„Na začátku jsem ale opravdu nechtěl být CEO Tesly.“
– Musk v podcastu Third Row Tesla 1. ledna 2020.
Musk měl totiž velmi odlišnou představu o tom, jak bude nakládat se svým časem. V roce 2003 tenkrát 32letý Elon Musk (který se díky dvěma úspěšným start-upům, které prodal, stal dolarovým milionářem) chtěl vyrábět čistě elektrické sportovní vozy. Inspirovala ho k tomu projížďka v elektrickém autě Tzero.
„[První model Tzero] doslova neměl dveře nebo střechu, žádné airbagy nebo klimatizaci. Nebyl ani bezpečný ani spolehlivý,“ řekl v lednovém dílu podcastu.
Podle Muska neměla společnost, která Tzero vyrobila (AC Propulsion) vůbec v plánu Tzero někdy uvést na trh. On měl ale silné tušení, že by to mohlo fungovat. Proto se zeptal zakladatele společnosti Alana Cocconni a CEO Toma Gage, jestli by mohl Tzero prodávat. Souhlasili.
Jedním zadkem na dvou židlích
Jediným problémem s tehdejším založením společnosti vyrábějící elektroauta byl fakt, že teprve před rokem Musk založil SpaceX a nechtěl si toho naložit moc. Ve SpaceX podle vlastních slov už tenkrát pracoval 80 hodin týdně a chtěl se vyhnout tomu, aby v práci týdně strávil hodin 160. Doufal, že se mu podaří práci v Tesle z velké části delegovat a že v ní nebude muset dělat CEO.
„Nemyslel jsem si, že to bude snadné, ale myslel jsem si, že bych mohl pro práci [v Tesle] vyhradit 20-30 hodin týdně a pracovat jen na produktech a ostatní by mohli dělat zbytek. Ostatní věci mě stejně nebavily.“
Musk vzápětí dodává, že tento plán nefungoval. Společnost Tesla Motors měla 5 spoluzakladatelů a tak bylo okolo jmenování CEO mnoho povyku.
„Přinutili mě, abych vybral, kdo se stane CEO, protože já jsem to opravdu být nechtěl. Snažil jsem se, aby fungovala moje společnost s vesmírnými raketami.“
Velká investice jej přiměla změnit názor
Když jeho favorit Wright z Tesly v roce 2004 odešel, následovali po něm další tři ředitelé, kteří povětšinou odešli nebo byli vyhozeni ne zcela v dobrém. Poté, co se v roce 2008 Musk rozhodl, že do firmy investuje další spoustu peněz, konečně zaujal roli sám.
Podle něj bylo příliš obtížné najít kvalifikovaného generálního ředitele vzhledem k tomu, že Tesla není jen obyčejná automobilka a má firemní kulturu start-upu.
Asi vás nepřekvapí, že úspěch Tesly má co dělat s Muskovým obrovským nasazením, kterému se původně chtěl vyhnout. V roce 2018 řekl v rozhovoru na CBC, že v období, kdy měl Model 3 problémy s produkcí, pracoval 120 hodin týdně.
„Tesla byla společnost, u které ses opravdu snažil, abys nebyl jejím CEO,“ řekl v podcastu jeho bratr Kimbal Musk.
„Ano. Určitě to bude misinterpretováno, jako že Teslu nemám rád což není pravda. Je to jen tak, že jsem se snažil nezešílet,“ doplnil ho Musk.