6 minut čtení

Konference pro startupy se kvůli koronaviru přesune do 3D virtuální reality

Pro Svět chytře jsme připravili rozhovor, ve kterém se dozvíte, proč moc nevěříme čistě streamovaným konferencím a proč jsme se vydali cestou networkingu ve virtuální realitě na WeAre Summit 2020.

Zdroj: Svět chytře

Proč jste se rozhodli pro tento formát konference?

Náš tým má bohaté zkušenosti s pořádáním offline eventů, od těch nejmenších až po konference světového formátu. Koronavirus všechny tyto aktivity kompletně zastavil a my jsme museli zareagovat. Společně s Tomášem Cironisem jsme si řekli: “Kdy jindy než teď a kde jinde než ve startupovém prostředí bychom měli přemýšlet v nových dimenzích?” A ty přináší spolu s obrovskými výzvami virtuální realita. Tak vznikl WeAre Summit.

Věřím, že svět eventů se po letošním jaru a létu kompletně změní. Lokální akce se stanou glokálními. Začnou se propojovat pomocí technologií, jako jsou hologramy a virtuální místnosti. Zcela se promění i větší eventy, kde přestane dávat smysl, aby spíkr letěl přes půl světa kvůli dvacetiminutovému vystoupení. Nebude dávat smysl, aby návštěvník utratil desetitisíce za cesty po konferencích, když se do každé může připojit s minimálními náklady od svého stolu.

Proč nezůstat jen u obyčejného streamu?

Síla je v kombinaci online formátů. Stream je skvělá volba, když chcete doručit informaci velkému počtu diváků. Ale je to formát, u kterého nechcete sedět několik hodin v kuse. To vás zkrátka vyčerpá. Návštěvníci si eventy vždy užívali a budou užívat z jiného důvodu. Chtějí se potkávat. Seznamovat se, obohacovat se navzájem, zkrátka networkovat. A tam streaming nedokáže posloužit.

Virtuální realita je naopak pro networking jako stvořená a jde mílovými kroky dopředu. WeAre Summit ukazuje, jaký je rodící se potenciál tohoto virtuálního prostředí.

Inspirovali jste se nějakou jinou konferencí?

Musím přiznat, že před pár týdny jsme měli jen malou představu o virtuálních platformách a eventech, které se na nich dají konat. A v tuto chvíli neexistuje žádná jiná startupová virtuální konference, která by mohla být pro WeAre Summit inspirací. Celý náš tým se tak prakticky přes noc musel dostat na úplně jinou úroveň. Vše tvoříme v pouhých deseti lidech a je pro mě nádherné sledovat, jak startupová komunita funguje a jak si všichni dokážou pomoct, když je potřeba.

Ještě před čtyřmi týdny nebylo vůbec jisté, na jaké platformě se WeAre Summit uskuteční, a dnes máme podporu od Mozilla Hubs. Před dvěma týdny jsme neměli lidské avatary. Stačil jeden email a dnes si účastníci mohou vytvořit avatara podle své fotky během jedné minuty. Včera se k nám připojil tým, který nám dnes dotváří vizuál místností. Příští týden probíhá zaškolení desítek startupistů, kteří se budou starat v jednotlivých networkingových místnostech o maximální zážitek z eventu.

Můžete přiblížit technické zázemí – platformu Hubs, na které konference proběhne?

Když jsme sestavovali tým, sdíleli jsme s každým naši vizi: vytvořit první startupový event na světě ve 3D virtuální realitě, kterou si každý užije ze svého prohlížeče, bez nutnosti mít jakékoliv speciální zařízení pro virtuální realitu. Jen jsme netušili, že přesně takovou platformu Mozilla teprve v tom samém čase spouští. A byla opravdu velká náhoda, že jsme jejich Hubs objevili a dnes nám nádherně slouží.

Je to to pověstné načasování. Kdybychom měli WeAre Summit uspořádat o měsíc dřív, nebylo by to možné. A dnes se v místnostech, ve kterých 26. a 27. 5. přivítáme všechny návštěvníky WeAre Summitu, scházíme s týmem každý den a opravdu si to užíváme.

Jaké jsou podle Vás výhody/nevýhody takto organizovaných konferencí?

Pořádání konference ve virtuální realitě si žádá značnou dávku nadhledu a statečnosti na všech stranách. Návštěvníci si kupují vstupenku do prostředí, které ještě nikdo nikdy neviděl. Partneři chtějí vidět čísla, která zkrátka ještě neexistují. Keynote spíkři se přihlašují do virtuální reality poprvé v životě. O to nadšenější jsme z každého potvrzeného. Obrovsky nám v tom pomohlo, když jako první potvrdil účast Guy Kawasaki. Jméno jeho formátu dodalo akci na kredibilitě před dalšími spíkry, které jsme oslovili později. Všechno je zkrátka nové a všechno nám roste vysloveně pod rukama, což samozřejmě přináší i nepříjemná překvapení.

Na druhou stranu je takový event ve virtuální realitě obrovsky ekologický, efektivní, škálovatelný, nemá limity ve fantazii produkce a v neposlední řadě je samozřejmě bezkonkurenčně nejbezpečnější.

A v návaznosti na poslední otázku – myslíte si, že se tento formát konferencí bude objevovat častěji, nebo jde jen o jednorázovou aktivitu vyvolanou současnou situací?

Nadnárodní společnosti už dnes zavírají svoje prosklené centrály a namísto toho právě připravují jejich virtuální verze. Nastupuje generace, pro kterou je ekologie skutečnou hodnotou a způsobem života. Přichází technologie, které celý zážitek posouvají na úplně novou úroveň. Ne, toto není jen krátkodobá záplata na současnou situaci. Je to nové odvětví, na které si všichni rádi a rychle zvykneme. A já budu moc rád, pokud vaše první nakouknutí do virtuálního eventu bude právě na WeAre Summitu.

 

Více o WeAre Summitu

První ročník WeAre Summitu se uskuteční 26. a 27. května 2020 na platformě Hubs od neziskové organizace Mozilla. Během obou dní se budou moci účastníci volně pohybovat virtuálním prostředím a navštěvovat program, jehož nosnými body jsou prezentace keynote speakerů a 1-on-1 networking v tematicky zaměřených místnostech. Více o akci naleznete na www.wearesummit.live.

#wearesummit #podnikani #digitalizace #event #online

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.