V nedávném rozhovoru pro indický byznysový a finanční zpravodajský server Economic Times India měl Damodaran vzkaz pro všechny, kteří věří ve staré dobré hodnotové investování.
Ekonomické okénko – co je to hodnotové investování
Hodnotové investování usiluje na základě veškerých dostupných informací o to, stanovit teoretickou hodnotu akcie, porovnat ji s aktuální tržní hodnotou, určit, jestli je akcie podhodnocena nebo nadhodnocena a v závislosti na tom ji koupit nebo prodat. Hodnotoví investoři zpravidla nakupují jen akcie, které jsou podle nich na trhu podhodnoceny. Určují to na základě tzv. fundamentální analýzy.
Potom tu máme ještě růstové investování, což je investování do akcií, které podle současných analýz nevydělávají (nevyplácejí dividendy a nedosahují zisku), ale které mají do budoucna vysoký růstový potenciál. Hitem se růstové investování stalo koncem 90. let, kdy investoři spoléhali na vysoký růst cen akcií technologických firem, ke kterému bohužel ale nedošlo.
Podle Damodarana jde o zastaralou strategii
Profesor New York University Damodaran si myslí, že investoři, kteří věří hodnotovému investování, se zasekli ve 20. století. Podle něj je hodnotové i růstové investování jen velmi línou kategorizací investování. Lidé nakupují akcie s nízkým PE ratiem [poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii], price/book value [vyjadřuje hodnotu aktiv společnosti po odečtení veškerých pasiv] a účetní hodnotou a říkají tomu hodnotové investování. To je podle něj zkratka.
„Tento zastaralý styl prohrál koncem minulého desetiletí.“
Damodaran v rozhovoru kritizoval to, že hodnotoví investoři posledních 10 let tvrdili, že musíme počkat. Počkat si na krizi, během které se hodnotové investování opět rozjede.
Hodnotové investování nefunguje ani v krizi
„Teď máte příležitost. Je krize. Tak jsem se podíval na čísla, možná, že mají pravdu, možná, že se teď hodnotové investování vyplatí. Ale pak jsem zjistil, že je krize a že je to ještě horší. Akcie s nízkým P/E ratiem a vysokými dividendy utrpěly nejvíce. Takže pokud jste hodnotový investor, přišel jste o poslední náboj a měl by to pro vás být budíček. Nevím, co s nimi bude, protože se zasekli v metrikách, které už nefungují.“
Damodaran si myslí, že by se investor neměl přesvědčovat o tom, že má pravdu a zbytek světa se mýlí. „Myslím, že účetní hodnota akcií úplně ztratila svůj význam. Hodnotové investování není jenom o nákupu akcií s nízkým PE ratiem a price/book value. Já vnímám oceňování jako dovednost. Krize COVID-19 mne učinila ještě pokornějším. Je toho tolik, co se musíme naučit.“
Podle Damodarana jde o povrchní strategii
„Myslím, že problém s hodnotovým investováním a růstovým investováním není soustředění se na hodnotu a růst, ale že se ve skutečnosti nesoustředí ani na jedno. Soustředí se na tyhle metriky, které jsou ovšem zkratky. Tyhle metriky jsou líné a součástí příčiny toho, proč obě dvě tyto skupiny investorů přišly ve fondech o X peněz. Pamatujte si, že to, co děláte, je mechanické. A stroje jsou v dělání mechanických věcí mnohem lepší než vy.“
Když se ho reportér ptal na budoucnost roku 2020, Damodaran odpověděl, že podle něj bude letošek děsným rokem. „Každopádně, otázkou je, co se stane po roce 2020. Ze 100 % následků COVIDU se nemůžeme zotavit. Povirová ekonomika bude jiná než ta před virem,“ řekl v rozhovoru Damodaran a dodal, že dluhy zatížené a mladé společnosti jsou nejohroženější.
Potřebujeme příběhy, ne čísla
Guru oceňování nedávno vydal knihu Narrative and Numbers, ve které tvrdí, že tento rok budeme potřebovat příběhy, ne čísla, abychom opravdu dokázali vyčíslit hodnotu firem.
Tuto tezi potvrdil později i v rozhovoru pro Forbes India, ve kterém řekl:
„Stupeň nejistoty se postupem času mění. Co máme teď, je makro-nejistota, která je opravdu znepokojující. Ve většině případů se lidé skrývají za čísly nebo predikcemi, jako by to byla fakta. Každé číslo, které projektujete do budoucnosti, je jen odhad, nejistota. U některých společností si můžeme být jistější než u jiných, ale tvrdit, že si nikdy nejste ničím nejistý, mi nedává žádný smysl.“
Podle Damodarana totiž virus očividně ovlivnil způsob, jakým firmy fungují a některé služby se kvůli tomu dostanou do permanentních ztrát.
„Hotely, letecká doprava, globální cestovní průmysl ztratily příjmy. Start-upy, které začínají v krizi, budou spolykány velkými rybami.“
Tato krize také podle Damodarana ublížila společnostem s fixními náklady jako například Tata Motors (indická multinárodní společnost vyrábějící automobily). Na druhou stranu podpořila velké hráče, mezi které patří například Amazon.
„Lidé zapomínají na to, jak blízko byl Amazon krachu, než se zotavil,“ připomněl v rozhovoru Damodaran, aby ilustroval, že na finančním a akciovém trhu si nikdy nemůžeme být vývojem jistí.
#damodaran #aswathdamodaran #akcie #hodnotoveinvestovani #rustoveinvestovani #investovani #investice #hodnota #odbornik #rady #tipy