08.06.2020 3 minuty čtení

Elon Musk: „CEO Tesly jsem opravdu být nechtěl.“ Jak se to tedy stalo?

Elon Musk je ikonou a dolarovým miliardářem, za což Tesle z velké části vděčí. Tržní kapitalizace společnosti poprvé 22. února 2020 dosáhla 100 miliard dolarů. Proč na počátku veleúspěšné společnosti Musk nechtěl být jejím šéfem?

„Na začátku jsem ale opravdu nechtěl být CEO Tesly.“ 

– Musk v podcastu Third Row Tesla 1. ledna 2020.

Musk měl totiž velmi odlišnou představu o tom, jak bude nakládat se svým časem. V roce 2003 tenkrát 32letý Elon Musk (který se  díky dvěma úspěšným start-upům, které prodal, stal dolarovým milionářem) chtěl vyrábět čistě elektrické sportovní vozy. Inspirovala ho k tomu projížďka v elektrickém autě Tzero.

„[První model Tzero] doslova neměl dveře nebo střechu, žádné airbagy nebo klimatizaci. Nebyl ani bezpečný ani spolehlivý,“ řekl v lednovém dílu podcastu.

Podle Muska neměla společnost, která Tzero vyrobila (AC Propulsion) vůbec v plánu Tzero někdy uvést na trh. On měl ale silné tušení, že by to mohlo fungovat. Proto se zeptal zakladatele společnosti Alana Cocconni a CEO Toma Gage, jestli by mohl Tzero prodávat. Souhlasili.

Jedním zadkem na dvou židlích

Jediným problémem s tehdejším založením společnosti vyrábějící elektroauta byl fakt, že teprve před rokem Musk založil SpaceX a nechtěl si toho naložit moc. Ve SpaceX podle vlastních slov už tenkrát pracoval 80 hodin týdně a chtěl se vyhnout tomu, aby v práci týdně strávil hodin 160. Doufal, že se mu podaří práci v Tesle z velké části delegovat a že v ní nebude muset dělat CEO.

„Nemyslel jsem si, že to bude snadné, ale myslel jsem si, že bych mohl pro práci [v Tesle] vyhradit 20-30 hodin týdně a pracovat jen na produktech a ostatní by mohli dělat zbytek. Ostatní věci mě stejně nebavily.“

Musk vzápětí dodává, že tento plán nefungoval. Společnost Tesla Motors měla 5 spoluzakladatelů a tak bylo okolo jmenování CEO mnoho povyku.

„Přinutili mě, abych vybral, kdo se stane CEO, protože já jsem to opravdu být nechtěl. Snažil jsem se, aby fungovala moje společnost s vesmírnými raketami.“

Velká investice jej přiměla změnit názor

Když jeho favorit Wright z Tesly v roce 2004 odešel, následovali po něm další tři ředitelé, kteří povětšinou odešli nebo byli vyhozeni ne zcela v dobrém. Poté, co se v roce 2008 Musk rozhodl, že do firmy investuje další spoustu peněz, konečně zaujal roli sám.

Podle něj bylo příliš obtížné najít kvalifikovaného generálního ředitele vzhledem k tomu, že Tesla není jen obyčejná automobilka a má firemní kulturu start-upu. 

Asi vás nepřekvapí, že úspěch Tesly má co dělat s Muskovým obrovským nasazením, kterému se původně chtěl vyhnout. V roce 2018 řekl v rozhovoru na CBC, že v období, kdy měl Model 3 problémy s produkcí, pracoval 120 hodin týdně.

„Tesla byla společnost, u které ses opravdu snažil, abys nebyl jejím CEO,“ řekl v podcastu jeho bratr Kimbal Musk.

„Ano. Určitě to bude misinterpretováno, jako že Teslu nemám rád což není pravda. Je to jen tak, že jsem se snažil nezešílet,“ doplnil ho Musk.

#elonmusk #musk #tesla #spacex #byznys #podnikani 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky