Virtuální realita mění současnost a v budoucnu přinese mnoho dalších možností, o kterých dnes nemáme ani tušení. Změní způsob, jakým pracujeme, nakupujeme, žijeme. Vzniká čím dál tím více VR studií, které nám nabízí nové a nové možnosti a zážitky. Jste připraveni na 5 věcí, které jste o virtuální realitě nevěděli?
1. Rokem virtuální reality byl rok 1987
Virtuální realita se vyvíjela už roky předtím, než obdržela své jméno. Mezi věci, které o virtuální realitě pravděpodobně nevíte, patří fakt, že její zrod proběhl už v roce 1968. Vynalezl ji Američan Ivan Sutherland a jeho student Bob Sproull. Ačkoliv šlo tehdy o první VR přístroj podobný těm, které používáme dnes, koncept „virtuální reality“ se v literatuře objevoval již od šedesátých led 19. století.
Rok 1987 byl rokem virtuální reality proto, že tehdy dva roky stará firma VPL Research (první prodejce VR brýlí) a její zakladatel Jaron Lanier představili pojem virtuální realita široké veřejnosti.
2. VR není jen zábava, ale i meetingy a konference: historicky první virtuální byznys summit bude český
Když se řekne virtuální realita, asi si jako první okamžitě vybavíte hraní videoher nebo sledování filmů. Pravdou ale je, že se virtuální realita čím dál tím častěji používá v byznysu, ve vojenství nebo dokonce ve zdravotnictví. Na minulém ročníku festivalu Mezi Ploty jsem byla na přednášce české organizace, která používá VR jako nástroj terapie pacientů s poruchami paměti.
A budoucnost VR si můžete už za dva dny vyzkoušet na vlastní kůži, pokud se zúčastníte světově první virtuální byznysové konference, za jejíž organizací navíc stojí Češi.
Lístky na tuto první virtuální konferenci svého druhu jsou prodávány také revolučním způsobem. Prvních 50 bylo rozdáno zdarma a od té chvíle cena stoupá s každými 10 prodanými kusy vstupenek. V době psaní tohoto textu je cena na 949 korunách. Ale pozor, díky tomu, že jste členy komunity WARENGA můžete ušetřit 25 %!
Pokud při nákupu lístku do kolonky „Discount code“ zadáte heslo „WARENGO25“, obdržíte na lístek slevu 25 %. Není na co čekat, seznam speakerů vypadá skvěle a u tohohle zrození nového světa byznysových setkání nemůžete chybět.
3. Virtuální realita je dnes dostupná téměř pro každého
Pokud jste někdy na nějakém e-shopu s elektronikou zavadili o brýle pro virtuální realitu s rozsahem 360°, pamětí a ovladačem, víte, že je to investice za tisíce. Ale na trhu je i mnoho brýlí pro virtuální realitu pro smartphone. Do brýlí za pár stovek doslova jen zacvaknete svůj chytrý telefon a můžete vstoupit do digitálního světa se třetím rozměrem.
A mimochodem, pokud se chystáte na meeting nebo konferenci ve virtuální realitě, nemusíte mít ani headset ani nějaký specializovaný software. Jediné, co potřebujete, je počítač, internet a sluchátka s mikrofonem.
4. V budoucnu se budeme z velké části socializovat ve VR
Také už jste unavení z chození na networkingové akce? A pomohlo by vám, kdybyste kvůli nim nemuseli vytáhnout paty z domu? Protože na konferencích a meetinzích ve VR (včetně výše zmíněného WeAre Summitu) se budete moci socializovat se stovkami lidí z nejrůznějších konců světa z pohodlí vašeho obýváku.
Kromě chatu či mikrofonu budete ke komunikaci na WeAre Summit moci používat i emotikony
Vypadá to, že je před námi poměrně dlouhá éra sociálního distancování. Proto je možná na čase stáhnout si aplikace jako Bigscreen, díky kterým budete mít pocit, že máte ostatní takřka na dotek. Skype na virtuální realitu prostě ani zdaleka nemá.
5. Mark Zuckerberg už do VR fušuje sedm let – a chystá průlom
V roce 2014 Facebook koupil asi největšího hráče na VR trhu, Oculus VR. Od té doby na vývoji v této oblasti tvrdě pracuje a jeho úsilí už nese první ovoce. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se nedávno nechal slyšet, že v oblasti rozšířené reality, která z virtuální reality vychází, udělá Facebook během tohoto desetiletí zásadní průlom.
„Hlavní technologickou platformou po roce 2010 byl mobilní telefon. Ačkoliv očekávám, že telefony budou našimi hlavními přístroji i během většiny této dekády, někdy během tohoto desetiletí uděláme v brýlích na rozšířenou realitu průlom, který předefinuje náš vztah k technologiím.“
Nezbývá než se těšit na to, co všechno nám virtuální a rozšířená realita přinesou!
#podnikani #wearesummit #konference #virtualnirealita #digitalizace #startupy #networking #event #vr #budoucnost #facebook #zuckerberg