Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
07.06.2020 5 minut čtení

Gates posílá dalších 1,6 mld. $ na vakcínu proti COVID-19: "Svět nyní potřebuje víc než jen průlomovou vědu"

Bill Gates na své podpoře vzniku vakcíny proti nemoci COVID-19 nešetří. Jeho nadace darovala ve čtvrtek na její vývoj dalších 1,6 miliardy dolarů. Dle Gatese nyní souboj s koronavirem není jenom o vědcích a vědě jako takové.

Peníze Gatesovy nadace míří do Global Alliance for Vaccines and Immunization (Gavi), která již od různých vlád a jiných nadací vybrala zhruba 7,4 miliardy dolarů.

Tyto peníze však nejsou určeny na vědecký výzkum spojený se snahou objevit efektivní vakcínu proti COVID-19. Gates má zřejmě za to, že vědci již získali dostatek podpory a obrátil svou pozornost spíš k následné výrobě a zásobování vakcínou, na kterou nyní čeká celý svět.

Není to poprvé během pandemie, kdy se Gates rozhodl nalít miliardy dolarů spíš do případné výroby než do výzkumu vakcíny. Už na začátku dubna oznámil, že jeho Nadace Billa a Melindy Gatesových vybuduje 7 výrobních podniků pro masovou produkci vakcín. Proč sedm? Tehdy existovalo celkem 7 nadějných vědeckých projektů, které mohly přijít s efektivní vakcínou. Jelikož však "vítěz" není znám, Gates chce být připraven na kteroukoliv variantu.

"I když nakonec budeme vyrábět nanejvýš dvě vakcíny, zafinancujeme postavení závodů pro všech sedm, abychom pak neztráceli čas tím, že se budeme ptát 'Dobře, která z těch vakcín funguje?' a až pak začali s budováním její masové výroby," řekl tehdy Gates a dodal: 

"Na vybudování výrobních závodů pro vakcíny, které nakonec nepoužijeme, protože jiná bude lepší, ztratíme pár miliard dolarů. Ale pár miliard v takové situaci, v které se nacházíme.... když ekonomicky ztrácíme biliony dolarů, rozhodně to za to stojí... Naše brzká investice v budoucnu pomůže vše urychlit."

Jeho poslední čtvrteční dar má velmi podobný cíl - více méně ignoruje vědecké úsilí, na nějž se nyní upírá zrak všech, a věnuje se spíš tomu, co budeme dělat ve chvíli, kdy vakcína bude existovat a bude připravena začít zachraňovat životy:

"Abychom definitivně porazili pandemii COVID-19, svět potřebuje víc než jen průlomovou vědu. Potřebujeme průlomovou velkorysost," 

píše se v tiskové zprávě Gatesovy Nadace k tomuto poslednímu finančnímu daru. "Jakmile budou vakcíny proti COVID-19 připraveny, tyto peníze a s nimi spojená globální koordinace zajistí, že se k ní lidé na celém světě budou moci dostat."

Organizace Gavi vznikla v roce 2000 a má s Nadací Gatesových navázanou dlouhodobou spolupráci. Může za to především fakt, že jejím hlavním posláním je vyvíjet a distribuovat vakcíny do nejchudších zemí světa, aby zde pomohla v boji proti nemocem, jako jsou HIV/AIDS či dětská obrna.

Gates financuje nákup a dovoz vakcín pro chudé

Těchto 1,6 miliardy dolarů by mělo zajistit výrobu a distribuci vakcín proti COVID-19 pro ty nejchudší na dalších pět let. Mimoto Gates skrz svou Nadaci Gavi poskytl již dříve dalších 100 milionů dolarů. Ty má organizace využít k tomu, aby hned, jak to bude možné, nakoupila vakcíny proti COVID-19 a dostala je do rozvojových zemí.

"Aktuálně máme miliardy lidí zavřených doma, protože nemáme účinnou vakcínu pro léčbu COVID-19, a devastující dopad této nemoci by pro nás měl být důrazným budíčkem, který nám připomene, jak zranitelní jsme vůči nemocem," 

řekl Gates minulý týden novinářům během online hovoru.

 

Vyjádřil rovněž "zklamání" nad rozhodnutím prezidenta Trumpa přestat jakkoliv podporovat Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Dle Gatese by Spojené státy měly zůstat členem WHO a pokračovat v dosavadní podpoře této organizace: "Měli bychom táhnout za jeden provaz, protože nás v budoucnu čekají další pandemie."

Gatesovy obavy z možného rozpadu jednotné mezinárodní snahy o ochranu zdraví všech lidí na světě je rozhodně opodstatněný. OSN a Červený kříž nedávno varovaly před tím, že bychom se již brzy v praxi mohli setkat s něčím, co nazývají "vakcínový nacionalismus".

Stručně řečeno půjde o to, že první země, která vytvoří efektivní vakcínu proti COVID-19, bude mít před ostatními masivní výhodu, neboť jí to umožní jako první v plném rozsahu obnovit svou ekonomiku a dostat svou populaci i své společnosti do výhodnější pozice ve srovnání se zbytkem světa.

Společně s tím vzniká riziko, že taková země nemusí mít chuť zásobovat svou vakcínou některé konkrétní jiné země, aby před nimi měla v post-pandemickém světě náskok a větší šanci dosáhnout svých zájmů. 

Plus zde samozřejmě hrozí riziko toho, že zatímco bohaté, vyspělé země budou mít dostatek vakcín, farmaceutické společnosti si dvakrát rozmyslí, zda nejdříve pokrýt poptávku platících zákazníků, nebo své vakcíny zdarma rozdávat do chudých částí světa.

Právě zde by měly nastoupit peníze darované Gatesem a dalšími, aby bylo zajištěno, že vakcíny nebudou po dlouhou dobu dostupné jen vybraným částem světa či vybraným lidem.

#gates #covid19 #filantropie #vakcina #veda #vyroba #distribuce #who #vakcinovynacionalismus #gavi

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
3 minuty