6 minut čtení

Softwarová firma versus freelancer – Opravdu je to jen otázkou peněz?

Potřebujete postavit novou aplikaci nebo ještě složitější softwarové řešení? Položme si ruku na srdce – u většiny zákazníků je něco podobného především otázkou rozpočtu. Rozhodovat se pouze na základě peněz je ale značně krátkozraké.

Potřebujete postavit novou aplikaci nebo ještě složitější softwarové řešení? Položme si ruku na srdce – u většiny zákazníků je něco podobného především otázkou rozpočtu. Ano, člověk na volné noze bude pravděpodobně levnější než specializovaná firma. Rozhodovat se pouze na základě peněz je ale značně krátkozraké, i když obě řešení mají své výhody a nevýhody. V dnešním článku se na celou problematiku podíváme trochu blíže.

Na existenci tzv. freelancerů – tedy profesionálů takříkajíc na volné noze – jsme si už asi všichni zvykli. Už nepochybujeme, že se často jedná o stejně zdatné designéry, programátory, kodéry nebo třeba grafiky, jaké byste našli i u té nejvyhlášenější softwarové společnosti. Někdo ale na firemní práci přece jen stále nedá dopustit. A další by mu nejspíš oponoval, že od člověka na volné noze může dostat stejně kvalitní výsledky – a to třeba i za nižší cenu. 

V čem je tedy ten zakopaný pes a jak se správně rozhodnout?

 

Chápete oba pojmy správně?

  • Freelancer je nezávislý profesionál, který v minulosti pravděpodobně získal nějaké zkušenosti s prací pro velkou společnost, ale své služby nyní poskytuje samostatně. Je svým vlastním pánem a vy s ním nemáte žádný dlouhodobý závazek – tedy pokud sami nechcete.
  • Softwarová firma je oproti tomu složena z komplexního týmu profesionálů ve svých jednotlivých oborech. Každý plní svou roli a dělá výhradně to, v čem je nejlepší.

Proč je ale rozhodování tak obtížné?

Máte prakticky ničím neomezené možnosti. Kvalitu v obou případech ale většinou rozpoznáte až ve chvíli, kdy se pustíte do práce. Můžete si přečíst všechny reference světa, ale vlastní zkušenost je vždy individuální. Pokud máte špatnou zkušenost s freelancerem, neznamená to, že celý freelancing je špatný. A samozřejmě to platí i naopak.

Výhody a nevýhody

Freelancer

Výhody – Nejmarkantnější je samozřejmě cena. Ta bude u freelancera prakticky vždy nižší. Profesionálové na volné noze jsou obvykle dobře zasazení do praxe daného oboru. Většina z nich nezačala svou kariéru samostatně a obvykle pracovala v několika společnostech, ještě předtím, než se vydali na vlastní dráhu. To jim dává širší perspektivu, pokud jde o jejich obor a způsob, jakým se dívají na svět kolem sebe a potřeby koncového zákazníka.

Nevýhody – Freelancer většinou ovládá pouze svůj výklenek znalostí. Je naivní myslet si, že najdete člověka, který vám zaštítí celou práci. Například vývoj aplikace není práce pro jednoho. Něco takového by bylo dokonce poměrně nebezpečné, protože ve chvíli, kdy člověk ovládá pouze určité spektrum znalostí, má logickou tendenci, uplatnit právě je, a to za všech okolností. Možná tak nedostanete to nejvýhodnější řešení, ale prostě pouze takové, které je ve freelancerově možnostech.

To znamená, že budete muset hledat více freelancerů na jeden projekt. A když svou vizi budete muset zvlášť vysvětlovat více lidem, nakonec se stáváte jakýmsi manažerem, který se musí postarat, aby vše fungovalo dohromady. Freelancer si také kdykoli může najít lépe placenou práci a na vás mu už jaksi nezbude čas. Najednou hledáte nanovo. Pokud danému oboru navíc nerozumíte do hloubky, jen těžko rozpoznáte, zda opravdu odvádí dobrou práci.

Většinou máte na určitou činnost dohodu pouze s jedním freelancerem. Tím pádem se ale stává prakticky nenahraditelným. Když tedy například z nějakého důvodu vypadne z pracovního procesu, máte problém a musíte hledat nanovo někoho, koho budete obeznamovat s celým projektem znovu.

Softwarová firma

VýhodyS takovou společností získáte skupinu zkušených profesionálů, kteří budou pravděpodobně mít obrovské množství dovedností. Pokud jde o to, co je pro vaše podnikání nejvhodnější, nebudete muset opakovat svou vizi a všichni budou na jedné lodi. 

Máte zaručenou podporu a servis. Dobrá firma má speciální pracovníky na revizi kódu a celkovou kontrolu. Vše navíc podléhá pečlivému plánovací a designu procesu. Máte tedy jistotu, že výsledné řešení bude opravdu v maximální mířeodpovídat vašim představám. A díky jasnému plánu bude vše doručeno na čas. Když někdo z týmu onemocní, vás to vlastně ani příliš nemusí zajímat. Člověk je zastoupen a pokračuje se dál.

Nevýhody Nemůžete si vybrat, s kým konkrétně budete pracovat. Digitální agentura přidělí vašemu projektu tým, a to samozřejmě podle svých časových možností a priorit. Pokud máte menší byznys, můžete vás na starost dostat juniorní pracovník, protože ti nejlepší mají plno práce. Díky kontrolnímu systému to ale nakonec nemusí představovat žádný problém.

A co ta cena?

Ano, ta může být opravdu i velmi rozdílná. U specializované firmy ale dostáváte klíčové řešení na míru se vším všudy. Najímat na složité softwarové projekty freelancery pouze proto, abyste ušetřili, se vám může v konečném důsledku pěkně prodražit. Jen si představte, že od určitého bodu například budete muset vyměnit celý tým a začít zase od začátku. Stavět redukci rozpočtu před všechno ostatní se zkrátka nemusí vyplatit

Jak to děláme my?

KOALA42 je menší firma specializovaná na vývoj webových a mobilních aplikací. Nejsme zahlceni desítkami velkých klientů a vždy si tak nabereme jen tolik práce, abychom si byli jisti, že vše zvládneme. Vy máte zaručenou profesionální práci od malého týmu, který je ale dobře zorganizován a veden.

#podnikani #freelancer #spolecnost #vyhody #nevyhody #cena #spoluprace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.