15.05.2020 7 minut čtení

Autor knihy Bohatý táta, chudý táta Robert Kiyosaki přišel se 6 snadnými pravidly investování

Autor jedné z historicky nejlepších knih pro všechny lidi, kteří si chtějí osvojit způsob myšlení kapitalistů a vydělat investováním hromadu peněz, se vrátil, aby všem představil 6 snadných pravidel investování.

Kiyosaki ve své knize rozvíjí tezi, že bohatí učí svoje děti něco, co chudí a střední vrstvy ne. Pokud vás kniha zajímá, přečtěte si také můj předchozí článek Bohatý táta, chudý táta: 5 lekcí z knihy o rozdílu mezi smýšlením bohatých a chudých lidí, nebo ideálně knihu samotnou. 

Patří do povinné četby každého člověka, který se chce vymanit z pozice vykořisťovaného kolečka v kapitalistickém stroji na peníze pro bohaté. Teď už se ale pojďme podívat na 6 pravidel, která Kiyosaki nově publikoval na svém YouTube kanálu teprve před třemi měsíci. 

 

Změňte svou pozici ze zaměstnance na podnikatele nebo investora

To je podle Kiyosakiho cesta, kterou by se každý člověk dychtící po bohatství měl ubírat. „Proměna zaměstnance na byznysmena nebo sofistikovaného investora je trochu jako když se housenka promění v krásného motýla. Chce to čas a často to vyžaduje absolutní změnu mindsetu a chování, “ píše Kiyosaki na svém blogu. Pokud i vy chcete být motýlem, měli byste se řídit těmito šesti radami.

1. Změňte své nastavení mysli ohledně peněz

V knize Bohatý táta, chudý táta se Kiyosaki nemálo zabývá tím, že bohatí lidé mají zkrátka ohledně peněz jiný mindset než chudí. A abyste mohli zbohatnout, musíte svůj přístup k penězům změnit. 

Chudí lidé a střední třída učí své děti: „Choďte do školy, najděte si práci, tvrdě pracujte a šetřete peníze. Díky tomu budete bohatí.“

Bohatí naproti tomu své děti učí následující: 

„Naučte se, jak peníze fungují, vytvářejte dobré pracovní příležitosti, zařiďte to tak, aby peníze pracovaly pro vás a investujte do aktiv, která vám přinesou zisk. Díky tomu budete bohatí.“

Jedním ze základních problémů chudých lidí a střední třídy je to, že si myslí, že mohou zbohatnout pracováním pro někoho jiného. Ale podle Kiyosakiho to je kvůli tomu jak fungují daně velmi obtížné. Vláda si strhává ze mzdy zaměstnance peníze ještě předtím, než je zaměstnanec vůbec spatří. Proto jsou zaměstnanci vždy v nevýhodě.

Jejich zaměstnavatelé – podnikatelé na druhé straně mohou peníze investovat ještě předtím, než jim je stát zdaní. To jim nejen umožní větší cash-flow, ale také sníží jejich konečný zdanitelný příjem. Proto na daních často platí méně než chudí a střední třída. To je nastavení mysli bohatých 

2. Zjistěte, pro jaký druh příjmu pracujete

Většina lidí si pod pojmem „příjem“ automaticky představí příjem ze zaměstnání. Neuvědomují si, že existují i jiné zdroje příjmu. Bohatý táta učil Kiyosakiho, že existují tři druhy příjmu:

  1. Běžný příjem (výplata od zaměstnavatele)
  2. Příjem z investičního portfolia (akcie, dluhopisy atd.)
  3. Pasivní příjem (nemovitosti, příjmy z knih, online kurzů, reklam na blogu atd.)

 

Bohatý táta Kiyosakimu vždy říkal, že pokud chce být opravdu zajištěný, měl by jít především po pasivním příjmu.

3. Přeměňte klasický příjem na pasivní příjem 

Většina lidí začíná vydělávat tak, že si najde práci a dostává peníze od zaměstnavatele. Podle Kiyosakiho cesta k bohatství začíná tím, že vezmete peníze od zaměstnavatele a přetavíte je v pasivní příjem a investiční portfolio. To je ve zkratce vše, co musí investor dělat.

Nejsnazší způsob, jak přeměnit klasický příjem na pasivní příjem, je brát investice jako běžný výdaj a udělat z nich vaši prioritu. „Kim a já jsme tohle dělali roky. Naše investice jsme zařadili do kolonky výdajů. I když jsme si nemohli dovolit zaplatit všechny naše výdaje, vždy jsme jako první platili tohle [investice]. Nakonec jsme vždy přišli na způsob, jak zaplatit i ostatní výdaje, i když třeba trochu později. V tomto ohledu jsme změnili náš mindset ohledně peněz a investování.“

4. Investor je aktivum nebo závazek

Mnoho lidí má utkvělou představu, že investování je riskantní. Ve skutečnosti je riskantní jen být špatným investorem. Investor je aktivum nebo závazek.

„Viděl jsem hodně investorů, kteří přišli o peníze ve chvíli, kdy je všichni ostatní vydělávali. Dobrý investor ve skutečnosti rád sleduje rizikové investory, protože za nimi může najít opravdu výdělečné investice,“ říká bohatý táta.

Co to znamená? Že vaše finanční IQ může být buď aktivum nebo závazek. Pokud nerozumíte financím a investování a přesto se do něj s velkými sumami pustíte, uděláte hodně chyb, na kterých vydělají investoři s vysokým finančním IQ.

Pokud se chcete z rizikového investora stát dobrým investorem, musíte nejprve investovat do svého finančního vzdělání, učit se z chyb a postupně zvětšovat objem peněz, které investujete.

5. Dobré příležitosti přitahují peníze

Jedna z otázek, které si každý začínající investor klade, je „kde vezmu peníze, když najdu skvělou příležitost“? Pokud jste připravení – máte dobré finanční vzdělání a dostatek zkušeností a narazíte na skvělou příležitost, najdete peníze nebo si ony najdou vás.

Podle bohatého táty je sehnání peněz ta snadná část investování. Obtížnější je najít příležitost, která peníze přitáhne. Proto je tolik lidí připraveno dát své peníze dobrému investorovi. Investování peněz druhých lidí je jedna samostatná kapitola v Kiyosakiho učení. Pokud se o ní chcete dozvědět víc, sledujte můj profil, brzy se o tom rozepíšu.

6. Naučte se vyhodnocovat riziko a zisk

Vyhodnocování rizika a možného zisku patří k základům, které si úspěšný investor musí osvojit už zkraje své kariéry. Kiyosaki ilustruje tento bod úryvkem ze své knihy:

„Kdybys měl synovce s nápadem na stánek s burgery, který by potřeboval 25 tisíc dolarů, byla by to dobrá investice?

Ne, je to moc velké riziko s malou vidinou zisku.

Moc dobře, řekl bohatý táta. Ale co kdybych ti řekl, že ten synovec pracoval pro velký řetězec s burgery posledních 15 let a že byl zástupce ředitele velmi důležitého aspektu tohoto byznysu a je připravený se do toho opřít a vybudovat globální řetězec s burgery? A kdyby sis s těmi 25 tisíci dolary mohl koupit 5% podíl ve společnosti? To už by tě zaujalo?

Ano. Rozhodně. Protože je tu mnohem větší vidina zisku za stejné riziko.“

Naučit se a opravdu porozumět pravidlům investování vyžaduje celoživotní studium. Ale s těmito 6 pravidly podle Kiyosakiho můžete začít. Jestli budete úspěšní, to už záleží jen a jen na vás.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#rady #inspirace #uspech #byznys #podnikani #podnikatele #investovani #investice #kiyosaki #bohatytatachudytata #zakladyinvestovani #zacinameinvestovat

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.