4 minuty čtení

Expert prozrazuje, jaká je podle něj nejlepší investiční strategie do nepohody

Nejlepší investiční strategie pro období recese předkládá Jim Chappelow, který má v oblasti zkoumání a předvídání ekonomiky 13 let praxe. Finance a ekonomiku mimo jiné učil na Southern New Hampshire University. Tady jsou jeho nejlepší rady.

Podle Chappelowa je sice pravda, že musí být investoři během recese obezřetní, ale neměli by přestat vyhledávat příležitosti k nakoupení kvalitních aktiv za výprodejové ceny. 

„Je to těžké prostředí, ale zároveň se protíná s nejlepšími příležitostmi,“ píše Chappelow ve svém článku na Investopedii. V recesi jsou nejhorší aktiva ta zadlužená, cyklická a spekulativní. Společnosti, které mezi ně patří, jsou pro investory velmi riskantní, protože není vyloučené, že by mohly zkrachovat.

Naopak investoři, kteří chtějí recesi přečkat a v nejlepším případě na ní ještě něco vydělat, by měli investovat do kvalitních společností s nízkými dluhy, silnými rozvahami, dobrým cash flow a především v odvětvích, kterým se historicky v hospodářsky obtížných časech dařilo.

Jaké akcie si během recese vedou dobře?

Podle Chappelowa je sice lákavé proplout recesí bez akcií, ale investoři, kteří to dělají, se ochuzují o obrovské příležitosti. Během ekonomických krizí totiž zpravidla existují akcie, které si vedou dobře.

 „Investoři by měli zvážit vytvoření strategie založené na anticyklických akciích společností se silnými rozvahami v odvětvích odolných vůči recesi,“ píše.

Silná rozvaha

Dobrá investiční strategie během recese je hledat společnosti, které mají silnou rozvahu a stálý byznys model, které odolají ekonomickým výkyvům. Jaké to jsou? Základní služby a spotřební zboží – obranné akcie. Patří mezi ně zdravotnictví, potravinářství nebo energetika. Tyto obory lidé potřebují i v recesi a možná ještě více. Při ochlazení trhu se tedy jejich pozice pravděpodobně nezhorší.

Bývají k omezení zdrojů méně náchylné a lépe zvládají případné dluhy, které mají. To, jestli má společnost vysoké nebo nízké dluhy a jestli vydělává, můžete zjistit, když se podíváte na její finanční zprávy. Všechny tyto faktory byste podle Chappelowa měli před investicí zvážit.

Anticyklická odvětví

Společnosti operující v těchto odvětvích nejsou na každém rohu – jde totiž o firmy, které vydělávají ve vzniku a projevu recese. Zvyšují se jim tržby i zisky. Dochází k odlivu poptávky po statcích v cyklických odvětvích, tedy odvětvích, kterým se vede dobře, když ekonomika roste. Chapellow mezi ně řadí například obchody s jídlem, diskontní prodejny, výrobce střelných zbraní a střeliva, výrobce alkoholu nebo pohřební služby. 

Kromě toho bychom mezi ně mohli řadit například společnosti v sektoru pojišťovnictví – poptávka po pojištění se může v období hospodářské recese zvyšovat, protože se lidé snaží omezovat podstupované riziko.

Jakým investicím se v recesi vyhnout

Stejně důležité jako vědět do čeho investovat, je mít jasno v tom, do čeho určitě neinvestovat. Chappelow určitě radí vyhnout se:

  • Zadluženým společnostem,
  • cyklickým akciím (jejichž výsledky hospodaření kolísají v závislosti na vývoji hospodářského cyklu ekonomiky, patří sem např. luxusní zboží a služby),
  • spekulativním akciím (ty rostou díky optimismu držitelů, kterého v recesi není zrovna přehršel).

Investování během zotavování ekonomiky

Když se ekonomika dostává z recese, investoři by své strategie měli opět přizpůsobit. Toto období Chappelow charakterizuje jako období snižování úrokových sazeb a zvyšování růstu.

„Investice do rizikových, zadlužených, cyklických a spekulativních společností profitují z pákového efektu a příznivých finančních podmínek, které tuto fázi ekonomiky charakterizují.“

Nejlépe si při návratu ekonomiky vedou rizikové společnosti, které přežily recesi. Anticyklické společnosti naopak ztrácí na hodnotě. Investoři by své finance měli přesměrovat do aktiv, která jsou více orientovaná na zisk. 

#rady #tipy #investice #investovani #krize #krize2020 #recese #investor #akcie 

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.