13.05.2020 3 minuty čtení

TOP 5 historicky nejlepších investic Warrena Buffetta

Warrenu Buffettovi se nepřezdívá Věštec z Omahy pro nic za nic. Podívejte se na pět chvil, kdy Buffet fantasticky využil příležitosti a udělal investici, která se mu v budoucnu mnohokrát vrátila.

O Warrenu Buffettovi se momentálně mluví především v kontextu toho, že prodal akcie aerolinek v hodnotě 6,5 miliard dolarů a přiznal, že jejich nákup  byla chyba. Myslím, že je vhodný čas si připomenout chvíle, kdy se Warren Buffett nemýlil a vydělal miliony.

Berkshire Hathaway patří mezi nejbedlivěji sledovaná a studovaná portfolia na světě a pod vedením guru Warrena Buffeta se mu dlouhobě vede skvěle. Kvůli koronaviru sice přišlo o 50 miliard dolarů, ale přesto má na kontě jedny z historicky nejvýhodnějších investic. Pojďme se na ně podívat.

1. Apple

 

Berkshire Hathaway má aktuálně 5,8% podíl na akciích druhé nejhodnotnější firmy světa. Akcie Applu mají zároveň s tržní hodnotou přes 77 miliard dolarů největší podíl na Buffettově portfoliu. Buffett začal nakupovat akcie Jobsovy firmy v roce 2016 a od té doby si každý kvartál přikupuje. Jejich hodnota se od prvního nákupu zvedla už zhruba o čtvrtinu. 

Navzdory klesajícím prodejům hardwaru společnosti Apple Buffett věří, že pozicí této firmy na trhu jen tak něco neotřese.

2. Bank of America

 

Na akciích BoA banky sedí Warren Buffett téměř z 11 %. Trží hodnota jeho podílu dělá přes 22 miliard dolarů. Většina z Buffettovy ohromné investice proběhla po Velké hospodářské krizi v roce 2008. Miliardář tehdy bance, která tou dobou dostávala zabrat, pomohl s jejími financemi a vložil do ní zhruba pět miliard dolarů. Akcie byly tehdy velmi nízko, prodávaly se zhruba za 7,14 dolaru za akcii. Teď mají pro představu hodnotu 23,57 dolaru za akcii. 1:0 pro Buffetta.

3. Wells Fargo

 

Banka Wells Fargo rozhodně neměla v posledních letech nouzi o skandály. Proto se řadí mezi banky s nejhoršími výsledky. Buffett každopádně svou investici do ní rád veřejně prezentuje, jde totiž o jednu nejstarších. Akcie banky nakoupil už v roce 1989 za 3 dolary za akcii. Drží v ní 8,4% podíl – hodnota jeho investice je asi 8 miliard dolarů. Dnes se akcie Wells Fargo prodávají za 25 dolarů za kus. Svou investici tedy Buffett zhodnotil více než osmkrát.

4. Coca-Cola

 

Další zlatý důl pro Warrena Buffeta bylo rozhodnutí nakoupit v roce 1988 akcie Coca-Coly. Firma tou dobou procházela obtížným obdobím. Buffett původně do akcií uložil 1,3 miliard dolarů s tím, že za kus dal kolem 2,5 dolarů. Dnes se Coca-Cole přes veškerý posun západního světa ke zdravé stravě daří výtečně. Momentálně se akcie prodávají za 46 dolarů za kus a ještě před koronavirovou krizí 21. února to bylo dokonce za 60 dolarů za kus. Zhodnocení jeho investice bohatě převyšuje 1000 %.

Za posledních 50 let došlo téměř vždy ke zvýšení ročních divident a 9,3% podíl v pravděpodobně nejproslulejší firmě vyrábějící nápoje není k zahození. Tím spíše, že Buffett sám Coca-colu zbožňuje.

5. Amazon

 

I 0,1% podíl v největším e-commerce impériu na světě je v současné době velká věc. Téměř miliardu akcií si Buffett koupil teprve v roce 2019 a měl v tom prsty investiční manager Berkshire Hathaway, kterému pravděpodobně bude po panemii koronaviru Buffet líbat ruce. V současnosti jsou akcie Amazonu na svém historickém maximu. Od doby Buffettova prvního nákupu jedna akcie podražila zhruba o tisíc dolarů. Jediné, co si Věštec z Omahy vyčítá, je to, že je nenakoupil dříve.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

 #inspirace #warrenbuffett #buffett #investice #investovani #penize#bohatstvi #miliardar #uspech #cocacola #amazon #apple

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Souhlas. Ale všechny US banky mají před sebou těžké období. Možná nepopulární, ale co se dá očekávat od Coca-coly v horizontu pár let? Ve srovnání s Apple, Microsoft nebo Aplhabet?
  +1
  • Já jsem si říkala něco podobného. Myslím, že se Cola bude muset adaptovat na skutečnost, že se většina lidí přesouvá ke zdravému životnímu stylu. A vlastně už s tím začala. https://www.investopedia.com/articles/markets/011216/top-5-companies-owned-coca-cola-ko.asp
   0
 • Wells Fargo určitě nekupovat. Warren zvažuje prodej jeho akcií. :)
  +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky