3 minuty čtení

Nejbohatší muž Singapuru letos prodejem ventilátorů pro boj s COVID-19 vydělává miliardu dolarů měsíčně

V téhle pandemii lze najít celou řadu miliardářů, kteří si navzdory na první pohled stojícím ekonomikám nadále slušně vydělávají. Avšak kdo byl ve správnou chvíli na správném místě, zažívá aktuálně neskutečný průvan na účtu.

Zaměstnanci v závodu Mindray Bio-Medical Electronics vyrábějí plicní ventilátory; foto: Xinhua

Takový Li Xiting, což je spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics, jež sídlí v Singapuru a vyrábí zdravotnické přístroje, letos každý měsíc vydělá zhruba jednu miliardu dolarů.

Může za to skutečnost, že jeho společnost mimo jiné vyrábí plicní ventilátory, po nichž je aktuálně obrovská poptávka prakticky ze všech koutů světa.

Li tak už letos své osobní jmění navýšil o 4,3 miliardy dolarů (téměř 110 miliard Kč), za což může skutečnost, že akcie jeho společnosti už svou hodnotu navýšily o 50 %. To jeho celkové jmění dostává na 13,5 miliardy dolarů (přes 340 miliard Kč), přičemž letos se mu jej podařilo navýšit o rapidních 47,7 %. 

Jinými slovy jeho každodenní zisk letos v průměru představuje 37,7 milionu dolarů (téměř 960 milionů Kč), čili přibližně 40 milionů korun každou hodinu.

Poptávka po ventilátorech jeho společnosti je obrovská, jelikož jsou zcela klíčovým přístrojem pro pacienty nakažené nemocí COVID-19, kterým virus napadl plíce takovým způsobem, že je potřebují pro bezproblémové dýchání.

Kvalitním výrobcům těchto zařízení dnes masivně hraje do karet skutečnost, že se ukázalo, že v celé řadě zemí aktuálně zdravotnictví disponuje kritickým nedostatkem plicních ventilátorů. Například ve Spojených státech se proto do jejich výroby pustili i výrobci automobilů Ford a General Motors, v Itálii zase s výrobou součástek pomáhalo Ferrari a v Británii nový typ přístroje pro pomoc s dýcháním pomohla vyrobit stáj Formule 1 Mercedes.

Představitel společnosti Mindray odhaduje, že aktuální poptávka po ventilátorech dosahuje přibližně na desetinásobek kusů, jež mají aktuálně nemocnice k dispozici. Zejména pandemií silně zasažené oblasti, jako byl svého času sever Itálie nebo nyní New York, se zpravidla dostávají do situace, kdy hrozí, že pro pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19 již žádné volné ventilátory nebudou k dispozici.

Li Xiting

Celá věc má ještě jeden háček, z kterého nyní Li může naplno těžit - výrobou plicních ventilátorů pro zdravotnická zařízení se na světě zase tolik společností nezabývá, protože jde o technicky velmi náročný a specializovaný proces.

I proto je nepochybně na místě držet se doporučení některých mezinárodních organizací, které varují před tím, že v Číně jako houby po dešti rostou pochybné společnosti nabízející prodej plicních ventilátorů i přes to, že ještě před pár měsíci se věnovaly diametrálně odlišnému odvětví. Otázkou tedy je, jak kvalitní/funkční tyto životně důležité přístroje od takovýchto výrobců budou.

Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics má nyní zajištěnou práci na poměrně dlouhou dobu dopředu. Jen v březnu si od společnosti její ventilátory objednalo více než 100 států z celého světa. Například jen Itálie si jich objednala 10 000 kusů.

Zatímco píšu tento text, populární počítadlo ukazuje, že na celém světě máme potvrzeno téměř 4,4 milionu potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 a pandemie si již vyžádala téměř 300 tisíc obětí, přičemž více než 1,6 milionu lidí se už z této nemoci prokazatelně vyléčilo.

#podnikani #pandemie #koronavirus #covid19 #poptavka #ventilatory #lixiting #mindray #singapur

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.