20.05.2020 5 minut čtení

Autor knihy Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki říká, že můžete začít investovat úplně bez peněz

Chcete začít investovat, ale nemáte našetřené desetitisíce? To nevadí. Podle autora nejúspěšnější knihy o osobních financích všech dob nepotřebujete ani tisíce, ani stovky, abyste mohli začít. Pojďme se podívat, jak je to možné.

Nedávno jsem narazila na skvělé video na mém oblíbeném YouTube kanálu o penězích a investicích. Robert Kiyosaki v něm mluví o tom, že můžete začít investovat úplně bez peněz.

 

„Důvodem toho, že říkám, že pouze líní lidé používají vlastní peníze, je, že mnohem více inteligence vyžaduje získání kapitálu [od někoho jiného]. Můj bohatý táta mi už jako malému chlapci zakazoval říkat, že si něco nemohu dovolit. Říkal ‚vymysli, jak to udělat, abys mohl.‘“

Kyiosaki tvrdí, že je rád, že se nenarodil jako boháč. Přinutilo ho to totiž naučit se, jak peníze získat. Podle něj jsou lidé, kteří říkají, že si něco nemůžou dovolit a žádají vyšší zdaňování bohatých, školu zdarma, zdravotnictví zdarma a tak podobně, líní. Ano, říká doslova, že jsou líní.

„Během svého života jsem vybral stovky milionů dolarů. A bylo to tím, že jako mladík jsem neměl peníze, ale naučil jsem se, jak je získávat.“

Jak zbohatnout pomocí cizích peněz

Ano, přečetli jste to správně. Můžete zbohatnout pomocí cizích peněz a nemusíte krást. Podle Kiyosakiho existují dva způsoby, jak zbohatnout. Jedním z nich je použití vlastních prostředků a tím druhým použití peněz někoho jiného.

Použití vlastních peněz vám nabídne skromnou návratnost, bude trvat dlouho a vyžaduje nějakou tu finanční inteligenci. Použití cizích peněz nabídne obrovskou a rychlou návratnost, ale vyžaduje opravdu vysokou finanční inteligenci.

Dobré dluhy a cizí peníze

Cizí zdroje jsou důležitým konceptem v knize Bohatý táta, chudý táta a podle Kiyosakiho je jejich správné využití znakem vysoké finanční inteligence. Když zkombinujete použití cizích zdrojů a dobrých dluhů, návratnost vašich investicí rapidně stoupne.

Co je to dobrý dluh?

Dobrý dluh je jakýkoliv dluh, který vám přináší peníze. Špatný dluh je ten, který vám peníze odčerpává. Takže například spotřebitelský úvěr na ledničku je špatný dluh, přečerpaná kreditní karta je špatný dluh, auto-leasing je špatný dluh. Ovšem jen v případě, že vám vaše auto negeneruje žádný příjem. 

Pokud byste měli auto na leasing a živili byste se jím například jako řidič – každý měsíc by vám vydělalo částku daleko přesahující měsíční splátku leasingu, je to dobrý dluh. To samé se dá aplikovat například na nemovitosti. Pokud máte hypotéku na nemovitost, kterou pronajímáte za vyšší částku, než jakou splácíte, je to dobrý dluh. Nejenže si tím vytváříte pasivní příjem, ale časem se nemovitost ještě zhodnocuje. 

Nevýhodou dobrých dluhů je to, že si obvykle můžete půjčit jen určitou částku z kupní ceny aktiva. U nemovitostí to bývá maximálně zhruba 70 %. Zbytek peněz musíte tedy mít, nebo nějak sehnat.

Cizí zdroje vám umožní vyšší návratnost investice

Protože si nemůžete půjčit peníze, které pokryjí celou částku aktiva, máte dvě možnosti, jak zaplatit zbytek: použijete vlastní peníze, použijete cizí peníze. A jak říká Kiyosaki:

„Pokud strukturujete dohodu dobře, čím víc cizích zdrojů použijete, tím vyšší bude vaše návratnost.“

Je to velmi jednoduchá rovnice, ale pro lepší představu vám ji ukáži na příkladu, který Kiyosaki použil na svém blogu.

Scénář 1

Scénář 2

kupní cena 

100  000 $

kupní cena 

100  000 $

půjčka 80 000  $, 

úrok 5 %

půjčka 80 000  $,

 úrok 5 %

20 000 $ vlastních úspor

cizí zdroje 20 000 $, 

úrok 7 % 

roční náklady na 

půjčku 8500 $

roční náklady na půjčku

 10 000 $

příjmy z pronájmu 

11 000 $ ročně

příjmy z pronájmu 

11 000 $ ročně

čistý roční příjem

 2 500 $ 

čistý roční příjem 

1000 $

 

Jako zprostředkovatel 

dohody dostanete zaplaceno 50 % 

z čistého provozního příjmu nemovitosti 

( 500 $)

návratnost investice:

 2 500/ 20 000 =

 12,5 %

návratnost je nekonečná,

 protože vyděláte ročně 500 $ 

bez jakéhokoliv vlastního

 počátečního vkladu

Tohle jsou samozřejmě smyšlená čísla pro ilustraci. Ve skutečnosti byste tohle mohli udělat na mnohem ve větším a vydělat mnohem více peněz. I matematiku a úroky pro přehlednost Kiyosaki zjednodušuje, ale určitě jste z příkladu pochopili princip, který se snaží předat.

Přečtěte si také: Autor knihy Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki přišel se 6 snadnými pravidly investování

Dá vám někdo jen tak svoje peníze?

Hodně lidí je podle Kiyosakiho toho názoru, že je naivní myslet si, že vám někdo jen tak dá svoje peníze. Na to Kiyosaki říká:

„Nic nemůže být více vzdálené od pravdy. Realita je taková, že většina lidí nemá čas na hledání dobrých investičních příležitostí. Namísto toho se chtějí spolehnout na lidi s dobrým finančním vzděláním, dovednostmi a nadšením, kteří jim tyto příležitosti přinesou.“

Používání cizích zdrojů je podle Kiyosakiho skvělý způsob, jak začít investovat bez peněz. Abyste se do toho mohli pustit, musíte se ale nadále vzdělávat a pracovat na sobě. To je jediná zaručená cesta ke zbohatnutí.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#rady #inspirace #uspech #byznys #podnikani #podnikatele #investovani #investice #kiyosaki #bohatytatachudytata #zakladyinvestovani #zacinameinvestovat

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.