

Dave XY“

To je celé znění nenávistného e-mailu, který Bezos obdržel. On i další představitelé Amazonu se nebáli hnutí Black Lives Matter v období nepokojů kvůli smrti George Floyda podporovat. V příspěvku ze 30. května Bezos napsal na svůj Instagram:

„Bolest a emoční trauma způsobené rasismem nebo násilím na černošské komunitě, kterého jsme svědky, má dalekosáhlé následky. “

Firma Amazon také přislíbila darování 10 milionů dolarů organizacím podporujícím spravedlnost a rovnoprávnost včetně NAACP a National Urban League.

Dave není jediný rasista, který od Amazonu odchází

Bezos na svém Instagramu mimo jiné poznamenal, že v poslední době obdržel e-mailem mnoho nepřekvapivých, ale otřesných reakcí.

„Takováto nenávist by se neměla skrývat. Je důležité na ni upozorňovat. Tohle je jen jeden příklad problému.“

V sobotu to nebylo poprvé, co se Bezos se svými sledujícími o nenávistný e-mail od zákazníka podělil. Před čtyřmi dny sdílel e-mail, ve kterém si mu jistá Macy stěžovala na Banner na stránkách Amazonu, který hlásal solidaritu s hnutím Black Lives Matter.

Banner na stránkách Amazonu

 

 

V reakci na e-mail zákaznici velmi pokorně a slušně napsal, že s ní nesouhlasí.

„Ne, Macy, nemohu s tebou souhlasit. ‚Na životech černochů záleží‘ neznamená, že na ostatních životech ne. Black lives matter řeší neodpovídající riziko, kterému černoši v našem soudním a právním systému čelí. Mám 20letého syna a nebojím se, že by ho jednoho dne mohli uškrtit při zatýkání. Není to něco, čeho bych se musel bát. Černošští rodiče nemohou říct to samé,“ za takový postoj Bezos i celý Amazon v očích milionů zákazníků stoupli.

#jeffbezos #amazon #blacklivesmatter #byznys #podnikani

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dave rozhodně nezvolil ideální formu diplomacie :D Nicméně nic není jednostranné. To co se děje v souvislosti s BLM je skoro až na hlavu. Jednak záleží na všech životech, ať už je člověk žlutý, bílý nebo modrý. Také doporučuji nesledovat jenom nějaký rádoby morální hajp, ale podívat se na zajímavé statistiky úřadů USA, tam se totiž ukrývá skutečná pravda. Dle mého názoru Jeff Bezos stejně jako XY dalších slavných lidí si na tom slušně honí PR :D
  +3
  • Vašku na tom taky určitě něco bude ;-) ..máš nějaké odkaz? Samotného mě to zajímá, ale jsem líný hledat... :-D
   +1
  • Můžeš mrknout tady na tyto odkazy, https://www.census.gov/quickfacts/fact/table/US/PST045219 , https://datausa.io/profile/soc/police-officers#demographics , https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2018/crime-in-the-u.s.-2018/tables/expanded-homicide-data-table-6.xls , https://www.ojjdp.gov/ojstatbb/crime/ucr.asp?table_in=2&selYrs=2018&rdoGroups=1&rdoData=r , https://mappingpoliceviolence.org/nationaltrends Je to spousta statistik, takže se v tom člověk musí trochu zorientovat, ale jak se říká statistika nikdy nelže :D popřípadě můžeš mrknout i na tohle video, kde o tom souhrně mluví a kde také čerpali z výše umístěných odkazů a svých zkušeností (video zde: https://www.youtube.com/watch?v=OjABBuFnsgw ) Nicméně i tak doporučuji projít si samotné statistiky i mimo video :D
   +3
 • Chápu, že to je hodně mediálně exponované téma, ale divím se, že se sám Bezos, podobnými maily zabývá..
  +1