Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se

Dvě farmaceutické společnosti, které jsou trhem extrémně podceněné – je správný čas pro nákup?

Nákup akcií společností obchodovaných pod účetní hodnotou může investorům přinést velmi značné zhodnocení. Co teprve, když se jedná o momentálně velmi exponované odvětví farmacie. Taková investice musí být terno, nebo snad ne?

Akcie obchodované pod jejich čistou účetní hodnotou často představují významné investiční příležitosti. Tyto akcie velmi pozitivně reagují i na sebemenší dobré zprávy, pokud se nejedná vyloženě o odpad těsně před krachem.

Účetní hodnota společnosti je zjednodušeně součet všech aktiv společnosti, od kterých odečtete závazky. Pokud se obchoduje akcie pod účetní hodnotou, znamená to, že kdyby společnost prodala veškerý svůj majetek, poplatila dluhy a zbytek hotovosti se vyplatil investorům, za každou akcii by obdrželi vyšší částku, než je aktuální hodnota akcie.

Nákup akcií s cenou pod jejich účetní hodnotou s oblibou využíval guru hodnotového investování Benjamin Graham. Získal si řadu následovníků, nejznámějším je samozřejmě Warren Buffett, inspirovat se však nechal i například Seth Klarman, CEO a portfolio manažer hedgeového fondu Baupost Group. Ačkoliv v posledních letech růst akciových trhů možnosti využití této strategie značně omezil, události posledních měsíců opět cenu řady akcií výrazně srazily.

„Definujeme hodnotové investování jako nákup dolaru za 50 centů.“ – Seth Klarman

Pojďme se podívat na dvě farmaceutické akcie, které víceméně splňují definici hodnotového investování Setha Klarmana.

Teva – přední světový výrobce generických léčiv

S tržní kapitalizací 13,47 miliardy dolarů a vlastním kapitálem 14,59 miliardy se akcie Teva obchodují za přibližně 90 % účetní hodnoty firmy. Pokud přemýšlíte o tom, proč se jeden z největších amerických výrobců léčiv obchoduje pod účetní hodnotou, dostane se vám hned 2 odpovědí. 

V prvé řadě v USA schvalují rok od roku stále vyšší počet generických léků, v loňském roce to bylo 1 171 léků, což je nejvyšší hodnota v historii. Čím více generických léčiv trh produkuje, tím těžší je pro Tevu získávat dostatečné marže.

Zadruhé je výrobce léčiv obviňován společně s dalšími zástupci farmaceutického průmyslu z porušování Shermanova antimonopolního zákona, neboť došlo na trhu k hromadnému zdražení generických léčiv od roku 2010 o více než 1 000 %.

I když společnost čelí mnoha příkořím, skutečnost že se akcie obchodují pod jejich účetní hodnotou je trochu přehnaná.

I přes zvyšující se konkurenci se společnosti hospodářsky poměrně daří a v první čtvrtletí zvýšila meziročně své tržby o 5 % na 4,357 miliardy dolarů. Kromě toho pak představuje severoamerický trh, kde se Teva setkává s nejvíce bouřlivými reakcemi na svou činnost, pouze necelou polovinu tržeb. Druhou polovinu generuje zbytek světa, kde tržby rostou dynamičtěji než na domácím trhu.

Možná ještě důležitější pak je, že Sanofi, které bylo obžalované antimonopolním úřadem podobně jako Teva, ze soudní pře vyšlo poměrně v pohodě s pokutou „pouhých“ 195 milionů dolarů. Jedná se pouze o zlomek z celkových tržeb farmaceutické společnosti a představuje pro Tevu příznivý precedens.

Vývoj ceny akcií Teva za posledních 5 let

 

Zdroj: finance.yahoo.com

Mallinckrodt – možná nejkontroverznější jméno ve farmacii

Společnost s tržní kapitalizací 280 milionů dolarů a čistou účetní hodnotou 1,9 miliardy! To znamená, že za každý investovaný dolar do akcie, získáte 6dolarový podíl na čistých aktivech společnosti.

Mallinckrodt je pravděpodobně největší anomálií ve zdravotnickém sektoru. Tržní kapitalizace výrobce léčiv je tak nízká, že se momentálně obchoduje hluboko pod zůstatkem hotovosti na účtech společnosti, který se rovná 808 milionům dolarů. V čem je tedy háček?

Převážná většina příjmů společnosti závisí na léku H.P. Acthar Gel, léku proti záchvatům, který je schválen pro užití v USA. Proč je společnost tak kontroverzní? Využila absence jakýchkoliv omezení cen a doslova vyděračskou taktikou zdražila svůj lék ze 40 dolarů v roce 2001 až na více než 38 tisíc! dolarů v roce minulém. Tedy zdražení téměř o 100 000 %.

Vládním agenturám nějaký čas trvalo, než odhalily triky této farmaceutické společnosti a v letošním roce podali na Mallinckrodt za jeho jednání žalobu. V případě prokázání viny, může čelit společnost pořádně mastné pokutě. I přes žalobu firma nadále pokračovala v prodeji zmiňovaného léku a v prvním čtvrtletí ho prodala za téměř 170 milionů dolarů.

Aby toho nebylo málo, další dva léky výrobce ztratí svou exkluzivitu na trhu nástupem generické konkurence, přičemž se jedná o trh ve výši přibližně 464 milionů dolarů ročně.

Na konci tunelu však svítá. V současné době Mallinckrodt předkládá americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv ke schválení umělou „regenerační pokožku“ pro pacienty s těžkými popáleninami. Cena jeho akcií je navíc tak nízká, (méně než 1/6 účetní hodnoty), že těžko budete moci najít investiční příležitost s větším bezpečnostním polštářem.

Vývoj ceny akcií Mallinckrodt za posledních 5 let

Zdroj: finance.yahoo.com

Investovat či nikoliv?

Teva by ještě letos měla na trh vyjít se dvěma novými léky na léčbu migrény, které by měly odhadem přinést tržby v minimální výši 900 milionů dolarů. V kombinaci se skutečností, že se obchoduje pod hodnotou čistých aktiv, může velmi snadno představovat akcii, která může investorům zajistit zajímavý zisk.

Zda investovat do Mallinckrodtu je pak velmi rozporuplnou volbou a do jisté míry závisí na vašem postoji k riziku. Jste-li ochotni část vašeho kapitálu vyhradit na spekulativní investice, pak by mohla být právě extrémně nízká cena společnosti slušným předpokladem pro budoucí růst.

Nikoho bych nechtěl pobízet k investování do společností bez hlubšího průzkumu, firmy s extrémně nízkou cenou a potenciálem pro růst tržeb však mohou být dobrou příležitostí k zisku, ačkoliv se jim v posledních letech příliš nedařilo.

Pokud máte strach ze „stock pickingu“ pak můžete využít i alternativních cest k investování volných finančních prostředků. Jednou z takových strategií může být například pravidelné investování menší fixní měsíční částky.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #investicnitipy #knowhow

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se