7 tajemství Slacku, které změní způsob, jakým budete od nynějška s kolegy komunikovat (1/2)

Věřím tomu, že mnoho z vás se v posledních měsících díky home office a zavřeným kancelářím stalo mnohem aktivnějšími či zcela novými uživateli Slacku. Těchto 7 možností jeho používání však většina z vás pravděpodobně nezná, byť jsou hodně užitečné.

Pokud se dnes na něčem jako lidé shodneme (a že toho ubývá), je to skutečnost, že komunikace je i přes všechny vymoženosti, chytré krabičky v našich kapsách nebo možnost instantního videohovoru s kýmkoliv stále jedním z velkých problémů nejen v mezilidských vztazích, ale i při snaze něco vybudovat, vylepšit, respektive dnes mnohdy i udržet nad vodou.

A zejména v té kariérní části našich životů dnes zpravidla hraje jako hlavní komunikační "lepidlo" nezastupitelnou roli Slack. Řada z nás jej jako jistou formu konferenční místnosti používala ještě před pandemií. Koronavirus však jeho roli výrazným způsobem prohloubil a pro řadu lidí z něj udělat středobod nejen pracovního, ale i soukromého života.

Skupiny přátel, různé komunity či rodiny si v rámci Slacku zakládají vlastní místnosti, aby byl proud informací mezi nimi co nejplynulejší a mohli kdykoliv jakoukoliv skutečnost ihned jedinou zprávou rozprostřít mezi všechny relevantní osoby.

Byť má Slack celou řadu předností, jeho používání může někdy být mírně frustrující a těžkopádné. Zvlášť pokud jste v rámci vašeho workspace součástí desítek místností, do nichž aktivně přispívají vyšší desítky lidí, je zkrátka nereálné držet se všemi krok a být schopen do všech odpovídat. Anebo?

Služba zároveň obsahuje několik nenápadně vložených zkratek a zajímavých možností, jež vám dokáží nejen ušetřit čas, ale i výrazně zjednodušit celý proces komunikace. Tahle "sedmička" do velké míry změnila způsob, jakým dnes o Slacku přemýšlím a jak s ním pracuji:

1. Můžete poslat zprávu komukoliv/kamkoliv na Slacku, ale zároveň odkudkoliv na Slacku

Až budete příště chtít poslat krátkou zprávu do channelu, který zrovna v nabídce nalevo nevidíte, už ho nemusíte marně hledat skrz vlákna nebo vyhledávání. Stačí použít jednu chytrou zkratku a můžete z jediného místa psát do všech kanálů dle libosti.

Do textového okna napište /msg a za to název příslušného channelu, do nějž chcete zprávu zaslat včetně hashtagu. Takže chci-li poslat zprávu do channelu pojmenovaného "redakce", i když jsem zrovna v úplně jiném channelu nebo uprostřed soukromé komunikace s jedním z uživatelů (anebo kdekoliv jinde), napíšu:

/msg #redakce Nestíhám, připojím se během 20 minut, začněte beze mě.

Nic víc. Bez ohledu na to, kde zrovna v aplikaci jsem, nemusím na mobilu složitě hledat tu správnou místnost. To samé jde navíc udělat i v rámci soukromých zpráv. Stačí /msg nahradit /dm a místo hashtagu dát před jméno žádané osoby @:

/dm @milancharvat Nestíhám, připojím se během 20 minut, začněte beze mě.

2. Přepošlete jakoukoliv zprávu do jakéhokoliv channelu tím, že na ni zareagujete specifickým emotikonem

Na internetu existuje nesčetná záplava aplikací, kterými si můžete svůj Slack "vytunit" tak, aby byl pro komunikaci ještě efektivnější. Jedna taková appka se jmenuje Reacji Channeler. Jak už název napovídá, umožňuje vám jakoukoliv zprávu z jednoho veřejného channelu do druhého přeposlat pouze tím, že na ni zareagujete konkrétním emotikonem.

Můžete si třeba nastavit, aby emotikon novin automaticky zprávu přeposlal i do channelu "Novinky" a třeba emotikon kalendáře všechny jím označené zprávy automaticky přeposílal do channelu "Chystané eventy".

Stačí si do vašeho Slack workspace tuhle appku nainstalovat (nebo poproste svého admina Slacku) a pak můžete opět odkudkoliv do textového pole napsat /reacji-channeler a za to emotikon, který chcete použít a následně název channelu, kam se mají jím označené zprávy přeposílat:

/reacji-channeler 💡 #napady

Po stisknutí Enteru se začnou všechny zprávy označené žárovkou přeposílat do channelu, kde jsou soustřeďovány nápady. Hotovo!

3. Na emailové notifikace Slacku můžete reagovat přímo ze své schránky

Řada z vás pravděpodobně velmi brzy poté, co začali používat Slack, udělala jednu klíčovou změnu - vypnuli jste si emailové notifikace, kterými vám Slack pomalu a jistě začal spamovat vaši schránku.

Nicméně, s trochou managementu v nastavení vám mohou chodit notifikace například jen tehdy, když vám někdo pošle soukromou zprávu. A když se tak stane, nemusíte ve skutečnosti z mailové aplikace vůbec přecházet do appky Slacku.

Stačí na notifikaci odpovědět, jako byste odpovídali na klasický mail, napsat svou odpověď přímo do mailu a odeslat. Vaše zpráva se ihned objeví v příslušné soukromé konverzaci nebo channelu, jako byste napsali přímo do něj.

Tahle vychytávka se hodí především o víkendu nebo ve večerních hodinách (nebo kdykoli, když zrovna nepracujete). Čistě teoreticky tak vlastně Slack ani na mobilu mít nemusíte a už vůbec ho nemusíte otevírat, veškeré reakce lze řešit pouze přes mail.

---

Další 4 vychytávky pro Slack najdete tady.

#osobnirozvoj #komunikace #slack #aplikace #workspace #efektivita #vychytavky #moznosti

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 11 418.

Zaregistrovat se