30.05.2020 5 minut čtení

Problémy se zlozvyky po ránu? Jakým ranním návykům se vyhýbají úspěšní lídři

7 ranních návyků, které mají negativní účinek na vaši výkonnost. Pokud se jim vyvarujete, posunete vlastní produktivitu na zcela novou úroveň!

Téma ranní rutiny úspěšných podnikatelů se neustále opakuje. Často se píše o ranních rituálech a o tom, jaké návyky by si měl každý člověk osvojit, aby vstal z postele pravou nohou a udržel svou denní produktivitu ve vyšších otáčkách. Co si ale popovídat o činnostech, které byste po ránu dělat neměli, pokud chcete den odstartovat správně?

Následující návyky byste se měli snažit minimalizovat a časem ideálně odstranit. Co zásadně úspěšní lidé po ránu nedělají? Mám pro vás hned 7 příkladů zabijáků produktivity.

1. Odkládání budíku

Jednou z věcí, kterou u úspěšných lidí po ránu neuvidíte, je odkládání budíku. Určitě to znáte, ráno vás vytrhne z příjemného snění nepříjemný zvuk vašeho mobilního telefonu a vy se necháte zlákat tlačítkem posunout o 5 minut. Jak často se ale stane, že zůstane u pouhých pěti minut?

Stisknutím tlačítka pro odložení je v podstatě porušení slibu, který si sami sobě večer dáváte. Úspěšní lidé vědí, že dodržování slibů, zejména těch sami sobě, je klíčovým faktorem pro dosažení šťastného a plnohodnotného života.

2. Vezmete hned do ruky telefon

Jasné myšlení, koncentrace a plánování dělají rozdíl mezi slibným začátkem dne a ranním chaosem zaplněným rozptýlením. Proto je nejlepší strategií mobil po ránu vůbec nebrat do ruky.

Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete po probuzení udělat, je kontrola emailu, textových zpráv a notifikací na sociálních sítích. Tyto aktivity by měly mít přesně vyhrazený čas v průběhu dopoledne, potom co provedete svou ranní rutinu a stanovíte si s čistou hlavou denní priority.

3. Začínáte den bez plánu

Naplánování denního programu a vytvoření konkrétního to-do listu je pro podnikatele (a nejenom ty) naprosto klíčové. Vždy je důležité si hned ráno udělat jasno, jaké úkoly, schůzky a cíle vás čekají po celý následující pracovní den.

Je pravda, že pokud podnikáte, tak se může stát během dne cokoliv, pokud si však den naplánujete a ponecháte dostatek prostoru pro případná „kdyby“ dostane se vám po ránu klidu a přívalu pozitivní energie. Kromě toho si ušetříte spoustu stresu v následujících hodinách. Platí jednoduché pravidlo – pokud si den dobře nenaplánujete, nevykonáte toho během dne tolik, kolik byste s konkrétním plánem činností mohli.

4. Vyhnete se cvičení

Jednou z nejčastějších věcí, na kterou úspěšní lidé po ránu nezapomínají je určitá forma fyzické aktivity. Pravidelný ranní rituál v podobě cvičení má za následek nejenom zlepšení fyzické a psychické kondice, vyplavené endorfiny vám navíc dodají pořádnou porci energie hned do startu dne.

Dodržování ranní fyzické aktivity navíc vyžaduje přísnou disciplínu, tutéž vlastnost, která vám může pomoci stát se disciplinovanějším, tudíž výkonnějším i ve vašem profesním životě.

5. Plánování pracovních hovorů

Pokud čas pracovního hovoru neovlivňuje významný časový posun, pak se úspěšní lidé nepouštějí v ranních hodinách ani do telefonátů. Raději si po ránu dobře rozmyslí, kde je bude během dne nejvíce třeba. Rozdělí si hlavní priority a do následných mezer si dopředu domluví i pracovní telefonáty.

6. Začínáte s prioritami někoho jiného

Nikdy nedosáhnete svých cílů, pokud se necháte vtáhnou do práce na prioritách někoho jiného.

Úspěšní podnikatelé přesně vědí, kam směřují a na co se mají po ránu zaměřit jako první. Neztrácejí drahocenný čas na startu dne otevíráním emailu a zpracováváním úkolů jiných lidí.

7. Probuzení s myšlenkou na předchozí den

Každé ráno je start nového dne s příležitostí vykonat něco velkého. Pokud se probouzíte s tím, že jste včera něco nestihli, bude vás to brzdit při dosahování dnešních cílů.

Kromě toho, že vám starosti z minulosti nedovolí soustředit se na úkoly, které leží před vámi, také negativně ovlivňují vaše spací návyky. Vstávejte s čistou myslí s očekáváním, co přinese nový den, než abyste se utápěli v minulosti. Změnit můžete pouze co bude, nikoliv, co bylo.

Slovo závěrem

Právě jste se seznámili se 7 návyky, kterým je nejlepší se po ránu vyhnout. Jak jste na tom vy? Máte také naučenou nějakou ranní rutinu? Jakmile jsem si o negativních ranních návycích přečetl, zjistil jsem, že je u mě hodně prostoru ke zlepšení. Doufám, že na tom budete o něco lépe než já. Co se snažím zmíněným negativním zvykům alespoň částečně vyhýbat, jsem schopný toho každý den vykonat o něco víc než předtím.

#osobnirozvoj #navyk #lifehack #uspech #progres #efektivita

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Když si na něco (také pozitivního) zvyknu, je těžké toho nechat. (běh, cvičení po ránu, otužování....). Negativní tady psát nebudu, tolik místa tu není :-)
  0
  • je super mít pozitivní ranní návyky. Jak píše James Clear v atomových návicích, pozitivní návyky se postupně nabalují jako sněhová koule (princip složeného úročení), problém je, že totéž platí i pro ty negativní...
   0
 • Amen!
  0