Ze statistik oblíbených brokerů, kteří se zaměřují na menší investory, je zřejmé, že doslova masy lidí začaly obchodovat s akciemi. Takzvaní retailoví investoři, kteří většinou nemají moc velké zkušenosti s akciovým trhem, chtějí využít poklesů na burzách a rychle zbohatnout.
Data amerického brokera Robinhood dokládají, jak se navýšil počet akciových pozic retailových investorů po propuknutí pandemie koronaviru (viz graf 1). Statistiky společnosti Google zas prozradily, že v rámci pandemie koronaviru se ve Spojených státech čtyřikrát zvýšila četnost vyhledávání sousloví „koupit akcie“.
Paradoxní je, že nezkušení investoři nakupují akcie od věhlasných investorů, jako je Warren Buffett. Když například společnost Berkshire Hathaway prodala ze svého portfolia americké aerolinky, nakoupili je retailoví investoři. To lze doložit na akciích American Airlines, které se při pádu ceny na minimum dostaly z několika tisíc portfolií do 540 tisíc portfolií brokera Robinhood (viz graf 2).
Nezkušení investoři si často myslí, že udělají dobrý obchod, když nakoupí akcie za nízkou cenu. Předpokládají, že se cena dříve či později vrátí na původní úroveň a oni na tom vydělají. Jedná se však o zcela laický pohled, který nebere v úvahu kondici obchodovaných společností. Retailoví investoři proto někdy kupují akcie firem, které následně zkrachují.
To se nedávno stalo u společnosti Hertz, která se zaměřovala na půjčování automobilů. Značka Hertz byla známa více než 100 let, proto jí retailoví investoři věřili. Když cena akcií Hertz spadla ze 30 dolarů na méně než 5 dolarů, dramaticky se zvýšil počet investorů, kteří začali akcie Hertz nakupovat. Za několik následujících dní společnost požádala o ochranu před věřiteli.
„Riziko se objevuje vždy, když nevíte, co děláte,“ upozornil Warren Buffett.
#investovani #akcie #krize #laici #retailoviinvestori #zacatecnici #riziko