Wall Street byla v úterý 12.5. v meziročním srovnání o 4 % výše než před rokem. A to bez ohledu na to, že letos napříč celým světem pandemie koronaviru úspěšně šíří smrt a zkázu.
Statisíce lidí již viru podlehly, jen ve Spojených státech už o práci přišlo přes 33 milionů lidí (za poslední týden to má být dalších 2,5 milionu nových nezaměstnaných), ale americké trhy se bez větších potíží dokázaly z úvodního šoku způsobeného zdravotní krizí vzpamatovat.
Vždyť akciový index S&P 500 od 23. března, kdy se - přiznejme si - ekonomická situace spíš pomalu a jistě zhoršuje, než že by se zlepšovala, vzrostl o 31 %! Za stejnou dobu se na světě koronavirem nakazily minimálně 4 miliony lidí a COVID-19 si vyžádal cca 280 tisíc obětí.
Jinými slovy - pokud nejste čistokrevní techničtí obchodníci a malíři do grafů, musí vám být jasné, že buď burzovní, nebo ten skutečný svět se zbláznil.
Bublina je "nejnatlakovanější" od roku 2000
SPčko se aktuálně obchoduje za 22,5násobek očekávaných příjmů. Jinými slovy je dnes z pohledu valuace nejdražší od října 2000, kdy svět stál na pokraji útesu jménem dot-com bublina (pokud nepamatujete, zajděte se podívat do grafů, určitě ji nepřehlédnete).
Není proto divu, že po zhruba měsíci úsměvů, kdy všichni utěšeně sledovali burzovní růst, nyní přichází další panika. Experti jeden po druhém začínají stále hlasitěji varovat, že současná akciová euforie by mohla být přípravou pro intenzivní propad.
Dokonce i investiční banka Goldman Sachs, která dlouhodobě zůstává optimistická a vidí akcie růst, nyní své klienty varuje, aby se připravili na potenciálně volatilní léto. Index S&P by dle jejich analytiků v následujících 3 měsících mohl ztratit asi 18 % a stáhnout se k hranici 2400 bodů. Zároveň ale očekávají, že se poté ekonomika odrazí zpět nahoru a letošní rok index zakončí na 3000 bodech.
Pravdou ale je, že ve chvíli, kdy Fed opět tiskne dolary jako o závod, pumpuje je do trhů a mezitím přistoupil k zcela bezprecedentnímu kroku, jež jde proti mantře kapitalismu, a začal vykupovat korporátní dluhopisy, začínají být burzovní čísla z pohledu fundamentální analýzy více než zkreslená.
Velcí hráči a "kobercové bombardování penězi" zkreslují realitu
"Fed se vykašlal na bazuky, přeskočil helikoptéry, naskočil rovnou do bombardérů a zahájil kobercové bombardování finančních trhů penězi. Není proto divu, že okamžitá reakce trhů byla: 'Prší peníze! Haleluja! Prší peníze!'" popsal růst trhů Ed Yardeni z konzultační společnosti zaměřené na investice Yardeni Research.
Většina ekonomů však současným vývojem není překvapená, protože akciové trhy podle nich neodpovídají skutečné ekonomice už celé roky. Dává to smysl, protože když do svého indexu napěchujete jen ty nejlepší společnosti jako je Microsoft, Apple, Chevron nebo Amazon, a naopak všechny slabší kusy vyhodíte, aby vám nekazily čísla, může se na první pohled zdát, že je vše v pořádku a růžové.
Tihle giganti mají obrovské finanční zdroje a současná recese je pro ně - pokud vůbec - spíš jen malou přeháňkou. Že mezitím menší hráči krvácí, kolabují a bankrotují, si ve společnosti těchto honosných korporací ani zdaleka nevšimnete.
Před akciovými trhy nyní varuje i investor/miliardář David Tepper, podle kterého jsou dnes vyjma technologické bubliny z roku 2000 nejvíce nadhodnocené v historii.
"Je to asi druhé největší nadhodnocení, jaké jsem kdy viděl. Trhy jsou hodně vysoko a Fed nám sem nasypal opravdu velké množství peněz... bez ohledu na vaše standardy je třeba konstatovat, že je nyní trh pořádně plný. Likvidita je stále skvělá a Fed stále hlídá za oponou. V takové situaci je těžké říct, že už nemůžeme výše nebo něco podobného. Každopádně to ale není příliš dobrý trh z pohledu risk-reward," řekl Tepper, čímž de facto potvrdil všeobecnou radu dnešních dní, že zejména menší/méně zkušení investoři by se do trhů neměli pouštět a měli by spíš další vývoj jen jako nezúčastnění pozorovat.
Politiky s velkou pravděpodobností čeká další nepříjemné rozhodnutí
Současné otevírání ekonomik totiž neznamená, že je koronavirus poražen, vyřešen a už nás nadále otravovat nebude. Znamená to pravý opak - strach z neznámého a rychlé, radikální zakonzervování společností způsobilo, že promořenost v řadě západních populací není pro návrat k normálnímu životu dostatečná.
To může znamenat dvě věci - buď budeme celé léto a hlavně na podzim nosit dál roušky a stát od sebe dva metry ze strachu, kdy se koronavirus začne zase šířit, anebo nás COVID-19 ani nenechá čekat a udeří druhou vlnou sám.
Před tím nyní varují prakticky všichni relevantní epidemiologové včetně "amerického Prymuly" doktora Fauciho, jež tento týden v americkém senátu potvrdil, že pokud se Spojené státy otevřou příliš rychle a jednotliví guvernéři nebudou respektovat nařízení Bílého domu, "následky mohou být opravdu vážné".
Momentu, kdy začne počet nakažených opět strmě růst, se bojí nejen každý politik, ale i kdokoliv, kdo má na akciových trzích nějaké peníze. Budeme totiž opět stát před nepříjemnou etickou otázkou - zavézt znovu karanténní opatření a zmrazit ekonomiku, která tím pádem téměř jistě zkrachuje, nebo přetížit zdravotní systém a modlit se, že mrtvých nakonec bude méně, než kolik by jich zabil krach ekonomiky.
Upřímně řečeno, v březnu ještě možná lídři zemí tyto dvě možnosti měli, protože ekonomika měla kam padat. Dnes už se obávám, že si radikální karanténu může dovolit jen málo kdo a když tak pouze na velmi omezenou dobu, která stejně ničemu nepomůže.
#investovani #akcie #fed #nadhodnoceni #valuace #realita #ekonomika #koronavirus #pandemie #wallstreet #analyza #druhavlna #bublina